wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Policjant zwolniony ze służby, bo... nie zabił

Policjant zwolniony ze służby, bo... nie zabił

Policjant zwolniony ze służby, bo... nie zabił
Data publikacji: 2016-09-14 13:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1960 154961

Amerykańskiego policjanta zwolniono ze służby za to, że nie strzelił do mężczyzny, który trzymał w ręku pistolet. Policjant tłumaczył, że nie czuł się zagrożony. Mężczyzna, którego pistolet – jak się okazało – nie był nabity, zginął od kuli innego policjanta.

Historia opisana w dzienniku „Pittsburgh Post-Gazette” wydarzyła się w Weirton w stanie Wirginia Zachodnia w maju  2016 roku. Policjant Stephen Mader przyjechał do domu czarnoskórego Ronalda D. Williamsa, wezwany tam przez jego partnerkę, która alarmowała, że mężczyzna chce popełnić samobójstwo. Według relacji Madera, Williams stał przed domem z pistoletem, który trzymał skierowany lufą w dół.

– Powiedziałem mu: „Rzuć broń”, a on na to: „Zastrzel mnie”. Odpowiedziałem: „Nie zrobię tego, bracie”. Pomyślałem, że będę w stanie z nim rozmawiać i doprowadzić do deeskalacji napięcia. Wiedziałem, że jest to sytuacja typu „samobójstwo z ręki gliny” – powiedział Mader. Jest on byłym żołnierzem piechoty morskiej (marines), gdzie przeszedł m.in. przeszkolenie w postępowaniu z terrorystami. Zorientował się – jak powiedział gazecie – że Williams stanowi zagrożenie tylko dla samego siebie i dlatego starał się go uspokoić. Po kilku minutach na miejsce przybyli jednak dwaj inni policjanci. Williams ruszył w ich kierunku wymachując pistoletem. Jeden z policjantów strzelił do niego, zabijając na miejscu. Okazało się, że pistolet Williamsa nie był nabity.

Po kilku dniach Madera wezwał szef policji w Weirton, Rob Alexander. Powiedział mu, że będzie zwolniony, ponieważ „naraził dwóch innych funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo”. Mader próbował tłumaczyć, dlaczego zachował się tak a nie inaczej, ale po miesiącu dostał formalne pismo zwalniające go z pracy w policji. W uzasadnieniu napisano, że nie strzelając do Williamsa, policjant „nie wyeliminował zagrożenia”. Adwokat rodziny zabitego, Jack Dolance, powiedział, że okoliczności zwolnienia Madera ze służby „są jasnym dowodem na to, jaka jest polityka” policji.

Mader szuka teraz nowej pracy. Szkoli się na kierowcę ciężarówki.

(pap)

Fot. Sonia Castro

Komentarze

Do Profesjonalnego,
Cale "szczescie" ze te Twoje PO-zostale 10 % pracowalo i pracuje nadal "profesjonalnie"... ??
2016-09-18 23:29:04
Profesjonalny
Dobrze bo w USA "Cowboy" nie ocenia jaki policjant jest profesjonalny a jaki nie.Mamy w Polsce prawie 90% wyznania rzymsko-katolickiego a zabijanie ludzi to OK!....DZIWNE!
2016-09-15 10:00:43
Cowboy,
Czyli wyposazyc Policje w Rentgeny, by mogli wpierw "szybko" poprzeswietlac skierowana w Ich kierunku bron... lub w sprzet, ktory wylapywal by wystrzelone w kierunku Policji pociski ! Ten Policjant zachowal sie wyjatkowo Profesjonalnie i nie powinien byc zwolniony !!
2016-09-15 01:59:38
Kontrola drogowa
2016-09-14 16:51:35 kontrola drogowa. Ten stresujący dla kierowców obowiązek policji od zawsze był, jest i będzie obecny w naszym życiu i trzeba to po prostu zaakceptować. Wszyscy wiemy jednak, że podczas kontroli policyjnej można zachować się prawidło i zupełnie odwrotnie. Co gorsze, że kreatywność ludzka w dziedzinie głupoty podczas kontroli policyjnej nie zna granic.Teraz czekam co ty masz do napisania !
2016-09-14 23:11:17
2016-09-14 16:51:35
To czym cię zrobiono było z epoki kamienia .Dowiedz się co to jest żyć w społeczeństwie o ustalonych prawach i obowiązkach i kiedy się dowiesz, przemyśl i przeanalizuj swoje dotychczasowe życie, które jest jednym wielkim błędem !
2016-09-14 22:55:47
Do "PRAWA"
Czy i w Polsce dobre wzory to :Policja strzela do pojazdow (w celu kontroli drogowej).Brawo ale to epoka kamienia.....!
2016-09-14 16:51:35
Lewo
W Polsce policjant zastrzelił przestępce i ma kłopoty. Jaki kraj takie prawo.
2016-09-14 16:28:19
Prawo
To może teraz stowarzyszenia i fundacje, które tak pięknie protestują, gdy zostanie zabity jakiś czarnoskóry, zatrudnią go, w podzięce? Najważniejsze w policji jest jedno: policjant nigdy nie wie, czy pistolet podejrzanego jest nabity i nie może zakładać, że nie ma amunicji lub jest to atrapa. Dlatego strzela się do pojazdów, które nie zatrzymały się do kontroli.
2016-09-14 13:53:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy