środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Pielgrzymi stratowani na śmierć

Pielgrzymi stratowani na śmierć

Pielgrzymi stratowani na śmierć
Data publikacji: 2015-09-24 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1501 23594

Ponad 700 pielgrzymów zostało w czwartek stratowanych na śmierć podczas dorocznej pielgrzymki do Mekki (hadżdżu) - poinformowała saudyjska obrona cywilna. Ponad 800 osób zostało rannych.


W pielgrzymce do świętego miasta muzułmanów udział bierze około 2 mln osób. W czwartek cały czas trwała akcja ratunkowa, więc bilans ofiar może wzrosnąć. 

Do tragedii doszło w dolinie Mina, w pobliżu Mekki. Właśnie tam także w ramach pielgrzymki w czwartek rozpoczęło się doroczne symboliczne kamienowanie szatana na znak wyrzeczenia się zła. Obrzęd trwa do zmierzchu, a później przez kolejne dwa dni. W pierwszym dniu pielgrzymi muszą rzucić siedem kamieni w wysoką na 30 metrów jedną ze stel. W następne dni obrzucają kolejne. Napierające tłumy wiernych zmierzających w stronę steli starły się z tymi pielgrzymami, którzy odchodzili od niej po spełnieniu rytuału. Ten moment pielgrzymki jest niebezpieczny i już w przeszłości wielokrotnie dochodziło do stratowania lub uduszenia ludzi w zgromadzonym tłumie. W tym roku doszło do tragedii mimo niedawnych znaczących inwestycji rządu saudyjskiego w infrastrukturę doliny Mina, która miała usprawnić ruch pielgrzymów.

Według islamskiej tradycji w dolinie Mina diabeł próbował nakłonić patriarchę Abrahama (uznawanego zarówno przez islam, judaizm, jak i chrześcijaństwo), by odmówił poświęcenia Bogu, na dowód swej wiary, własnego syna Izaaka. Na pamiątkę tego, z okrzykiem "Allah akbar!" (Bóg jest wielki!) na ustach wierni podchodzą kolejnymi falami ku obeliskowi, by rzucić w niego kamieniami. Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udają się do Mekki, miejsca urodzenia proroka Mahometa, w którym doznał objawień. Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu. Hadżdż to również pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. (pap)

Na zdjęciu: Akcja ratunkowa

Fot. EPA/AHMED YOSRI

Komentarze

Na deptaku,
Na dzien 25/9 cyfra PO-deptanych wzrosla juz do ponad 700 osob ! A co, to Oni nawet chodzic nie PO-trafia...(?) i My mamy PO-niej przyjac "Takich" do Polski ??
2015-09-25 22:58:58
Dla PO-rownania...??
A ilu wg. Naszych Wladz...zostaje "Stratowanych i PO-deptanych" w Pielgrzymkach na Jasna Gore w Polsce ??
2015-09-24 23:56:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy