piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Pożar wieżowca w Londynie

Pożar wieżowca w Londynie (akt. 1)

Pożar wieżowca w Londynie
Data publikacji: 2017-06-14 07:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1696 268971

Co najmniej dwanaście osób zginęło, a 78 zostało rannych w pożarze wieżowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie w nocy z wtorku na środę - poinformowały w środę londyńskie służby ratunkowe. Jak podkreślono, liczba ofiar jeszcze wzrośnie.

18 ofiar jest w stanie krytycznym. 

Zbudowany w 1974 roku apartamentowiec zapalił się krótko przed godz. 1 czasu lokalnego (2 czasu polskiego), a ogień w ciągu kilkunastu minut objął wszystkie 24 piętra budynku. Bezpośrednia przyczyna pożaru wciąż nie jest znana; straż pożarna odmówiła spekulacji na ten temat przed przeprowadzeniem szczegółowego śledztwa. 

Do interwencji skierowano ponad 250 strażaków, a także 100 pracowników pogotowia ratunkowego oraz 100 policjantów. 

Według świadków wielu mieszkańców budynku nie spało w momencie wybuchu pożaru ze względu na trwający święty miesiąc postu ramadan, kiedy pobożni muzułmanie dopiero po zmierzchu mogą zjeść posiłek. Jeden z rozmówców telewizji Sky News mówił, że to znacznie pomogło w przeprowadzeniu ewakuacji i ograniczeniu liczby ofiar śmiertelnych.

 Szefowa londyńskiej straży pożarnej Dany Cotton powiedziała rano w rozmowie z mediami, że "w ciągu 29 lat swojej pracy w straży pożarnej nie widziała niczego o takiej skali", określając zdarzenie mianem "bezprecedensowego". 

Jak zaznaczono, liczba ofiar jeszcze wzrośnie - policjanci i strażacy dopiero dogaszają ogień i będą sprawdzali najwyższe piętra apartamentowca po tym, gdy inżynierowie uznali, że nie ma groźby zawalenia się budynku. 

Komisarz policji metropolitalnej w Londynie Stuart Cundy podkreślił, że "jest bardzo, bardzo trudno podać liczbę osób zaginionych" i służby kontynuują zbieranie informacji o losach wszystkich mieszkańców budynku. Wcześniej burmistrz Londynu Sadiq Khan sugerował, że "wiele osób" znajduje się na liście zaginionych. 

Służby prasowe Downing Street poinformowały, że premier Theresa May jest "głęboko zasmucona" doniesieniami o tragedii w zachodnim Londynie, a "myślami jest z tymi, którzy zostali dotknięci tym okropnym zdarzeniem, oraz służbami ratunkowymi, które niestrudzenie pracują w tych bardzo trudnych okolicznościach". 

Z inicjatywy May doszło do spotkania rządowej grupy koordynującej działania prewencyjne po pożarze. Wiceminister spraw wewnętrznych Nick Hurd zapowiedział, że przeprowadzone zostaną kontrole bezpieczeństwa w podobnych budynkach na terenie kraju. 

Hurd, który od wtorku odpowiada za policję i straż pożarną, podkreślił, że szczególnej analizie będą podlegać budynki, które - podobnie jak Grenfell Park - przechodziły niedawno remont, podczas którego ingerowano m.in. w elewację.

 Decyzja o kontroli została podjęta gdy wyszły na jaw wieloletnie skargi mieszkańców Grenfell Tower na niski poziom zabezpieczenia przeciwpożarowego i trwający w tej sprawie spór z prywatnym operatorem KCTMO działającym w ramach umowy z ratuszem londyńskiej dzielnicy Kensington & Chelsea.

 W latach 2015-2016 budynek przeszedł znaczny remont, w trakcie którego m.in. wymieniono okna i wzmocniono elewację. Grupa mieszkańców prowadząca bloga Grenfell Action Group oskarżyła jednak operatora budynku o stworzenie "niebezpiecznych warunków do życia" i "niespełnienie wymogów przepisów dot. bezpieczeństwa", ostrzegając, że błędne zarządzanie nieruchomością "jest przepisem na przyszłą ogromną katastrofę".

 W środę rano mieszkańcy napisali, że "przewidywali, że ta katastrofa jest nie do uniknięcia", a "ich ostrzeżenia zostały zignorowane". Wieczorem dodali, że "politycy muszą ponieść odpowiedzialność" za zdarzenia ubiegłej nocy, wzywając m.in. do rezygnacji szefa gabinetu politycznego premier May Gavina Barwella, który do czerwca br. był ministrem odpowiedzialnym za budownictwo. 

Odpowiadając na skargi mieszkańców, burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział w rozmowie z mediami, że "w trakcie nocy padły uzasadnione pytania" i "zapewni, że zostaną udzielone poważne odpowiedzi". Jak zapowiedział, będzie domagał się wyjaśnień od władz dzielnicy Kensington & Chelsea. 

W pierwszych godzinach po pożarze tysiące mieszkańców Londynu pojawiły się w czterech centrach zarządzania kryzysowego, przynosząc dary: wodę, jedzenie, ubrania, środki higieniczne dla poszkodowanych. W środę wieczorem wolontariusze zaapelowali o wstrzymanie dalszych donacji, podkreślając, że "otrzymali więcej, niż potrzebują w tym momencie".

 Wiele osób otrzymało zastępcze zakwaterowanie od władz dzielnicy Kensington & Chelsea oraz oferty udostępnienia mieszkań od zwykłych mieszkańców Londynu.

 Wiele organizacji charytatywnych i przywódców społeczności religijnych - katolickich, protestanckich i muzułmańskich - uruchomiło także zbiórki pieniężne na specjalne fundusze pomocowe dla ofiar i ich rodzin. Swoje akcje zorganizowały m.in. londyńska popołudniówka "Evening Standard", fundacja dzielnicy Kensington & Chelsea oraz muzułmańska organizacja Muslim Aid, które w pierwszych godzinach zebrały łącznie ponad 200 tys. funtów. 

Jak podkreśliły brytyjskie media, środowe zdarzenie to najpoważniejszy pożar w budynku mieszkalnym w Wielkiej Brytanii od dekad.

(pap)

Fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Komentarze

do pożar
ano bardzo dziwne to nieprawdaż ? palił się kilka godzin i stoi , a tamten chwilę popłonął i kaput
2017-06-15 12:04:33
pożar
- spalił się, a nie chciał skurczybyk się zlożyć jak "turmy" w N.Y. Nie był dobrze ubezpieczony?
2017-06-15 08:38:32
re: fire
To jest apartamentowiec komunalny dla przybyszów z bliskiego wschodu. Oni oczekują luksusu, za który chętnie wezmą zapomogę.
2017-06-14 09:50:43
fire
To albo apartamentowiec albo lokale komunalne.
2017-06-14 08:05:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy