czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Papież: Obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne

Papież: Obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne

Papież: Obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne
Data publikacji: 2017-04-22 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1748 245817

Papież Franciszek powiedział w sobotę w rzymskiej bazylice świętego Bartłomieja, która jest sanktuarium męczenników XX wieku, że obozy dla uchodźców są "obozami koncentracyjnymi". Papież potępił "zamykanie drzwi" przed migrantami i "okrucieństwo" wobec nich.

W czasie liturgii słowa na Wyspie Tyberyjskiej w Wiecznym Mieście papież przerwał odczytywanie przygotowanego tekstu i improwizując przywołał los uchodźców i mówił o ich cierpieniach. Wspominał, że gdy był w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, 30-letni muzułmanin, ojciec trojga dzieci opowiedział mu, że jego żona chrześcijanka została ścięta w jego obecności dlatego, że nie chciała zdjąć i wyrzucić krzyżyka, który miała na szyi. Migranci - stwierdził Franciszek - "są zostawiani wielkodusznym narodom, które muszą dźwigać ten ciężar, bo wydaje się, że porozumienia międzynarodowe są ważniejsze od praw człowieka".

Papież powiedział, że w bazylice tej starożytna historia męczeństwa łączy się z pamięcią o współczesnych męczennikach; „tylu chrześcijanach zabitych przez szaleńcze ideologie minionego wieku” i "mordowanych tylko dlatego, że są uczniami Jezusa".

- Wspomnienie tych heroicznych dawnych i nowych świadków utwierdza nas w świadomości, że Kościół jest Kościołem męczenników - dodał Franciszek.

Podkreślił: „Oni cierpią, oddają życie, a my otrzymujemy błogosławieństwo Boga za ich świadectwo”. Zwrócił uwagę na to, że jest również wielu „ukrytych męczenników”, którzy w życiu codziennym pomagają bliźnim.

Papież mówił, że przyczyną wszystkich prześladowań jest nienawiść szatana do tych, którzy zostali zbawieni przez Jezusa. „On nas nienawidzi i wywołuje prześladowania” - zaznaczył.

- Ileż wspólnot chrześcijańskich jest dzisiaj obiektem prześladowań. Dlaczego? Z powodu nienawiści ducha światowości - powiedział Franciszek.

Następnie zaznaczył: “Ile razy w trudnych momentach historii mówiono: dzisiaj ojczyzna potrzebuje bohaterów".

- Tak samo można zapytać: czego potrzebuje dzisiaj Kościół? Męczenników, świadków, czyli świętych wszystkich dni, tych codziennego życia przeżywanego z konsekwencją, ale także tych, którzy mają odwagę przyjąć łaskę bycia świadkami aż do końca, aż do śmierci - wyjaśnił. - Żywe dziedzictwo męczenników obdarowuje nas dzisiaj pokojem i jednością. Oni uczą nas, że z siłą miłości, z łagodnością można walczyć z despotyzmem, przemocą, wojną i można z cierpliwością osiągnąć pokój.

Na zakończenie modlił się o miłosierdzie dla ludzkości, o odnowę Kościoła, ochronę chrześcijan i pokój na całym świecie.

(pap)

Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Komentarze

A ile Oni... Nam pomogli ?
A po 2-gie: a ile Oni, Nam jako Polsce i Polakom pomogli... jak bylismy Mordowani i Uciskani przez 70 lat (1945-2015) tak Komunizmu jak i PO-stkomunizmu ??
2017-04-26 00:22:43
Co za porownanie...?
A Gaz tez juz tam doprowadzaja... a jesli tak - to z jakiego Kraju i dlaczego ? Afryka jest okolo 6-8 razy wieksza od Europy i dlaczego ich Bratnie Muslimsko/Muzulmanskie i nie tylko... bardzo bogate Kraje - nie chca ich po-przyjmowac ??
2017-04-26 00:16:37
Arab, to "expert" od klamstwa...
A jaka Papiez ma Gwarancje... ze ten 30-letni Muzulmanin mowil prawde ? Czyli zona Muzulmanskiego/Is-lamisty z krzyzykiem - cos tu nie gra ?? By dostac pozostanie w Europie to sa "chrzescijanami" a jak juz dostana pozostanie - to nagle zapuszczaja brody i dalej sa Is-lamistami ! Podobno Watykan dysponuje tysiacami mieszkan dla dziennikarzy... wiec w czym problem ?? Reasumujac: w Chrzescijanskiej Polsce... Islam nie jest Nam wcale - DO NIESZCZESCIA - potrzebny !!!
2017-04-23 22:28:42
.
Tak to jest, gdy Bóg rozum odbiera.
2017-04-23 17:09:22
do @ Adrian-a
- to słowa wytrychy, pasują do "każdego serca"... Czekam kiedy papież przyjmie pod swój dach jednego "niejedzącego golonkę", mógłby postarać się o towarzystwo dla samotnego "Benia" także... Politycy w sprawie "matek z dzieśmi na ręku" muszą najpierw zapytać się swych "Danusiek" czy pozwolą.
2017-04-23 14:39:30
Adrian
Co to jest nienawiść ducha światowości?
2017-04-23 09:46:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy