poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Próba usunięcia premiera Ukrainy

Próba usunięcia premiera Ukrainy

Próba usunięcia premiera Ukrainy
Data publikacji: 2016-02-18 12:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:48
Wywietleń: 1164 120484

Zaplanowana – i niezrealizowana – próba usunięcia ze stanowiska premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka po raz kolejny unaoczniła, że rządzący tym krajem kierują się tylko własnymi interesami i nie chcą reform, o których mówią – uważają eksperci w Kijowie.

Głęboki kryzys polityczny, w którym pogrążyła się Ukraina, zbliża ją do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, co grozi powrotem na szczyty władzy ludzi związanych z obozem byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza – ostrzegają eksperci. We wtorek wieczorem Rada Najwyższa (parlament) nie zatwierdziła rocznego sprawozdania z działalności rządu Jaceniuka, jednak nie wyraziła – jak oczekiwano – wotum nieufności wobec jego gabinetu.

– Oznacza to też, że działalność rządu Jaceniuka, który w rzeczywistości stracił poparcie parlamentu, została całkowicie sparaliżowana – mówi analityk polityczny Jewhen Żerebecki.

– Na oczach całego kraju na Ukrainie odbywa się oligarchiczna kontrrewolucja. Mamy do czynienia ze spiskiem. Jego cynicznymi uczestnikami są zarówno przedstawiciele władzy, jak i opozycji. Niestety jego częścią stał się też Blok Poroszenki – oświadczył deputowany prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki i były dziennikarz śledczy Serhij Łeszczenko.

Jeszcze we wtorek prezydent apelował o całkowitą zmianę składu rządu, jednak oświadczył, że liczy, iż dokona tego obecna koalicja wraz z innymi siłami prozachodnimi. Uznał, że społeczeństwo straciło zaufanie do obecnej ekipy rządzącej. Poroszenko zapewniał jednak, że skorzysta z prawa do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia wcześniejszych wyborów tylko „w skrajnym przypadku”. Dymisja skonfliktowanego z Poroszenką Jaceniuka nie jest teraz wygodna dla prezydenta, który nie chce na razie wcześniejszych wyborów do parlamentu.

– Jeśli doszłoby teraz do dymisji Jaceniuka, znalezienie nowego premiera i skonstruowanie rządu byłoby bardzo trudne. Cała odpowiedzialność za to, że stary rząd został usunięty, nowy nie jest powoływany, a gospodarka stoi w miejscu, spadłaby na Poroszenkę – powiedział Żerebecki. On i inni analitycy oceniają, że obecnie między obozami premiera i prezydenta trwają twarde negocjacje, które dotyczą nie tyle osoby Jaceniuka, ile utrzymania wpływów we władzy. Uważają jednocześnie, że Jaceniuk w końcu ustąpi. Dymisję popiera prawie 70 procent Ukraińców. Jego rząd krytykowany jest za brak woli do zdecydowanej walki z korupcją i opieszałość w reformowaniu państwa. (pap)

 

Na zdjęciu: Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk
Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Komentarze

Tego niemieckiego wynalazku
jakim jest "Samostijna Ukraina" nie da się zreformować. Jedynym wyjściem jest denazyfikacja i włączenie do Rosji jako Guberni Kijowskiej lub Małorosji
2016-02-18 20:30:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy