poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Polacy na Wyspach boją się Brexitu

Polacy na Wyspach boją się Brexitu [FILM]

Polacy na Wyspach boją się Brexitu
Data publikacji: 2016-06-22 10:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2797 140178

Wzrostu cen m.in. żywności w związku z ewentualnym Brexitem boją się Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Według rozmówców PAP kraj może zbiednieć. Niektórzy boją się też konieczności powrotu do Polski i pracy za "najniższą krajową". Referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się w czwartek.

– Tak naprawdę nikt nie wie, jakie konsekwencje może wywołać wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Przedsiębiorcy, ci, którzy importują na Wyspy różne towary, boją się na przykład pojawienia się ceł na towary z UE. To oznacza dla przeciętnego obywatela wzrost cen za podstawowe dobra, bo w supermarketach 80 proc. produktów spożywczych pochodzi właśnie z kontynentu – mówi młody mężczyzna.

– Negatywne skutki dla mnie osobiście będą tylko i wyłącznie takie, że dłużej pewnie będę przekraczał granicę. Ponieważ mam brytyjskie obywatelstwo, to życie tutaj dla mnie się nie zmieni, być może tylko i wyłącznie (w wymiarze) finansowym, bo kraj może zbiednieć – wskazuje inny mężczyzna.

Inna rozmówczyni boi się konieczności powrotu do kraju w związku z ewentualnym Brexitem: „Na pewno musiałabym wrócić do Polski i pracować za najniższą krajową, byłoby mi bardzo ciężko utrzymać dzieci, które studiują. Tutaj, pracując na angielskiej najniższej krajowej, jest mi lżej. Mam z czego się utrzymać tutaj, mam też środki, aby jeszcze wysłać do Polski, pomóc mamie”.

– Na pewno będzie gorzej, będzie cło, jedzenie będzie droższe, to jest bardzo duży kłopot dla Polaków, którzy tu żyją – mówi inna Polka mieszkająca na Wyspach.

 

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyjście Wielkiej Brytanii z UE poważnie zaszkodziłoby brytyjskiej gospodarce i mogłoby w przyszłym roku doprowadzić do recesji. W raporcie MFW ocenił, że Brexit spowodowałby w 2017 r. skurczenie się brytyjskiej gospodarki o 0,8 proc. W 2019 r. produkcja dóbr i usług byłaby o ok. 5,5 proc. niższa w porównaniu z poziomem gdyby kraj pozostał w UE. MFW podkreślił, że według ekspertów, „skutki gospodarcze netto wyjścia z UE byłyby najprawdopodobniej negatywne i znaczące”.

W raporcie wskazano, że Brexit spowodowałby zmniejszenie wymiany handlowej i przepływu kapitału z innymi państwami UE, zmniejszenie inwestycji i zaufania konsumentów oraz zwiększenie niestabilności rynków finansowych. Wszystko to mogłoby skłonić największe firmy finansowe do przeniesienia swoich siedzib z Londynu do innych stolic europejskich. (pap)

Film: PAP

Komentarze

Jarun
Hit w Internecie. Angielscy kibice zdeptali polską flagę !
2016-06-23 09:44:18
@ GB
Jesteś naiwny jak rządy które likwidowały polski przemysł. Uważasz, że ileś tam tysięcy stoczniowców (spawaczy, monterów, techników itd) na drugi dzień po likwidacji stoczni powinno stać się nagle fryzjerami, kierowcami TIR-ów, robić paznokcie czy pracować na kasie w supermarkecie? TIR-ów i supermarketów i tak by zabrakło. Oni zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski
2016-06-22 15:10:15
do GB
"zdradza ojczyznę"(?) Nadajesz jak Urban. To najpierw ojczyzna tego ktosia zdradziła, nie dając mu możliwości pracy i wykluczając społecznie. Racja stanu państwa została podważona w podstawowej funkcji - taki pseudopaństwowy twór nie powinien istnieć.
2016-06-22 12:28:55
GB
Najpierw ktoś zdradza ojczyznę i wyjeżdża na wyspy za kasą, a później boi się, że mu masło podrożeje? Ludzie, trzeba ponosić konsekwencje swojego postępowania.
2016-06-22 11:13:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy