Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Prowadzimy konstruktywny dialog z Polską

Data publikacji: 19 stycznia 2018 r. 18:56
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
Prowadzimy konstruktywny dialog z Polską
 

Prowadzimy z polskim rządem konstruktywny dialog w sprawie praworządności, a uruchomienie artykułu 7 Traktatu o UE nie oznacza sankcji. To artykuł, który ma być ostrzeżeniem - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

– Prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem. W Brukseli przyjąłem nowego premiera Polski (Mateusza Morawieckiego) i staraliśmy się doprowadzić do zbliżenia poglądów. Nie prowadzimy wojny z Polską, tylko rozmowy z polskim rządem. Uruchomienie artykułu 7 traktatu unijnego nie oznacza sankcji, to jest artykuł, który ma być ostrzeżeniem. Mam nadzieję, że w Polsce przestanie się mówić, że naszym głównym celem jest nałożenie na nią kary – powiedział przewodniczący KE.

Komisja Europejska w grudniu podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Wiceszef KE Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że Komisja daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

9 stycznia w Brukseli Juncker spotkał się z premierem Morawieckim. Kolacja obu polityków, w której brali też udział Timmermans oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański, trwała ponad dwie godziny – dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef polskiego rządu przez kilkanaście minut rozmawiał z Junckerem w cztery oczy. Obie strony chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę spotkania. Morawiecki i szef KE umówili się na kolejne spotkanie, by kontynuować dyskusję w omawianych sprawach, "mającą przynieść postępy do końca lutego".

KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów. Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

(pap)

Fot. ec.europa.eu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Panie Juncer, Timmerman & Company...
2018-01-21 00:27:09
PO 70 latach (1945-2015) Polskiej Leworzadnosci... dajcie Nam teraz czas i Swiety Spokoj na obecne tworzenie sie Naszej Polskiej Praworzadnosci ! My Polacy sami sobie swietnie i z tym poradzimy i juz za wczasu Serdecznie Wam Dziekujemy - za Wasza wczesniejsza Lewacko "PO-wykrecana PO-moc" !!
Pytanie...do POdpowiadam
2018-01-21 00:15:07
A dla PO-rownania...na ktorej klasie Podstawowki Ty zakonczyles ?
POdpowiadam
2018-01-20 10:33:27
"k" -jesteś tak głupi jak twoje komentarze.
k
2018-01-19 20:57:14
Rozmawiać można i trzeba , ale z Krzyżakami też ongiś rozmawialiśmy a potem ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA