sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Kraj > Piskorski wepchnięty na salę rozpraw

Piskorski wepchnięty na salę rozpraw

Piskorski wepchnięty na salę rozpraw
Data publikacji: 2019-04-18 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-22 23:45
Wywietleń: 1732 386725

Mam nadzieję, że moją sprawą zajmie się Komisja Europejska. Oskarżają mnie o kształtowanie opinii publicznej w Polsce. To pierwszy taki proces - powiedział dziennikarzom były polityk Samoobrony RP, były nauczyciel akademicki wykładający m.in. na Uniwersytecie Szczecińskim Mateusz Piskorski, któremu postawiono zarzut działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu.

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbywa się kolejne zamknięte posiedzenie ws. Mateusza Piskorskiego. Były polityk Samoobrony RP, były poseł na Sejm RP V kadencji i przewodniczący partii Zmiana został w maju 2016 r. zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Podczas doprowadzenia na salę rozpraw Piskorski złożył w oświadczenie do mediów.

- Chcę oświadczyć, że nic z zarzucanych mi czynów, nawet przez ABW, nie stanowi w polskim prawie przestępstwa i to jest najśmieszniejsze. Oskarżają mnie o kształtowanie opinii publicznej w Polsce. To pierwszy tego typu proces nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Myślę, że warto byłoby się tym zająć. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zajmie się tym Komisja Europejska - powiedział.

W momencie, kiedy funkcjonariusze policji, którzy próbowali wymóc na Piskorskim, żeby wszedł na salę rozpraw, polityk oświadczył dziennikarzom: "Proces jest utajniony, chociaż nie ma żadnych tajnych informacji. Utajniony jest z uwagi na rzekomy niepokój prokuratury o porządek społeczny, co jest samo w sobie kuriozum. Gdybyście dziennikarze byli na tym procesie, to myślę, że zarówno prokuratura jak i ABW byłyby instytucjami całkowicie skompromitowanymi".

* * *

W kwietniu 2018 r. Prokuratura Krajowa informowała, że skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Piskorskiemu. Pierwszy zarzut, który na nim ciąży, to działalność na rzecz wywiadu cywilnego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Służby Wywiadu Zagranicznego tego kraju, skierowanego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Miało to być w latach 2009-2016. Drugi czyn zarzucony Mateuszowi Piskorskiemu dotyczy brania udziału w "działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej". PK informowała, że oskarżony osiągał pokaźne korzyści majątkowe.

Prokuratura w toku śledztwa ustaliła, że Piskorski, "prowadząc zakrojoną na szeroką skalę działalność oraz wykorzystując swoją pozycję społeczną, zawodową i polityczną oraz kontakty wśród polityków i dziennikarzy krajowych i zagranicznych, oddziaływał na grupy społeczne w Polsce i za granicą (...) promował on cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył on między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami".

W grudniu 2018 r Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o zwolnieniu Piskorskiego z aresztu pod warunkiem wpłacenia przez oskarżonego 300 tys. zł poręczenia majątkowego. Wydano mu również zakaz opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu, zakazem działalności publicznej, dozorem policji z obowiązkiem czterech wizyt na komisariacie w tygodniu oraz zakazem kontaktowania się z nieprzesłuchanymi dotychczas świadkami. Orzeczenie to zaskarżyły zarówno obrona, jak i prokuratura. Sąd Apelacyjny rozpoznał zażalenia i zdecydował, by zmienić zaskarżone postanowienie, a dokładnie ustalić wysokość poręczenia majątkowego na kwotę 500 tys. zł oraz uchylić nakaz powstrzymania się od działalności o charakterze publicznym. Kwoty pół miliona złotych jednak nie udało się zebrać.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

Skrzatek
sady nie daja rady z trudniejszymi sprawami - to jest też problem jacy ludzie ida na studia i kto zostaje sedzią - powinno być więcej ludzi ktòrzy są zapraszani pezez władze z adwokatury czy prokuratury - na studiach trzeba by wprowadzić oceny z działalności społecznej przyszłych prawnikòw, podnieśc wymagania z przedmiotòw ścisłych i filozofiii, by utrudnić dostęp słabszym jednostką oraz zaprosić koniecznie Timermansa do prowadzenia najtrudniejszych spraw karnych jako sędzia, to znaczy do takich w ktòrych jest dostęp prasy do sprawy...niech pokaże jaki jest skuteczny w praktyce
2019-04-22 23:22:06
tak nie może być
3 lata w więzieniu bez wyroku to jednak przegięcie.
2019-04-19 20:56:03
Law is Law
I jak czyje sie "nie-winny" to dlaczego az tak sie boi ? No to nastepny raz, wwiez... na "od-powiednim wozku" !!
2019-04-19 10:53:47
Prawo jest prawo
Oskarżony ma być wprowadzony na salę rozpraw, a skoro nie chciał wykonywać poleceń, to należy to uczynić siłą.
2019-04-19 07:04:59
Pół Litra Samogonu
Jakie są dowody że był pracownikiem wywiadu rosyjskiego? Czy sąd ustalając kaucję w kwocie 500.000 zł myślał że taką kwotę wyśle FSB z Moskwy z Łubianki na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie? Przecież w czasie przesłuchań ustala się jaki ma majątek oskarżony. Czy podzielanie poglądów rosyjskich tzn. Kremla w polityce to przestępstwo? Czy lobbyści innych krajów w Polsce opłacający polityków też są aresztowani?
2019-04-19 06:30:33
A od kiedy...
Nosi Facet Nazwisko Piskorski... gdyz wyglada i to - na "dziwny zbieg okolicznosci" ? A nie mogl Nazywac sie np. Pokorski !!
2019-04-19 01:27:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie