Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Niemcy zniosły większość ograniczeń związanych z pandemią

Data publikacji: 04 kwietnia 2022 r. 21:19
Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia 2022 r. 21:19
Niemcy zniosły większość ograniczeń związanych z pandemią
Fot. Pixabay.com  

Ponad dwa lata od początku pandemii w dużej części Niemiec zniesiono większość ograniczeń wprowadzonych przez władze w celu ograniczenia liczby zakażeń. W wielu miejscach zniesiony został obowiązek noszenia maseczek, jednak większość Niemców deklaruje, że nadal będzie je zakładać podczas zakupów.

Po wprowadzeniu zmian w ustawie o ochronie przed infekcjami w weekend wygasły w Niemczech liczne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa - w tym wstęp do wielu miejsc tylko dla osób zaszczepionych, wyleczonych i przebadanych (tzw. zasada 3G) lub zaszczepionych i wyleczonych (zasada 2G). W większości przypadków obowiązywać przestały również ogólne wymagania dotyczące noszenia maseczek podczas zakupów lub w szkołach.

Ustawa nadal przewiduje kilka sytuacji, w których maseczki będą nadal wymagane w życiu codziennym. W całym kraju dotyczy to przejazdów pociągami dalekobieżnymi i podróży samolotami. Maseczki są również obowiązkowe w lokalnym transporcie autobusowym i kolejowym. Niemieckie kraje związkowe mogą ponadto nakładać obowiązki związane z maseczkami na placówki, w których mieszkają lub przebywają osoby z grup ryzyka, na przykład gabinety lekarskie, kliniki, domy opieki i obiekty komunalne dla osób ubiegających się o azyl.

Wielu Niemców deklaruje tymczasem, że chce nosić maseczki podczas zakupów - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badań opinii publicznej Insa na zlecenie gazety "Bild am Sonntag". Zdecydowana większość respondentów (63 proc.) powiedziała, że będzie nosić maseczkę w supermarkecie nawet po zniesieniu obowiązku jej stosowania. Blisko jedna trzecia respondentów (29 proc.) wskazała, że dobrowolnie nie założyłaby maseczki podczas zakupów. Pozostałe osiem procent to osoby niezdecydowane.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do Wasz Rozum.
2022-04-15 21:59:11
Oddziaływanie COVIDu najlepiej widać na twoim umyśle. Masz małe szanse na powrót do normalności.
Wasz Rozum
2022-04-13 12:27:02
Jak dla mnie ,wszyscy Ci którzy zapadli na urojenia covidowe mogą nawet w maskach spać.Covid jak widać mocno przerył ludzką psychikę .Niektórzy nie mają żadnych szans na całkowity psychiczny powrót do zdrowia.
Klementyna
2022-04-05 09:34:40
Pandemia się jeszcze nie skończyła a maseczki lepszego typu ffp2 i ffp3 chronią przed zachorowaniem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA