Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Pekin będzie miał policję do walki ze smogiem

Data publikacji: 2017-01-11 23:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Pekin będzie miał policję do walki ze smogiem
Fot. PAP/Jacek Turczyk  

Jeszcze w tym roku w Pekinie powołane zostaną nowe siły policji, których zadaniem będzie kontrola wdrażania działań do walki z zanieczyszczeniem powietrza. To najnowsza odpowiedź władz na gniew Chińczyków wywołany smogiem – pisze agencja AP.

P.o. burmistrza Pekinu Cai Qi powiedział na spotkaniu z mieszkańcami stolicy i dziennikarzami, że policjanci z tych nowych specjalnych oddziałów będą karać osoby korzystające z grilli na świeżym powietrzu, a także palące śmieci, drewno i inne rodzaje biomasy. Cai ogłosił też inne kroki mające na celu zwalczanie smogu, w tym ograniczenie o 30 proc. wykorzystania węgla w 2017 roku, zamknięcie 500 fabryk odpowiadających za najwyższe zanieczyszczenie w regionie oraz modernizację 2,5 tys. kolejnych zakładów. Zapowiedział, że od lutego do Pekinu wjazdu nie będzie miało ok. 300 tys. pojazdów, które najbardziej przyczyniają się do powstawania smogu.

Zimą, kiedy rośnie popyt na energię, uzyskiwaną głównie ze spalania węgla, Pekin i dziesiątki chińskich miast znajdują pod grubą warstwą smogu, a poziom zanieczyszczenia często przekracza normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Ostatnio przez kilka dni w Pekinie obowiązywał pomarańczowy alert smogowy, trzeci w czterostopniowej skali, a w ponad 20 miastach wprowadzono najwyższy, czerwony stopień ostrzeżenia przed smogiem. Ten alert skutkuje zamykaniem fabryk, placów budowy i szkół. Często odwoływane są loty i zamykane są autostrady.

Problemem pozostaje jednak egzekwowanie tych zakazów. Wielokrotnie mimo rządowego zakazu niektóre firmy wznawiają produkcję. Jak tłumaczy AP, wiele fabryk nie zważa na zanieczyszczenie powietrza, gdyż jest pod silną presją, by zrealizować cele produkcyjne.

(pap)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dym
2017-01-12 07:30:23
W Szczecinie też tak powinno być. Wystarczy spojrzeć w niebo, a nie pod nogi, a od razu widać smog w najczystszej postaci. Ludzie palą wszystkim, bo dym wskazuje, że może to być dosłownie wszystko: opony, szmaty, butelki, palety i Bóg wie, co jeszcze. Skończyć z tym śmieciarstwem, bo nas to wszystkich wykończy. Niby to bieda, ale chyba bardziej umysłowa, bo świadomość ekologiczna niektórych ludzi jest równa zeru. Nie przerobią na gaz, bo to drogo, więc piec jest synonimem śmietnika.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA