środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Przeciwko egzekucjom

Przeciwko egzekucjom

Przeciwko egzekucjom
Data publikacji: 2016-01-03 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1146 85035

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył, że jest "głęboko zaniepokojony" przeprowadzonymi w Arabii Saudyjskiej egzekucjami szyickiego duchownego Nimra al-Nimra oraz 46 innych osób. Zaapelował o spokój i powściągliwość.

- Szejk al-Nimr oraz inni straceni więźniowie zostali skazani w procesach, które wywołują poważne obawy o charakter czynów zarzucanych tym osobom oraz uczciwość postępowania sądowego - przekazał rzecznik Ban Ki Muna w wydanym oświadczeniu. Podkreślił, że sekretarz generalny ONZ wielokrotnie poruszał sprawę szyickiego duchownego w rozmowach z saudyjskimi przywódcami oraz apelował do nich o złagodzenie wszystkich wydanych w tym kraju wyroków śmierci.

- Sekretarz generalny apeluje ponadto o zachowanie spokoju i powściągliwość w reakcji na egzekucję szejka al-Nimra oraz wzywa regionalnych przywódców o unikanie eskalacji napięć na tle wyznaniowym - dodał rzecznik.

W sobotę w Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób skazanych za terroryzm, w tym 56-letniego al-Nimra. Uchodzi on za zdeklarowanego krytyka rządzącej dynastii Saudów i jest oskarżany o podżeganie do przemocy przeciw policji. Jego zwolennicy twierdzą, że był pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.

Przeciw egzekucji al-Nimra protestowały tłumy szyitów na wschodzie Arabii Saudyjskiej, do demonstracji doszło też w Bahrajnie, Iranie, Indiach i Pakistanie. W Iranie, rywalizującym o wpływy w regionie z władzami w Rijadzie, tłum demonstrantów protestujących przeciw egzekucji duchownego wdarł do się do ambasady saudyjskiej w Teheranie, skąd zostali po pewnym czasie usunięci przez policję.

 Większość z 47 osób straconych w sobotę w największej od lat masowej egzekucji stanowili sunnici, skazani za ataki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej sprzed dekady. Agencje zauważają, że monarchia coraz bardziej obawia się sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS) oraz że celem sobotnich egzekucji było zniechęcenie Saudyjczyków do przyłączania się do dżihadystów. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy