poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Pięciu policjantów zastrzelonych w Dallas

Pięciu policjantów zastrzelonych w Dallas

Pięciu policjantów zastrzelonych w Dallas
Data publikacji: 2016-07-08 12:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1554 143263

Do pięciu wzrosła liczba policjantów zabitych przez co najmniej dwóch snajperów podczas ulicznego protestu przeciwko brutalności policji w Dallas w stanie Teksas - poinformowano w piątek rano czasu polskiego. Według mediów jeden z podejrzanych nie żyje.

"To była druzgocąca noc. Ze smutkiem informujemy, że zginął piąty policjant" - napisała policja z Dallas na Twitterze. Sześciu funkcjonariuszy odniosło obrażenia.

Agencja Reutera twierdzi, że była to jedna z największych w ostatnich latach strzelanin z udziałem policji w Stanach Zjednoczonych.

W związku z wydarzeniami z czwartku wieczorem zatrzymano trzy osoby. Doszło do wymiany ognia z czwartą osobą na parkingu w centrum Dallas. "Podejrzany twierdzi też, że w całym centrum miasta i na tym parkingu są bomby" - powiedział na konferencji prasowej w piątek rano czasu polskiego szef policji w Dallas David Brown.

Prowadzono negocjacje z tym osobnikiem, ale nie chciał on współpracować i przekazał negocjatorom, że jego zamiarem jest zranienie kolejnych policjantów.

Lokalny dziennik "Dallas Morning News" podał następnie, że napastnik ten nie żyje; prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Według szefa policji władze nie mają pewności, czy zlokalizowano już wszystkich podejrzanych. Obok parkingu, gdzie trwała strzelanina, zatrzymano kobietę. Ponadto policja przesłuchuje dwie osoby, które jechały mercedesem zatrzymanym, gdy przekroczył on dozwoloną prędkość w pobliskiej bocznej uliczce.

Prezydent USA Barack Obama, który przebywa w Warszawie, gdzie rozpoczyna się w piątek szczyt NATO, został poinformowany o strzelaninie - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Prezydent "poprosił swoich współpracowników, aby powiadamiali go o sytuacji w miarę jak będą dostawać nowe informacje" - dodał rzecznik.

Do strzelaniny doszło, kiedy kilkaset osób zgromadziło się w centrum Dallas, by zaprotestować przeciwko ostatnim przypadkom zastrzelenia przez białych policjantów dwóch Afroamerykanów w Baton Rouge w Luizjanie i w St. Paul w Minnesocie.

Według Browna snajperzy strzelali z karabinów do policjantów z wysoko położonych stanowisk. Wydaje się, że chcieli zranić lub zabić jak największą liczbę funkcjonariuszy - dodał Brown. Jego zdaniem najpewniej był to skoordynowany atak. Po strzelaninie policja przeszukiwała hotele, restauracje, siedziby firm a nawet prywatne mieszkania.

Burmistrz Dallas Mike Rawlings powiedział, że w strzelaninie ranny został też cywil.

W przekazywanych przez sieć CNN relacjach widać było demonstrantów idących ulicą w centrum Dallas w kierunku ratusza, kiedy nagle rozległy się strzały. Ludzie rozproszyli się, szukając schronienia.

 "Wszyscy zaczęli biec. Próbując się stamtąd wydostać, straciliśmy z oczu naszych dwóch przyjaciół" - powiedział gazecie "Dallas Morning News" 21-letni uczestnik demonstracji, Devante Odom.

W reakcji na niedawne zastrzelenie dwóch Afroamerykanów, w czwartek zorganizowano też inne protesty, m.in. na nowojorskim Manhattanie, w Atlancie, Chicago i Filadelfii. Przebiegły one w pokojowy sposób. (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Ale oczywiście nie zabronią tym świrom dostępu do broni
Bo przecież każdy idiota w USA musi mieć broń.
2016-07-08 13:36:51
R.I.P. [*]
Macie swoje multi-kulti i poprawność polityczną. Tylko do tego prowadzi działanie według tych dwóch zasad.
2016-07-08 12:37:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy