Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Młodzi walczą z plastikiem

Data publikacji: 2019-01-29 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Młodzi walczą z plastikiem
W ramach akcji odbywają się prelekcje w szczecińskich szkołach. Fot. Plastikoff  

Dwójka młodych mieszkańców Szczecina – Alicja i Jakub – od 15 listopada ubiegłego roku prowadzi akcję „PlastikOff”, poprzez którą zamierzają edukować młodzież na temat zagrożeń płynących z użycia plastiku. Akcja jest prowadzona w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, podczas której młodzi ludzie z całego kraju tworzą własne projekty społeczne.

– Przeprowadzenie takiego projektu społecznego ma być dla nas sprawdzianem umiejętności organizacyjnych i przy okazji pozwala się oswoić z prowadzeniem wystąpień publicznych – zdradzają pomysłodawcy akcji. – Co więcej, fakt, że możemy mieć wpływ na prawdziwą zmianę w naszym otoczeniu daje dużo satysfakcji.

Jak wyjaśniają twórcy akcji na swojej stronie na Facebooku, główną metodą ich działania mają być prelekcje prowadzone w szkołach.

– Do tej pory odwiedziliśmy szkoły podstawowe nr 1, 11 i 68 oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące, gdzie łącznie wysłuchało nas już 251 uczniów – tłumaczą twórcy projektu. – Każda prelekcja zaczyna się krótkim przedstawieniem naszego projektu i olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, po czym przechodzimy do problemu nadużywania plastiku. Wyświetlamy uczniom krótki film animowany, a następnie zaczynamy przygotowaną przez nas prezentację.

Jak dalej wyjaśniają realizatorzy idei „PlastikOff”, wiele osób – zwłaszcza młodych – nie poświęca czasu na czytanie naukowych opracowań na tematy związane z plastikiem. Dlatego właśnie pojawił się pomysł, żeby wyjść do nich z takim projektem. Podczas prezentacji uczniowie zapoznają się z różnymi rodzajami plastiku, dowiadują się o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci czy też mają okazję się dowiedzieć, jakie prawne regulacje dotyczące plastiku już obowiązują. Organizatorzy zaznaczają, że chociaż teraz do olimpiady jest zgłoszonych dużo projektów o podobnej tematyce, to w październiku – kiedy rozpoczęło się tworzenie „PlastikOff” – byli oni pierwsi.

Oprócz prowadzenia prelekcji w szkołach, uczniowie regularnie publikują w mediach społecznościowych różne ciekawostki, które uświadamiają odbiorcom skalę problemu, a czasem pokazują niektóre stosowane na świecie sposoby walki z nadmiarem plastiku.

„PlastikOff” potrwa do 29 marca. Wtedy, jak można przeczytać na oficjalnej stronie olimpiady, powinna się zakończyć realizacja wszystkich projektów zgłoszonych do „Zwolnionych z Teorii”.

Natan PAWŁOWSKI

Fot. Marek Czasnojć

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Duch Lasu
2019-01-30 01:50:58
To dobrze, że zdajecie sobie sprawę z zagrożeń, dla waszej przyszłości. W walce o nią będziecie niestety osamotnieni. Na polityków nie liczcie. Nie pomogą wam. Będą zbyt zajęci... sobą.
Niech w koncu któryś rząd
2019-01-29 22:30:21
wprowadzi kaucję zwrotną za butelki plastikowe np 50 groszy za butelkę plastikową

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA