Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Polityka "zero Covid" izoluje Chiny od świata sportu

Data publikacji: 10 maja 2022 r. 07:28
Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2022 r. 07:28
Polityka "zero Covid" izoluje Chiny od świata sportu
 

Igrzyska Azjatyckie, mityngi lekkoatletyczne, Letnia Uniwersjada - odwołanie lub przełożenie międzynarodowych wydarzeń izoluje od światowego sportu Chiny, które wolały się zamknąć, aby realizować swoją politykę "zero Covid".

Przed pandemią, od 2000 roku, "Kraj Środka" nabrał rozpędu, organizując Grand Prix Formuły 1 w Szanghaju, letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 w Pekinie, liczne duże imprezy czy turnieje tenisowe.

"Zero Covid" w Chinach

Jednak z wyjątkiem zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r., zorganizowanych w okresie od lutego do marca w warunkach "bańki zdrowotnej", Chiny od początku epidemii nie gościły żadnych większych międzynarodowych zawodów. Władze kraju za wszelką cenę chcą uniknąć szerzenia się epidemii.

Chiny od wiosny 2020 roku żyją w reżimie "zero Covid", który obejmuje odosobnienie, kwarantannę po przybyciu na terytorium, izolację zarażonych ludzi i wirtualne zamknięcie granic.

Pomimo tych środków od marca kraj ten zmaga się z odrodzeniem epidemii, która dotyka już kilka prowincji. Oprócz Igrzysk Azjatyckich, w ostatni piątek odwołano również Azjatyckie Igrzyska Młodzieży, które miały się odbyć w grudniu w mieście Shantou na południu Chin. Letnia Uniwersjada 2021, przełożona już po raz pierwszy na lato 2022, została ponownie przesunięta na 2023.

Nie odbędą się również mityngi lekkoatletyczne Diamentowej Ligi zaplanowane w Szanghaju (30 lipca) i Shenzhen (6 sierpnia).

Bańka zdrowotna igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich – w których uczestnicy wykonywali codzienny test na Covid i nie mogli stykać się z ogólną populacją – wydaje się teraz bardziej wyjątkiem niż regułą. Igrzyska "były ogromnym priorytetem politycznym i nic nie mogło ich powstrzymać. Igrzyska Azjatyckie to wielkie wydarzenie. Ale nie na tyle duże, by można je było utrzymać" - powiedział agencji AFP analityk sportowy Mark Dreyer. Jego zdaniem, tak długo, jak będzie trwała polityka "Covid zero", międzynarodowy kalendarz sportowy w Chinach pozostanie pusty.

Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA, zaplanowane na 2021 rok w Chinach, zostały przełożone. GP Szanghaju oraz turnieje tenisowe mężczyzn (ATP) i kobiet (WTA) zostały już definitywnie odwołane.

Czy zagraniczny sport odwróci się od Chin? 

Powtarzające się testy na Covid, środki ostrożności, które należy podjąć przed wyjazdem, umieszczenie w odosobnieniu, jeśli wynik testu jest pozytywny - na to wszystko narażeni są sportowcy przyjeżdżający na zawody w Chinach.

Mark Dreyer zauważa, że przedłużająca się niepewność zaczyna irytować międzynarodowe organizacje sportowe. "W pewnym momencie powiedzą +Przepraszamy, ale nie możesz dalej odkładać wydarzeń, ponieważ Covid nie jest aż tak ważnym powodem+".

Du Liyan, wpływowy bloger sportowy, nie wierzy jednak, aby ruch sportowy nagle odwrócił się od ogromnego i atrakcyjnego chińskiego rynku. "Ten rynek jest nadal bardzo duży. A sektor sportowy (..) wykazuje znaczny wzrost" - zauważył.

Ważnym elementem postrzegania Chin przez świat sportu może być także polityka tamtejszych władz, które regularnie ingerują w sprawy sportowe.

WTA zawiesiło swoje turnieje w Chinach pod koniec 2021 roku po tym, jak była zawodniczka Peng Shuai oskarżyła byłego wysokiego rangą chińskiego urzędnika, z którym była związana, o nadużycia seksualne. Tenisistka zniknęła nagle z życia publicznego, co zrodziło podejrzenia, że jest prześladowana przez władze.

Z telewizji wycofano, bardzo popularne w Chinach, transmisje z meczów ligi NBA. Powodem było poparcie jednego z wyższych oficjeli Ligi dla protestujących przeciwko decyzjom władz mieszkańców Hongkongu w 2019 roku.

"Coraz częściej słyszy się głosy, że Chiny nie są warte tworzenia sobie aż tylu kłopotów" - podsumował Mark Dreyer.(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA