niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Polki rodzą na Wyspach

Polki rodzą na Wyspach [FILM]

Polki rodzą na Wyspach
Data publikacji: 2016-09-20 12:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1335 155794

Na jedną Polkę mieszkającą na Wyspach przypada ponad troje dzieci. To efekt prowadzonej tam polityki prorodzinnej – mówi socjolog dr Roch Dunin-Wąsowicz. Dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii automatycznie staje się brytyjskim obywatelem, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje i przebywa w Zjednoczonym Królestwie minimum 5 lat.

Polskie mamy, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii, zwracają uwagę na pomoc państwa skierowaną do rodzin.

– Super, że jest bezpłatna opieka zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu. Tak samo leki, są darmo. 15 godzin (tygodniowo) od państwa przedszkole dla dziecka. Na pewno to nie jest jakaś bomba, bo nie pójdę w tym czasie do pracy – na trzy godziny, ale to jest czas, żeby jakoś odsapnąć, tego w Polsce nie ma – wylicza Anita Gut.

– Jeżeli chodzi o pieniądze, to z pewnością jest łatwiej, bo państwo w jakiś sposób bardziej nam pomaga tutaj w Wielkiej Brytanii niż w Polsce, chociaż w Polsce to teraz się zmienia i szczerze powiedziawszy cieszę się z tego względu, że zmienia się na lepsze – zauważa z kolei Joanna Figlak-Włoka.

 

Socjolog dr Roch Dunin-Wąsowicz zwraca uwagę na różnicę między dzietnością na Wyspach i w kraju, gdzie w Wielkiej Brytanii na jedną Polkę przypada 3,3 dziecka (według badań brytyjskiego urzędu statystycznego z 2015 roku), a w Polsce 1,3.

– Jeżeli mamy upatrywać przyczyn tej rozbieżności, to chyba najważniejsza jest rola państwa socjalnego w Wielkiej Brytanii, to, że obowiązek szkolny zaczyna się już w 4 roku życia, a opieka przedszkolna jest dostępna dla trzylatków i dwulatków, to ułatwia kobietom łączenie życia zawodowego z życiem domowym – mówi. Jak dodaje, "ta różnica jest tym bardziej zaskakująca biorąc pod uwagę to, jak liberalne jest prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii".

Autor książki "Polak Londyńczyk" Wiktor Moszczyński zauważa, że wśród imigrantek to Polki rodzą najwięcej dzieci, zostawiając w tyle Pakistanki, Hinduski.

– Przeszło 3 proc. dzieci urodzonych co roku w Wielkiej Brytanii to są dzieci polskich matek – mówi.

Polska społeczność jest największą mniejszością narodową Wielkiej Brytanii. (pap)

Film: PAP

Komentarze

Kto wie...?
A moze jednym z powodow jest i to... ze Polacy nie znajac za dobrze Angielskiego, nie potrafia prawidlowo odczytac i zrozumiec instrukcji Angielskich srodkow antykoncepcyjnych ? Znam takie Panie w Polsce, ktore jeszcze kilka lat temu polykaly Globulki "Z" przed lub po wszystkim !!
2016-09-28 01:52:10
Marek 2
Marek ale chrzanisz glupoty, i kogo ty nazywasz polaczkami?Jak zwykle zawisc bierze gore u niektorych...
2016-09-20 18:23:41
chalva
Co za chciwość i pazerność !
2016-09-20 15:11:34
Marek
I wyszlo " szydlo " z worka po co Polaczki jezdza do Wielkiej Brytanii . To imigracja zasilkowa . Przestaje dziwic teraz zachowanie niektorych Brytyjczykow w stosunku do Polakow oraz wyjasnia przyczyny Brexit-u .
2016-09-20 14:16:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy