Ogólnopolski Strajk Kobiet został wyróżniony nagrodą Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) dla społeczeństwa obywatelskiego za wzmacnianie pozycji kobiet. Inicjatywa Polski zajęła drugie miejsce.
Wyróżnienie zostało przyznane "za dążenie do wzmocnienia pozycji zwykłych kobiet, które w małych i średnich miastach walczą o zmianę w polskim społeczeństwie, ale często pozostają niewidoczne i ignorowane".
Ogólnopolski Strajk Kobiet w marcu 2016 r. organizował protesty w wielu miastach w całym kraju w sprzeciwie wobec propozycji wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Od tego czasu inicjatywa brała udział w wielu innych akcjach, w których nawoływano m.in. do obrony praw kobiet.
- Jesteśmy wojowniczkami o wolność. Reprezentujemy kobiety z różnych miast, o różnej wielkości. Po strajku "Czarny poniedziałek" postanowiliśmy kontynuować naszą działalność i teraz walczymy o ludzi wykluczonych, walczymy o prawa reprodukcyjne i państwo świeckie. Walczymy o wzmocnienie pozycji kobiet - mówiła odbierając wyróżnienie założycielka inicjatywy Marta Lempart.
Polska inicjatywa zajęła 2 miejsce konkursie EKES-u i nagrodę wysokości 9 tys. euro. Tę samą kwotę, niezależnie od klasyfikacji, przyznano trzem innym zwycięskim projektom – z Bułgarii, Finlandii i Belgii. Pierwsze miejsce i 14 tys. euro zdobyła włoska organizacja Kobieca Toponimia.
Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego przyznaje się za "wybitne osiągnięcia z zakresu inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego". Każdego roku nagroda poświęcona jest innemu aspektowi działań EKES-u. Tematem nagrody w 2018 r. były europejskie wartości, tożsamość i dziedzictwo kulturowe jako sposób na wzajemne przybliżenie Europejczyków.
(PAP)