piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Moskwa nie szanuje NATO

Moskwa nie szanuje NATO [FILM]

Moskwa nie szanuje NATO
Data publikacji: 2016-04-25 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 583 130948

Moskwa w sposób oczywisty nie okazuje szacunku Zachodowi ani NATO. Musi otrzymać ostrzeżenie - mówi amerykański ekspert Ian Brzezinski, były podsekretarz stanu w Pentagonie. Władimir Putin bada, jak daleko może się posunąć wobec Sojuszu - dodaje.

Brzezinski odniósł się do ostatniego incydentu na Bałtyku - rosyjskie samoloty Su-24 przeleciały 20 razy nad niszczycielem USS Donald Cook znajdującym się na wodach międzynarodowych. Na pokładzie okrętu był polski śmigłowiec.

- Uważam, że ten incydent, który Rosjanie w sposób prowokacyjny wywołali i w którym nękali amerykański okręt wojenny i polski helikopter, jest elementem stałego i nasilającego się wzorca rosyjskiego prowokacyjnego i bezczelnego zachowania na północnych, wschodnich i południowych obrzeżach paktu. Jeśli spojrzymy wstecz - nawet przed rosyjską inwazję na Ukrainę - możemy zaobserwować stałą eskalację takich zachowań, co jest bardzo niepokojące - powiedział Brzezinski, były wicedyrektor wydziału ds. Europy i NATO w Pentagonie za rządów prezydenta George'a W. Busha.

Brzezinski ocenił, że mamy do czynienia z "oczywistym działaniem Moskwy, prezydenta Putina, mającym na celu wybadanie, jak daleko może się posunąć wobec Sojuszu". Jak zaznaczył, "(to) oczywiste działanie mające na celu pomniejszenie wiarygodności Sojuszu, pomniejszenie wiarygodności amerykańskiego przywództwa, wysiłek w kierunku tworzenia podziałów w Sojuszu".

- Obawiam się, że jeśli Sojusz nie zmieni swojej taktyki i nie zacznie odpowiadać, że tak powiem "w naturze", na takie prowokacje, będą się one prawdopodobnie nasilać. I wraz z eskalacją takich zachowań wzrośnie prawdopodobieństwo i ryzyko niezamierzonego konfliktu. I to może być bardzo niebezpieczne z powodu dynamiki eskalacji, jaką może mieć konflikt Wschód-Zachód - dodał. - Moskwa musi otrzymać ostrzeżenie, że jeśli nie zaprzestanie takich działań, będziemy wobec ich samolotów i ich okrętów wojennych zachowywać się tak samo. Właśnie tak postępowaliśmy w czasie zimnej wojny i to doprowadziło do stabilności, ponieważ obie strony nauczyły się szanować drugą stronę. W tej chwili znajdujemy się w sytuacji, w której Moskwa w sposób oczywisty nie okazuje szacunku Zachodowi, Sojuszowi ani nawet amerykańskiej sile militarnej i naszej gotowości do użycia tej siły. W czasie zimnej wojny, gdyby doszło do takiego incydentu, odpowiedzielibyśmy w sposób bardzo symetryczny. (pap)

 

Komentarze

Pasmo Bezpieczenstwa,
Istnieje takie PO-wiedzenie: w miare jedzenia apetyt rosnie... pytanie tylko ile jeszcze i jak dlugo ? Ponawiam wiec propozycje stworzenia pasma Krajow Neutralnych pomiedzy Europa Zachodnia... a Rosja !!
2016-04-26 11:35:36
ODEZWA - do 2-ch stron...
Nie daj Boze...! A taki "ewentualny pokaz sily" nie powinien miec miejsca... tak na Morzu Baltyckim jak i w poblizu Europy, ktora nie potrzebuje juz wiecej kolejnej... tj. III Wojny Swiatowej !!!
2016-04-25 23:51:48
Mala propozycja... dla... DUZEJ SPRAWY ! !
W ostatnich tygodniach Turcja po kilku ostrzezeniach... wstepnie pokazala ! Pytanie tylko czy faktycznie tedy droga... i nie lepiej jest wywrzec inny sposob nacisku, na kolejne Spotkania przy Okraglym, Owalnym czy Kwadratowym Stole !! A moze warto lub trzeba, wlaczyc w POSREDNICTWO pomiedzy USA a ROSJA - Kraje Neutralne i Ich tereny...???
2016-04-25 23:30:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie