czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Około 2,5 mln muzułmanów rozpoczęło rytualne kamienowanie szatana

Około 2,5 mln muzułmanów rozpoczęło rytualne kamienowanie szatana

Około 2,5 mln muzułmanów rozpoczęło rytualne kamienowanie szatana
Data publikacji: 2019-08-11 21:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-15 19:32
Wywietleń: 1400 407937

Około 2,5 miliona muzułmanów uczestniczących w pielgrzymce do Mekki w Arabii Saudyjskiej rozpoczęło w niedzielę rytualne kamienowanie szatana. Podczas tego obrzędu w 2015 r. doszło do tragedii - ludzie zaczęli się tratować, w wyniku czego zginęło ponad 2,4 tys. osób.

Kamienowanie szatana jest początkiem trzydniowego muzułmańskiego święta Eid al-Adha (Id al-Adha), czyli Święta Ofiarowania (Ofiar, Ofiarnego), kończącego hadżdż, czyli coroczną pielgrzymkę do miejsca urodzin Mahometa.

Wznosząc okrzyki "Allahu akbar" (Bóg jest wielki) wierni w leżącej nieopodal Mekki dolinie Mina pod okiem saudyjskich służb bezpieczeństwa powoli poruszają się w tłumie, by rzucać kamieniami w trzy kamienne stele symbolizujące szatana. Kamienie te pielgrzymi zbierali dzień wcześniej na wzgórzu Arafat (Wzgórzu Miłosierdzia). Zgodnie z muzułmańską tradycją to tam prorok Mahomet wygłosił swoje ostatnie kazanie.

- Ma się wrażenie, że kamienuje się samego diabła, który jest przed nami - powiedział AFP Egipcjanin Mahd Allam, odziany jak pozostali pielgrzymi w ihram - dwie zszyte płachty materiału przykrywające całe ciało, ale odsłaniające ramię. Kobiety są ubrane w długie tuniki, zakrywające całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni.

- Jest gorąco, piję dużo wody i wciąż jestem schowany pod parasolem - mówi 48-letni Indus Jaker Akjar, który po raz pierwszy odbywa hadżdż - jeden z pięciu filarów islamu. Pozostałe cztery filary to: wyznanie wiary, modlitwa pięć razy dziennie, jałmużna i post w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca ramadanu. Hadżdż przynajmniej raz w życiu powinien odbyć każdy dorosły muzułmanin, jeśli jest do tego zdolny fizycznie i ma na to niezbędne środki.

Obchodzone obecnie przez muzułmanów Święto Ofiarowania nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć prorok Ibrahim (Abraham). Aby upamiętnić to wydarzenie, po kamienowaniu szatana pielgrzymi mają dokonać rytualnego uboju zwierząt. W rzeczywistości nabywają oni kupony od saudyjskich władz, które zobowiązują się do dokonania uboju i wysłania zamrożonych tusz do potrzebujących z krajów muzułmańskich.

Następnie uczestnicy hadżdżu udadzą się na dziedziniec największej świątyni islamu - Świętego Meczetu w Mekce - by siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Muzułmanie wierzą, że spadł z nieba, ukazując Adamowi i Ewie, gdzie zbudować ołtarz ofiarny. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu. Podczas modlitwy muzułmanie na całym świecie zwracają się właśnie w kierunku Al-Kaby.

(pap)

Na zdjęciu: Żołnierze podnoszą kobietę na wózku, by mogła wziąć udział w rytuale kamienowania szatana.
Fot. EPA/STR

Komentarze

Olaboga
Mają szczęście, że nie ma tam Hartmana bo rozpoznał by w kamienowanym Żyda i byłby proces
2019-08-15 19:25:57
Tęczowy Szatan
Przyjdzie Tęczowy Szatan i was zje na kolorowo
2019-08-13 09:01:53
No i To
Europę Zachodnią już prawie zdominowali moim zdaniem jeszcze najwyżej 20 lat i będą u nas czuli sie jak u siebie. Niestety cywilizacja europejska się kończy. Biali Europejczycy mają 1 dziecko lub wcale oni czworo, a bywa sześcioro i więcej. Potem tych czworo czy sześcioro ma znów kolejnych iluś tam i tak to sie toczy. Matematyka jest nieubłagana za kilkanaście lat Europa jaka znamy przestanie istnieć. Widać to juz na ulicach Paryża, Londynu, czy patrząc bliżej nas miast szwedzkich.
2019-08-12 22:05:47
I jeszcze x do... :)
Cale Szczescie ze PiS i Zjednoczona Prawica - Wygra znow Wybory !! Bo inaczej juz dawno PO Waszemu... bysmy juz tych nachodzcow w Tyyysiacach mieli i utrzymywali pozniej lataaami... z Pieniedzy Podatnikow !!! No a przeciez ten Wasz Ateizm jest tez Wasza Lewacka Religia... Wierzaca w za-KOD-owanego ognistego-czerwonego Diabla !
2019-08-12 20:17:05
Karol Marks
Jaki kolor ma współczesny szatan?
2019-08-12 14:22:19
;-)
@Do... po-nizszego :)i tak tu przyjada za kilka lat z powodu kryzysu klimatycznego ,juz ci pisalem ze kazda religia to choroba niezaleznie od nazwy
2019-08-12 14:13:24
Do... po-nizszego :)
A jak myslisz... czym tak Brukselka jak i Wy, po-stanowiliscie zachecac Mohammedow i Abdullahow az z Azji i Afryki - do tego Massowego EU-ropejskiego nachodzctwa...!! Odp. jest prosta, by jak najszybciej i przy ich Pomocy oraz ich Islamskim poste-po-powaniem... Wyniszczyc tak Europejskie jak i ponad 1000-letnie Polskie Chrzescijanstwo !!
2019-08-12 13:15:24
:)
na swiecie jest ponad 2 tys religii, kazda w nauce jest nazwa schizofrenia ,tylko angostycyzm to jedyne rozsadne podejscie do zycia ktore nikomu nie szkodzi @hmm : sproboj ich odsunac od tego to nobla dostaniesz, to wspolczesne sredniowiecze, zobacz co sie stalo z iranem 40 lat temu demokaracja a obecnie panstwa wyznaniowe, Polska smialo idzie w tym kierunku, od jesieni 2019 po wyborach kupionych socjalem bedzie podobnie, brawo wy
2019-08-12 10:01:20
do @ Magda
"Bylby problem gdyby trafili na Parade Tolerancji"......Problemu by nie było (raz na zawsze) gdyby "Paradv Tolerancji" organizować cyklicznie w krajach arabskich. Zróbmy "ściepę narodową" i zafundujmy następną "paradę" zamiast w Białymstoku np. w Arabii Saudyjskiej.
2019-08-12 09:32:15
A jak... !
Brukselka bedzie dalej Tolerowala Massowy ich naplyw do EU-ropy - to ciekawe od kiedy... zacznie sie i Kamieniowanie w UE ??
2019-08-12 00:04:37
A...a...
Kogo najczesciej jeszcze za zycia... Kamieniuje sie w Islamie i dlaczego...??
2019-08-11 23:52:46
Odp. do... miezzkanca
A Ateizm - to inny rodzaj "poko-lorowanycych proszkow i trawki"... dla innych jednostek !!
2019-08-11 23:46:49
Magda
Bylby problem gdyby trafili na Parade Tolerancji
2019-08-11 22:59:41
hmm
Rytualne kamieniowanie szatana, czyli każdego kto przeprowadza zamachy bombowe, zabija niewinne osoby i uważa wszystkich innych za innowierców oraz nakazuje kobietom zakrywać się?
2019-08-11 22:23:33
miezzkaniec
"religia to opium dla mas"