Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Polki rodzą na Wyspach [FILM]

Data publikacji: 20 września 2016 r. 12:26
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Polki rodzą na Wyspach
 

Na jedną Polkę mieszkającą na Wyspach przypada ponad troje dzieci. To efekt prowadzonej tam polityki prorodzinnej – mówi socjolog dr Roch Dunin-Wąsowicz. Dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii automatycznie staje się brytyjskim obywatelem, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje i przebywa w Zjednoczonym Królestwie minimum 5 lat.

Polskie mamy, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii, zwracają uwagę na pomoc państwa skierowaną do rodzin.

– Super, że jest bezpłatna opieka zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu. Tak samo leki, są darmo. 15 godzin (tygodniowo) od państwa przedszkole dla dziecka. Na pewno to nie jest jakaś bomba, bo nie pójdę w tym czasie do pracy – na trzy godziny, ale to jest czas, żeby jakoś odsapnąć, tego w Polsce nie ma – wylicza Anita Gut.

– Jeżeli chodzi o pieniądze, to z pewnością jest łatwiej, bo państwo w jakiś sposób bardziej nam pomaga tutaj w Wielkiej Brytanii niż w Polsce, chociaż w Polsce to teraz się zmienia i szczerze powiedziawszy cieszę się z tego względu, że zmienia się na lepsze – zauważa z kolei Joanna Figlak-Włoka.

 

Socjolog dr Roch Dunin-Wąsowicz zwraca uwagę na różnicę między dzietnością na Wyspach i w kraju, gdzie w Wielkiej Brytanii na jedną Polkę przypada 3,3 dziecka (według badań brytyjskiego urzędu statystycznego z 2015 roku), a w Polsce 1,3.

– Jeżeli mamy upatrywać przyczyn tej rozbieżności, to chyba najważniejsza jest rola państwa socjalnego w Wielkiej Brytanii, to, że obowiązek szkolny zaczyna się już w 4 roku życia, a opieka przedszkolna jest dostępna dla trzylatków i dwulatków, to ułatwia kobietom łączenie życia zawodowego z życiem domowym – mówi. Jak dodaje, "ta różnica jest tym bardziej zaskakująca biorąc pod uwagę to, jak liberalne jest prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii".

Autor książki "Polak Londyńczyk" Wiktor Moszczyński zauważa, że wśród imigrantek to Polki rodzą najwięcej dzieci, zostawiając w tyle Pakistanki, Hinduski.

– Przeszło 3 proc. dzieci urodzonych co roku w Wielkiej Brytanii to są dzieci polskich matek – mówi.

Polska społeczność jest największą mniejszością narodową Wielkiej Brytanii. (pap)

Film: PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kto wie...?
2016-09-28 01:52:10
A moze jednym z powodow jest i to... ze Polacy nie znajac za dobrze Angielskiego, nie potrafia prawidlowo odczytac i zrozumiec instrukcji Angielskich srodkow antykoncepcyjnych ? Znam takie Panie w Polsce, ktore jeszcze kilka lat temu polykaly Globulki "Z" przed lub po wszystkim !!
Marek 2
2016-09-20 18:23:41
Marek ale chrzanisz glupoty, i kogo ty nazywasz polaczkami?Jak zwykle zawisc bierze gore u niektorych...
chalva
2016-09-20 15:11:34
Co za chciwość i pazerność !
Marek
2016-09-20 14:16:47
I wyszlo " szydlo " z worka po co Polaczki jezdza do Wielkiej Brytanii . To imigracja zasilkowa . Przestaje dziwic teraz zachowanie niektorych Brytyjczykow w stosunku do Polakow oraz wyjasnia przyczyny Brexit-u .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA