poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Ofiary imigracji

Ofiary imigracji

Ofiary imigracji
Data publikacji: 2016-08-26 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1879 149733

Nowe bardziej ryzykowne praktyki przemytników ludzi i próby docierania do Europy niebezpieczniejszymi szlakami powodują wzrost liczby ofiar śmiertelnych wśród migrantów przeprawiających się przez Morze Śródziemne - wynika z opublikowanej analizy IOM.

Znajdujące się w Berlinie centrum analizy danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) poinformowało, że w pierwszej połowie bieżącego roku 2901 osób zginęło lub zaginęło podczas przeprawy przez Morze Śródziemne. Jest to wzrost o 37 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku. Najwięcej ofiar - 2484 - zanotowano na tzw. centralnym szlaku śródziemnomorskim z Afryki Północnej do Włoch, którym w pierwszym półroczu obecnego roku przeprawiło się ok. 70 tys. osób. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że centralny szlak śródziemnomorski zawsze był najniebezpieczniejszy z powodu czasu trwania przeprawy. Przemytnicy w dalszym ciągu wysyłają nim niesprawne statki przeładowane migrantami.

- Przemytników w ogóle nie interesuje dobro tych, którzy płacą za ich usługi. Na niesprawne statki bierze się coraz więcej ludzi, żeby zwiększyć zyski - powiedział szef berlińskiego centrum Frank Laczko.

W analizie odnotowano, że niektóre nowe szlaki, zwłaszcza ten z Egiptu, są dłuższe i bardziej ryzykowne, a operacje ratunkowe często są prowadzone dalej od lądu. Najwięcej ofiar na centralnym szlaku śródziemnomorskim było w tym roku w maju - 1130. W czerwcu liczba ofiar spadła do 388, w lipcu do 208, a w obecnym miesiącu ofiar było dotychczas 29. Laczko podkreślił, że opublikowana właśnie analiza wskazuje na potrzebę zwiększenia liczby legalnych szlaków, którymi migranci mogą przybywać do Europy, a także na potrzebę nasilenia kampanii informacyjnych, aby potencjalni migranci zdawali sobie sprawę z grożących im niebezpieczeństw.

(pap)

Fot Marek KLASA/archiwum

Komentarze

Europa nie jest gumowa,
Ciekawym wiec jest, kiedy ten Europejsko-Unijny balon peknie i zacznie sie szara rzeczywistosc na jeszcze wieksza skale... ? Jak dlugo jeszcze, za dotychczasowe tragiczne wydarzenia we Francji, Belgi i innych Krajach Europejskich... nie beda pociagnieci do odpowiedzialnosci Unijni Politycy ??
2016-08-27 23:05:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy