Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Polska oczekuje, że Niemcy zrobią więcej dla Ukrainy

Data publikacji: 26 kwietnia 2022 r. 14:49
Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2022 r. 10:41
Polska oczekuje, że Niemcy zrobią więcej dla Ukrainy
Wizyta Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Piotra Mullera w Berlinie poprzedziła wizytę premiera Mateusza Morawieckiego.   

Polska oczekuje, że Niemcy w większym stopniu zaangażują się w pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainy - oświadczył w Berlinie wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego wizyta poprzedziła przyjazd premiera Mateusza Morawieckiego, który o konieczności większego wsparcia Ukrainy miał rozmawiać we wtorek z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.  

- Dziś Ukraina broni regionu, Europy. Rosja nie zatrzyma się sama - mówił wiceminister. - To Ukraina musi zatrzymać Rosję. A Europa powinna jej pomóc. Dzisiejsza wizyta to kolejna wizyta premiera w Berlinie. Te działania odnoszą rezultaty. Ale od naszych partnerów oczekujemy jeszcze więcej. 

Stanowisko polskiego rządu jest jasne: sankcje nałożona na Rosję to za mało. I nakładane są zbyt wolno. Poza tym, podkreślał Szynkowski vel Sęk, Ukraina potrzebuje broni. Dlatego polski rząd z zadowoleniem przyjął informację, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi typu Leopard. Choć to wciąż za mało. 

- Gospodarka rosyjska uodparnia się, rubel wraca do poprzedniej wartości - poinformował wiceminister. - Potrzebne są sankcje na sektor energetyczny, embargo na ropę i gaz. Apelujemy do niemieckich polityków o zrozumienie. Potrzebne są nie tylko deklaracje, ale i czyny niemieckich polityków. 

- Na terenie Polski zostało wprowadzone embargo na węgiel - przypomniał rzecznik rządu Piotr Muller, który towarzyszył wiceministrowi. - Polska zadeklaruje, że do końca roku przygotuje swój system energetyczny w taki sposób, że zrezygnujemy całkowicie z dostaw gazu i ropy z Rosji. Oczekujemy podobnych deklaracji ze strony innych krajów europejskich. Oczekujemy ich ze strony Niemiec.

Wiceminister podkreślał, że nie należy się bać retoryki Rosjan straszących wojną atomową. Według niego jest ona oznaką słabości Putina, a nie jego siły. I dlatego powinna prowadzić do jeszcze większej solidarności ze strony krajów europejskich.©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie było
2022-04-30 10:06:35
Nie było zaskoczeniem, że Ukraińcy najsłabiej ocenili kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Uzyskał on aż 54 proc. negatywnych i jedynie 30 proc. pozytywnych głosów. Choć Niemiec nigdy nie był lubiany u naszych wschodnich sąsiadów, jego zachowanie w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę spowodowało wzrost liczby negatywnych głosów o 7 punktów procentowych.
Ukraińcy
2022-04-30 10:05:14
Ukraińcy odpowiedzieli w sondażu, jak oceniają światowych przywódców. Jak się okazało, nasi wschodni sąsiedzi niezwykle doceniają starania prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę znacznie pogorszyła się ocena kanclerza Niemiec Olafa Scholza.
Na początku
2022-04-30 10:03:28
Na początku marca Ławrow stwierdził w kontekście konfliktu na Ukrainie "że III wojna światowa może być tylko nuklearna". Z kolei zaledwie przed kilkoma dniami Putin chwalił się rosyjskim pociskiem jądrowym "Szatan II". Jak stwierdził, będzie on "nie do powstrzymania", ponieważ przebije się przez wszystkie współczesne systemy obronne.
Jednak
2022-04-30 10:02:12
Jednak propaganda przedstawiana przez rosyjskiego szefa MSZ znacznie różni się od faktów. Od początku wojny Ławrow, sam Władimir Putin, a także inni ważni przedstawiciele Kremla wielokrotnie sugerowali, że Rosja jest gotowa użyć swojego arsenału atomowego.
Rosja
2022-04-30 10:00:45
Rosja nikomu nie grozi wojną nuklearną. To kraje zachodnie zaczynają o tym mówić - stwierdził w piątek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Oskarżył m.in. Polskę i Ukrainę o to, że kraje te "nie widzą niebezpieczeństwa w zabawie takimi słowami". Zdanie to stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli władz Rosji, którzy sami wielokrotnie grozili użyciem arsenału nuklearnego.
Staszek Gie
2022-04-28 21:40:19
PO_je..o się totalnie! Sługa Narodu nawija;"„Po tym co Rosjanie zrobili w naszych elektrowniach atomowych nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznie, wiedząc, ile obiektów atomowych, broni jądrowej i technologii ma Rosja", a przydupas Sługi - polski wiceminister "vel Tam coś" podkreśla, że nie należy się bać retoryki Rosjan straszących wojną atomową. Według niego jest ona oznaką słabości Putina, a nie jego siły.PO_ważne pytanie; czołgać się w białym prześcieradle na cmentarz, czy jeszcze nie?
abc
2022-04-28 20:24:56
Niemcy to ''kon trojanski'' eurokolchozu.
Polin jest
2022-04-28 19:37:22
sługą Ukrainy...
Edmund
2022-04-27 10:26:31
Źe teź Niemcy nie nakaźą się im od.....stosunkować.
Nie wychodzcie...?
2022-04-26 21:17:42
Za bardzo przed Szereg... bo to i na przyszlosc moze sie "zemscic"... gdyz tak srednio zawsze najlepiej ?/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA