Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Oburzenie wypowiedzią minister Zalewskiej

Data publikacji: 2016-07-21 21:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Oburzenie wypowiedzią minister Zalewskiej
Minister Anna Zalewska Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder zarzucił minister edukacji Annie Zalewskiej „podawanie w wątpliwość udziału Polaków w dwóch antyżydowskich pogromach”. Zaniepokojenie wypowiedzią Zalewskiej wyraziło też amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu.

W programie TVN24 w ubiegłym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska pytana o to, kto zabił Żydów w pogromie kieleckim odpowiedziała: "Oceniają to Polacy. Ja rzeczywiście jestem zwolenniczką jednak dużego dystansu i pozostawienia tych opinii właśnie Polakom" - mówiła, dodając, że "różne były zawiłości historyczne". Dopytywana o to, kto dokonał tej zbrodni, odparła: "Ci, którzy byli antysemitami". Na pytanie, czy byli to Polacy, odpowiedziała: "Nie do końca Polaków równa się jako antysemitów. Rzeczywiście to były określone uwarunkowania historyczne i polityczne".

Szefowa MEN pytana o mord w Jedwabnem powiedziała, że jest to "fakt historyczny, w którym doszło do wielu nieporozumień, do wielu bardzo tendencyjnych opinii". Na pytanie, czy Polacy spalili Żydów w stodole, odparła: "To jest opinia pani redaktor, powtarzana za panem Grossem". Dopytywana, kto spalił Żydów w Jedwabnem, odpowiedziała: "Ja nie jestem osobą od wyrażania opinii".

- Sytuacja, która miała miejsce, dramatyczna, w Jedwabnem, jest również kontrowersyjna, opisywana i wielu historyków, wybitnych profesorów pokazuje obraz zupełnie inny - powiedziała. Jak mówiła, "dogłębna analiza książek pana Grossa, pokazuje i to też jest ocenione przez innych historyków, jako właśnie bardzo tendencyjna, pełna kłamstw, mieszania faktów".

Prezes Światowego Kongresu Żydów wypowiedź polskiej minister uznał za „policzek” dla ofiar Holokaustu. Zażądał „natychmiastowych przeprosin za wypowiedzi kwestionujące udział Polaków w mordowaniu Żydów podczas drugiej wojny światowej”. Lauder uznał, że wypowiedzi Zalewskiej podważają wysiłki polskich naukowców, którzy „spędzili ponad 25 lat docierając do dowodów straszliwych aktów przemocy przeciwko Żydom, dokonanych przez Polaków”. Za niepokojące uznał, że wysokie rangą osobistości oficjalne w Polsce „wydają się cofać do czasów zaciemniania i dezinformacji”.

Zaniepokojenie wypowiedzią Zalewskiej ws. Jedwabnego wyraziło też w oświadczeniu dla prasy amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu. Dyrektor Inicjatywy przeciwko Negowaniu Holokaustu i Antysemityzmowi w tym muzeum Tad Stahnke uznał za niepokojące, by minister odpowiedzialna za edukację w Polsce „otwarcie kwestionowała dawno ustalone fakty historyczne dotyczące zbrodni przeciwko Żydom na ziemiach polskich”. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister Anna Zalewska

Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Olaboga
2016-07-22 19:25:56
Nie należało kluczyć tylko wyraźnie powiedzieć, że ZBRODNI W JEDWABEM DOKONALI NIEMCY A W KIELCACH UB KIEROWANE PRZEZ NKWD I ZYDÓW BERMANA, RÓŻAŃSKIEGO, JAGODĘ, GRYSTYGIER, FLIESCHMANA-ŚWIATŁO ITD. PAN LAUDER NIECH SOBIE POCZYTA DZIENNIK MAARIV Z TEL AWIW NA TEMAT BEZPOSRDNICH WYKONAWCÓW MORDÓW KATYŃSKICH, PAN ABRAHAM VIDRO OPISAŁ TO DOKŁADNIE. DOŚĆ MAMY PASZKWILANTÓW I LŻENIA UMĘCZONEGO NARODU POLSKIEGO ABY ZAGŁUSZYĆ JEGO OBRABOWYWANIE.
palestyńczyk
2016-07-22 16:26:07
A sami uczą swoje dzieci i starają się wmówić reszcie amerykanów, że Auschwitz to był "polski obóz". Czekam z niecierpliwością kiedy w końcu ukaże się jakaś publikacja na temat udziału Żydów (z NKWD) w eksterminacji ludności polskiej. Bo były ich w NKWD całe rzesze. No tak, ale według ich retoryki tylko ci co gineli to byli Żydzi, a ci co zabijali to już nie Żydzi. To Rosjanie. Zresztą Żydzi teraz odreagowują cały holokaust na palestyńczykach i to przy biernej postawie całego świata. No ale jak się kontroluje światowe finanse, światowe media i Kongres w USA to nikt im nie podskoczy.
replay
2016-07-21 23:40:39
W czerwcu 1941 w spisie sowieckim zaewidencjonowano w Jedwabnem 472 Żydów. Polacy mieli, zdaniem środowisk żydowskich i niemieckich (Gross, GW , TVN ) spalić w stodole 1600 osób. Stodoła w Jedwabnem była wymiarów 19 x 7 metra - nawet jak ci spaleni Żydzi byli by wymiarów krasnoludków to i tak nie zmieściliby się w tej stodole !! Po za tym jak podczas ekshumacji zaczęto wydobywać łuski po niemieckich nabojach i czaszki pomordowanych z otworami po pociskach to przerwano natychmiast ekshumację !
Pl
2016-07-21 22:07:24
Przecież każde dziecko wie doskonale, kto nienawidzi narodu polskiego. I co z tego wynika.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA