poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Odpowie za zabranie fragmentu figury z terakotowej armii

Odpowie za zabranie fragmentu figury z terakotowej armii

Odpowie za zabranie fragmentu figury z terakotowej armii
Data publikacji: 2018-02-21 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 765 315134

W zeszłym tygodniu FBI aresztowało młodego Amerykanina, podejrzanego o kradzież kciuka glinianej figury żołnierza ze słynnej chińskiej armii terakotowej z ekspozycji w muzeum w Filadelfii. Oskarżonym jest 24-letni Michael Rohana, który był w muzeum 21 grudnia.

Chińskie władze domagają się dla niego surowej kary. Terakotowa armia sprzed 2,2 tys. lat z Xi'an, tworząca orszak pogrzebowy cesarza Szi Huangdi, jest zabytkiem wybitnym. Liczy ponad 8 tys. żołnierzy naturalnej wielkości, a ich postacie mają zindywidualizowane rysy. Kciuk został ułamany rzeźbie kawalerzysty. Wartość uszkodzonej figury szacowana jest na 4,5 mln dolarów.

Rohana wślizgnął się ukradkiem po godzinach na wystawę prezentującą w filadelfijskim muzeum 10 wypożyczonych przez Chiny figur. W muzeum uczestniczył w przedświątecznym spotkaniu, tzw. ugly sweaters party - modnych w krajach anglojęzycznych od co najmniej 10 lat przyjęciach, których uczestnicy przychodzą w "okropnych bożonarodzeniowych swetrach" z motywami reniferów, św. Mikołaja, choinki, itp. Rohana przyznał się, że mężczyzna w zielonym swetrze, sfilmowany przez kamery bezpieczeństwa, to on. Przyświecając sobie telefonem komórkowym, przeszedł pod czarnym sznurem odgradzającym wejście na wystawę, wszedł na platformę z jedną z rzeźb, objął ją, i zrobił sobie z nią selfie. Następnie, jak opisuje to FBI, lewą rękę położył na dłoni rzeźby, odłamał kawałek i odłamany fragment schował do kieszeni.

Personel Instytutu Franklina, gdzie się to wszystko wydarzyło, nie zauważył uszkodzenia aż do 8 stycznia. Dopiero wtedy zawiadomiono policję i FBI rozpoczęła dochodzenie. Doprowadziło ono do Rohany, który przyznał się i oddał agentowi FBI gliniany kciuk, który trzymał w szufladzie biurka. Został zwolniony za kaucją 13 lutego.

Prowincjonalne centrum wymiany zabytków kultury w chińskiej prowincji Szensi (Shaanxi) w środkowych Chinach planuje wysłanie do USA swoich specjalistów, aby dokleili odłamany fragment. Jak podaje chińska agencja Xinhua, centrum to w ciągu 40 lat zorganizowało 260 wystaw armii terakotowej na całym świecie, ale nigdy dotąd nie zdarzył się na żadnej z nich akt wandalizmu.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy