czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Warszawa. Demonstracje przed budynkami Sądu Najwyższego i Senatu

Warszawa. Demonstracje przed budynkami Sądu Najwyższego i Senatu

Warszawa. Demonstracje przed budynkami Sądu Najwyższego i Senatu
Data publikacji: 2017-07-21 21:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-22 23:48
Wywietleń: 484 277206

Przed budynkami Sądu Najwyższego w Warszawie oraz Senatu, gdzie trwa debata nad ustawą o SN, w piątek wieczorem trwają protesty przeciw zmianom w sądownictwie. Gromadzący się tam przedstawiciele opozycji oraz KOD domagają się respektowania konstytucji.

- Musimy się domagać respektowania konstytucji. Ustawy ustaw, ustawy zasadniczej, bo to my jesteśmy konstytucją; to ona gwarantuje nam wolność i godność - mówił w piątek wieczorem do zgromadzonych przed Sądem Najwyższym b. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

Dziękując za przyjście na wiec podkreślił, że "w budynku SN są strażnicy naszego prawa". - Czy chcemy, żeby nasi strażnicy zostali wyprowadzeni - pytał. "Nie" - odpowiedzieli zgromadzeni na placu. Skandowali także "Konstytucja", "Wolne sądy", "Demokracja".

Protestujący przynieśli ze sobą flagi polskie i unijne. Plac Krasińskich przed SN wypełniony jest ludźmi, nie ma jednak utrudnień w ruchu.

Przed budynkiem Senatu od strony parku zgromadziło się ok. 300 osób, także trzymających flagi i wznoszących okrzyki "Wolne sądy". Od ogrodzenia Parlamentu oddzieleni są kordonem policji. Co jakiś czas do manifestujących wychodzą senatorowie PO. 

Środowiska opozycyjne, w tym PO, Nowoczesna, PSL, Razem protestowały także w czwartek. Protesty odbyły się na Pl. Zamkowym, przed Pałacem Prezydenckim, potem manifestanci przeszli pod Sejm. Domagali się zawetowania przez prezydenta trzech ustaw reformujących sądownictwo - o ustroju sądów, o KRS oraz procedowanej obecnie w Senacie ustawy o SN. Protesty odbywały się też w innych miastach.

W piatek o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa zaapelowali do prezydenta sędziowie trybunałów międzynarodowych, prof. Marek Safjan, prof. Piotr Hofmański, dr hab. Krystyna Kowalik-Bańczyk i dr hab. Nina Półtorak. Wyrazili "poważne zaniepokojenie z powodu zagrożenia dla niezależności wymiaru sprawiedliwości będącej podstawową zasadą ustroju demokratycznego".

Według polskich sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE, Międzynarodowego Trybunału Karnego i Sądu UE podpisanie przez prezydenta ustaw o KRS, prawa o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym będzie skutkować "nieodwracalnymi zmianami ustrojowymi i odejściem od zasad demokracji". "Występując z tym apelem działamy w trosce o Państwo Polskie, które wraz z demontażem najważniejszego bastionu demokratycznego państwa prawa może wkroczyć na drogę, z której wycofanie się będzie niemożliwe" – napisali sędziowie w apelu przesłanym PAP.

(pap)

Fot. PAP/Rafał Guz

%MCEPASTEBIN%

Komentarze

@wolność
Fajnie piszesz , ale o co Ci chodzi? - może jakieś większe formy - powieść , czy chociaż opowiadanie ? . Tylko , kto CIĘ przeczyta , bo ci młoddzi nic prawie nie czytają i w d... mają Twoje protesty
2017-07-22 23:15:38
@wolnosc-Chlopcy z placu broni
Kim ty jesteś ? Ile ci płaci Putin?
2017-07-22 23:03:43
Andrzej podpisuj!
Komuchy protestują bo za swoje przestepstwa poniosa odpowiedzialność karną. Komunistyczne robactwo wylazło na ulice.
2017-07-22 23:00:55
Uwaga!
Sprawdźcie sobie, co to jest astroturfing. Bo właśnie z tym mamy do czynienia.
2017-07-21 22:44:49
wolnosc-Chlopcy z placu broni !
koscielni komunisci tak to sie dzis nazywa, apel do mlodych co maja po 20 plus minus lat, to wam oni zniszcza swiat nie ludziom co maja duzo wiecej bo oni szybko umra, nikomu wiecej tylko wam, jak macie watpliwosci jak bedzie jezdzcie na bialorus,rosje, wenezulele, kube,wegry ,tam komuna rzadzi od lat i ZOBACZCIE NA WLASNE OCZY JAK TO WYGLADA TO ZA PARE CHWIL BEDZIE ZA POZNO ,ZABIORA WAM SRAJFONA,SRAJBUKA,INSTALGLUPA ITD. I BEDZIECIE MARIONETKAMI W PROPAGANDZIE ALBO UMRZECIE TAKI WAS LOS !!!!!!!!!!!!!!!pogadajcie z rodzicami oni komune pamietaja, wy myslicie ze czemu biedronka jest tu od 10-15 lat a w latach 80 jej nie bylo? to sie zdziwicie ,internetu tez kiedys nie bylo, komorek tez ,a we wrzesniu zniszcza ostatnie wolne media-polsat,tvn,tv puls,nowa tv,onet itd. zostanie wam TYLKO I WYLACZNIE BOLSZEWIA jak w korei polnocnej !!!!!!!!!!!!!!!!
2017-07-21 21:33:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy