wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Polowania na imigrantów

Polowania na imigrantów

Polowania na imigrantów
Data publikacji: 2016-04-12 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1249 127909

W Bułgarii spore poruszenie wzbudziło tzw. obywatelskie zatrzymanie niedaleko granicy z Turcją trzech nielegalnych migrantów, którym powiązano ręce świńskimi ogonami. Trwający 6-7 sekund film z zatrzymania zamieszczono na Facebooku.

Praktyka tzw. obywatelskiego aresztowania migrantów przez cywilów szerzy się w regionach przygranicznych i spotyka się z przyzwoleniem, a nawet aprobatą części mediów. Dotychczas nie odnotowano napadów dokonywanych przez uchodźców nielegalnie przekraczających granicę bułgarsko-turecką, niemniej mieszkańcy granicznych regionów utrzymują, że czują się zagrożeni, a mężczyźni - zwłaszcza myśliwi - organizują na migrantów polowania.

Media wychwalały emerytowanego wysokiego oficera MSW, który sam jesienią ubiegłego roku zatrzymał 30 migrantów i trzymał ich na celowniku do przybycia policji. Bohaterem okrzyknięto także pewnego mieszkańca Jambołu, który zatrzymał 20 osób oraz wzywał do utworzenia masowego ochotniczego ruchu do zwalczania nielegalnej migracji.

Udostępnione w niedzielę nagranie anonimowego autora, pokazujące upokorzenie trzech mężczyzn - prawdopodobnie muzułmanów, dla których świnia to zwierzę nieczyste - jest wynikiem tej atmosfery, od miesięcy zagęszczającej się w kraju - komentowała komercyjna telewizja Nowa. Nagraniu, które pojawiło się na profilu młodego mieszkańca Burgas, towarzyszy opis: "Cywilne oddziały w obronie kobiet i dzieci. Zatrzymanie migrantów i wysłanie ich z powrotem do Turcji, nie potrzebujemy żadnego (numeru) 112, żadnych policjantów-zdrajców, działamy sami!".

Komisarz główny policji granicznej Antonio Angełow ocenił, że działania ochotników są całkowicie sprzeczne z prawem. Potwierdził, że do zatrzymania trzech nielegalnych migrantów wezwano policję. Mężczyźni podali, że są Afgańczykami. Ludzi, którzy ich zatrzymali, nie było na miejscu, a świńskich ogonów widocznych na filmie także nie znaleziono.

- W Bułgarii zatrzymania mogą dokonywać wyłącznie organy o uprawnieniach policyjnych, po wydaniu decyzji prokuratury i sądu. W sprawie zostanie wszczęte dochodzenie - zapowiedział Angełow. (pap)

Fot. EPA/KOSTAS TSIRONIS

Komentarze

Kelner,
A czy wprowadzo juz i u Nas, wczesniej proponowana "metode"... by i na Polskiej Granicy: zapraszac Ich od razu na... Golonke i chocby jedna czy dwie 40 % setki ??
2016-04-13 12:19:04
Granica
No patrzcie, niby tak każdy narzeka na Bułgarów, a jak potrafią dbać o ojczyznę. Świńskie ogony...to się dopiero nazywa kreatywność.
2016-04-13 08:16:14
Bezradni PO-litycy...
Dotychczasowe odgorne dzialania UE w Brukseli spalily calkowicie na penewce, dlatego nic dziwnego... ze zwykli ludzi sami w koncu probuja tym wszystkim pokierowac !!
2016-04-12 21:57:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy