Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Białoruś wprowadza zakaz przemieszczania się dla pojazdów zarejestrowanych w UE

Data publikacji: 15 kwietnia 2022 r. 23:53
Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2022 r. 23:50
Białoruś wprowadza zakaz przemieszczania się dla pojazdów zarejestrowanych w UE
Przejście graniczne Terespol - Brześć od strony polskiej. Fot. Wikipedia (licencja: CCA-SA 4.0 International)  

Białoruś od soboty (16 kwietnia) wprowadza zakaz przemieszczania się dla pojazdów zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Kilka dni na opuszczenie tego kraju będą miały samochody, które obecnie znajdują się na jego terytorium.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 16 kwietnia 2022 r. kończy się okres przejściowy dotyczący piątego pakietu sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich, w którym to okresie przewoźnicy drogowi z tych państw mają możliwość powrotu do kraju rejestracji pojazdu.

- Pakiet ograniczeń był wprowadzony m.in. na wniosek Polski i jest kolejną odpowiedzią na militarną agresję Rosji na teren Ukrainy. Wprowadzając ograniczenia Rzeczpospolita Polska liczyła się z możliwością wprowadzenia przez rządy Federacji Rosyjskiej i Republiki Białoruś kontrsankcji wobec przewoźników drogowych z państw członkowskich Unii Europejskiej - wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi, od godziny 0:00 16 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych).

Ograniczenie to nie będzie obowiązywało:

  1. w okresie do 23 kwietnia 2022 r. w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, które wjechały do Białorusi do 16 kwietnia 2022 r.,
  2. w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.

W związku z tym resort infrastruktury odradza polskim obywatelom i przewoźnikom drogowym wykonywanie podróży do Białorusi, a tym którzy posiadają pojazdy na terytorium Białorusi zaleca natychmiastowy powrót do Polski.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2022-04-19 11:25:36
Wypierdek putina robi co mu jego pan każe !!!
A Kali-ningrad
2022-04-16 23:14:50
To niech se i na Biala-rus... po-drozuje teraz droga Morska... !/!
Łukaszenka
2022-04-16 10:14:23
Chcę zagłodzić Kaliningrad... Ciekawe co na to Putin.
no i dobrze
2022-04-16 07:41:25
nie bedzie wymiany handlowej z UE tej z obejsciami przepisow przez cwaniakow tez.bialorus dla eksportu czy importu znaczy tyle co nic.Nie maja nic czego by nie bylo na swiecie. Sadze ze wielu bialorusinow tych lepiej wyksztalconych mu spierdoli i zostanie lukaszenko z bieda

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA