niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Niszczycielska masakra

Niszczycielska masakra

Niszczycielska masakra
Data publikacji: 2015-07-19 21:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 441 4525

Bagdad. W piątkowym zamachu dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na targu w Chan Bani Saad, na północny wschód od Bagdadu zginęło co najmniej 120 osób, a 130 zostało rannych. Ten jeden z najbardziej krwawych ataków w ostatnim czasie, wstrząsnął Irakiem, a Biały Dom wydał w sobotę oświadczenie potępiające ten "bestialski czyn".

- Stany Zjednoczone podtrzymują swe zaangażowanie we współpracę z irackim premierem Hajderem al-Abadim i naszymi partnerami w Iraku oraz we wspólnocie międzynarodowej, aby położyć kres bestialstwom IS - brzmi oświadczenie Białego Domu.

Tymczasem IS ogłosiło komunikat, w którym zapewnia, że w zamachu na targu w Chan Bani Saad zginęło "co najmniej 180 irackich wojskowych". Siły dżihadystów, które kontrolują od czerwca 2014 roku drugie największe miasto kraju, Mosul, i dużą część terytorium Iraku, poinformowały na Twitterze, że zamachu dokonał terrorysta-samobójca, który zdetonował samochód wyładowany tonami materiałów wybuchowych i że celem ataku byli członkowie milicji szyickiej. Irackie służby bezpieczeństwa zapewniają jednak, że ofiarami byli cywile, zarówno szyici jak i sunnici. ONZ w specjalnym oświadczeniu potępiło "niszczycielską masakrę", która pozbawiła życia dziesiątki niewinnych rodzin przygotowujących się do obchodów Id al-Fitr, uroczystości, która kończy ramadan - święty miesiąc muzułmanów. W prowincji Dijala, gdzie leży Chan Bani Saad, ogłoszono trzy dni żałoby i zawieszono uroczystości związane ze świętem. (pap)

 

Na zdjęciu: Eksplozja samochodu oprócz wielkiej liczby ofiar wśród ludzi obecnych na targu, zniszczyła 50 sklepów i 70 prywatnych samochodów, pozostawiając w ziemi olbrzymi krater. 

Fot. STR

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy