Przed dwiema dekadami rozpoczął się w Rosji okres polityczny, który można uznać za epokę Władimira Putina. Obecnie powszechna jest opinia, że epoka ta trwać będzie także w przyszłej dekadzie.
31 grudnia 1999 roku, u progu nowego tysiąclecia, w noworoczną noc schorowany prezydent Borys Jelcyn poinformował Rosjan o swoim odejściu i przejęciu prezydenckich obowiązków przez premiera Putina. Za początek rządów obecnego prezydenta Rosji należy jednak uznać właściwie już sierpień 1999 roku, gdy Putin stanął na czele rządu.
Dziś komentatorzy przypominają, że Rosjanie oczekiwali silnego przywódcy, który pod wieloma względami byłby przeciwieństwem krytykowanego Jelcyna. Putin pojawił się jako „skuteczny biurokrata z przeszłością w służbach siłowych, wspierający państwo i gospodarkę rynkową, pragmatyk pozbawiony ideologicznego patosu” – pisze politolog Kiriłł Rogow.
Dwie dekady wahań popularności rządów Putina
Podczas dwóch dekad rządów Putina (bo politolodzy zaliczają do nich także prezydenturę Dmitrija Miedwiediewa w latach 2008-2012) jego rankingi słabły, Rosjanie czuli się zawiedzeni polityką społeczną państwa (w 2004 i 2018 roku). Rosły zaś w czasie koniunktury gospodarczej dzięki wysokim cenom ropy. Podczas fali protestów powyborczych w latach 2011-2012 wydawało się, że popularność Putina się wyczerpuje. Zaledwie dwa lata później, po aneksji Krymu, poparcie dla niego skoczyło do rekordowych 80 procent.
Te wahania przypominają, że dla Rosjan epoka rządów Putina nie jest jednorodna. Pierwsze lata to w polityce zagranicznej próby partnerstwa z Zachodem i wsparcie dla USA w wojnie z terroryzmem. To także okres reformatorskich działań w gospodarce, którą Putin powierzył liberalnym ekonomistom. Zarazem w polityce wewnętrznej Putin szybko sięgnął po narzędzia centralizacji władzy – jak się wówczas wydawało, w celu wzmocnienia państwa i odgórnej modernizacji. Rozpoczął się proces ograniczania wolności mediów i konkurencji politycznej.
Rosja odzyskała status silnego państwa
Wśród rosyjskich analityków spraw międzynarodowych istnieje opinia, że Rosja pod rządami Putina odzyskała status silnego państwa. „Niemal spisana na progu XXI wieku na straty w międzynarodowym układzie sił, Rosja po półtorej dekady wróciła na globalną arenę jako jeden z wielkich i najbardziej aktywnych graczy” – ocenia szef moskiewskiego ośrodka Carnegie Dmitrij Trenin. Zdaniem tego eksperta Rosja w swej polityce zagranicznej osiągnęła samodzielność i umiejętność prowadzenia aktywnej gry wobec regionów świata, z którymi sąsiaduje – Azji Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Europy. Do błędów polityki Putina Trenin zalicza m.in. przeciągającą się konfrontację z USA i niepotrzebne dążenie do wciągnięcia Ukrainy w integracyjne projekty Rosji.
Pierwszych 10 lat rządów Putina (1999-2008) było okresem, gdy PKB Rosji wzrosło o 94 procent, a w przeliczeniu na mieszkańca – dwukrotnie. Była to najlepsza dekada w historii rosyjskiej gospodarki – napisał ekonomista Siergiej Gurijew w dzienniku „Wiedomosti”. Potem jednak ten model wzrostu gospodarczego wyczerpał się, a obiecywane przez Putina reformy nie zostały zrealizowane. Nadzieje na ich realizację upadły ostatecznie po 2013 roku, wraz ze spadkiem cen ropy i izolacją Rosji od gospodarki światowej.
Rosja stała się autorytarną hegemonią
W 2018 roku władze obrały nowy model zmian w gospodarce: postawiły na wielkie inwestycje państwowe. Jednak w skuteczność tych zmian – jak ocenia Gurijew - nie wierzą ani rynki, ani eksperci. Według prognoz MFW średnie tempo wzrostu PKB Rosji w latach 2018-2023 wyniesie 1,4 proc. rocznie; udział Rosji w gospodarce światowej spadnie w 2023 r. do 1,7 proc.
Centralizacja władzy za rządów Putina miała swą wysoką cenę, a reżim polityczny, który się ukształtował, służy głównie wąskim elitom, które wykorzystują zasoby kraju w celach własnych i swej grupy – uważa Trenin.
W 2013 roku – zdaniem Kiriłła Rogowa - Rosja stała się „autorytarną hegemonią”, w której represje są intensywniejsze i wzrasta rola ideologii. Rolę uzasadnienia ideologicznego dla represji zaczyna pełnić konfrontacja geopolityczna.
W 2000 roku Putin jawił się jako skuteczny pragmatyk pozbawiony ideologii. Dziś – pisze Rogow - „wygląda jak silny autorytarny lider pasjonujący się konfrontacją geopolityczną z Zachodem i walką ideową ze światowym liberalizmem, zdecydowanie poświęcający dla tych spraw pragmatyczne cele rozwoju kraju”.
(pap)
Fot. EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
do forumowiczów
2020-01-03 18:31:38
Pisowski Troll podpisujący się : teść pasierba , antoni, Klara, to ja jarząbek, to opłacany dyżurny Troll , który sam z sobą "dyskutuje" - zalecenia lekarskie : zostawiony bez odpowiedzi sam "zdechnie" , a o to chodzi , aby przywrócić normalny poziom dyskusji na forum , a nie tolerować PIS-owską i w dodatku ( zaburzoną psychicznie)patologię , która obraża dyskutujących na forum.
teść pasierba
2020-01-02 20:05:56
https://wpolityce.pl/swiat/218790-szokujace-fakty-ujawnione-przez-sikorskiego-putin-oficjalnie-zaproponowal-tuskowi-udzial-w-rozbiorze-ukrainy....Judah zacytował Radosława Sikorskiego, który mówił o imperialnych planach Putina i prowokacjach, jakie stosował wobec Tuska:...
To była pierwsza rzecz, jaką przedstawił Putin mojemu premierowi, Donaldowi Tuskowi, gdy ten był z wizytą w Moskwie. Powiedział, że Ukraina to sztuczny kraj, a Lwów jest polskim miastem i dlaczego tego problemu nie rozwiązać razem? Tusk na szczęście nie odpowiedział. Wiedział, że jest nagrywany.........Putin chciał zadeklarowania przez Polskę udziału polskich wojsk. To były sygnały wysyłane do nas. Wiemy, jakie było ich myślenie — miał powiedzieć Sikorski......Do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęło oficjalne pismo z Dumy Państwowej z propozycją podziału terytorium Ukrainy. Do informacji dotarli dziennikarze „Wiadomości” TVP1....Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, lider frakcji LDPR, Władimir Żyrinowski proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju w pięciu zachodnich obwodach Ukrainy: wołyńskim, lwowskim, iwanofrankowskim, tarnopolskim i rówieńskim.
Podobną „ofertę” dostały Węgry i Rumunia ws. obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego. W granicach Ukrainy miałaby pozostać tylko jej środkowa część.
teść pasierba do poniższego
2020-01-02 19:48:36
- uważaj " Wiec ,że wszystkie twoje obraźliwe kwalifikujące się "pod paragraf" posty są od 6 tygodni rejestrowane ...Pozew będzie zbiorowy czyń tak dalej .. To,że zmieniasz nicki nic nie zmienia TWOJE id JEST PRECYZYJNIE NAMIERZONE. Kontynuuj twą mowę nienawiści zapraszam :)) i poczytaj https://tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/tusk-putin-nasz-czlowiek-w-moskwie,48652.html...."Nasz człowiek w Warszawie" - tak o polskim premierze napisał w piątek jeden największych serwisów internetowych gazeta.ru. - Równie dobrze można by powiedzieć odwrotnie - na to wskazywała atmosfera rozmów - o prezydencie Putinie: "nasz człowiek w Moskwie". Tyle samo by znaczyło - skomentował w wywiadzie Tusk. Z odwracania się plecami same kłopoty - Bardzo się cieszę, że Rosjanie nawet bez chwili wahania podjęli tę gotowość do poważnej rozmowy - powiedział szef polskiego rządu. (http://www.tvn24.pl)
@ hehehe
2020-01-02 17:12:48
Takie , jak twój przypadek może można jeszcze uleczyć ...tylko przypomnę kto dzieli naród na lepszy i gorszy sort, na zdradzieckie mordy i Rydzolowi z Torunia ofiaruje naszą wypracowaną milionową daninę?? Kto ?? Twój GURU KULAWY,BEZZĘBNY KARZEŁ ŻOLIBORKI, pląsa z ministrami u OJDYRA ...To jest normalny kraj i relacje państwo -kościół ???Odpowiedz sobie sam ...
P.S. Jeszcze kilka latek i Putin wejdzie tu z butami , przez takich , jak Kaczor i Ty , bo jemu na rękę naród skłócony!!! Do rozbiorów tylko krok!!!
hehehe
2020-01-02 09:26:02
Putin to nasz człowiek w Moskwie jak mawiał nasz król Europy herr Donald Tusk!
Borisa Abramowicza Bieriezowski
2020-01-01 22:34:24
- kupił sobie obywatelstwo w Anglii za skromne "kieszonkowe" 1 miliard dolarów zainwestowanych City. Gdy Anglikom był już niepotrzebny (ochrona MI6 zdjąta) zaczął skomleć do Putina iż chce powrócić do "matuszki". Niestety powiesił się na ręcznku kąpielowym w swej łazience. Wyniki przeprowadzonego śledztwa zamknięto na sto lat w archiwum, przy Skripalch było akurat odwrotnie. Tak kończy się życie rosyjskich obywateli, którzy zarabiali "uczciwie" swe pieniądze.
masława
2020-01-01 21:00:50
kocham teścia pasierba ;)
Pamiętacie?
2020-01-01 20:57:08
Byli tacy co mówili że Putin to nasz człowiek w Moskwie.Gdzie oni teraz są jakie cygara palą i w jakim języku mówią o demokracji tolerancji i pokoju?Jak często piorą onuce,może codziennie?
Putin to projekt Borisa Abramowicza Bieriezowskiego
2020-01-01 17:05:43
Bieriezowski myślał że Putin będzie marionetka oligarchów betlejemskich a tu Putin pokazał im kto rządzi, ci którzy się ukorzyli dalej mogli żerować na Rosji i Rosjanach, reszta marnie skończyła.
Do Trolla PIS Jarząbek i i teść pasierba "w jednym" :)))
2020-01-01 10:18:33
Ty za to piszesz czystym literackim językiem polskim. To właśnie TY na tym forum potrafisz tylko obrażać, judzić i jak twój guru konus z Żoliborza dzielić uczestniczących w dyskusji na PO_..bów i innych PO_ . Spójrz w lustro i walnij się w pierś do czego to może doprowadzić??? Mędrzec się znalazł buhaha!!!
dupa swędzi "GOSC" -ia
2019-12-31 23:10:26
iż Putin jest 20 lat "przy korycie". PO_trzebny jest Schetyna do "strząsania".
To ja Jarzombek do @ gosc
2019-12-31 23:02:06
Kochany @ gosc proszę pisać na polskim forum po polsku ze względu na suwerena. Ty piszesz jak "ruska onuca", czyli podjudzasz siejąc i podważając morale polskiego społeczeństwa... Błagem "ruską onucę"; zainstaluj polskie znaki (klawiatura) ponieważ zagrywasz jak "St. Petersburg" (trzy ruble za wpis).
gosc
2019-12-31 17:28:33
Szkoda ze mentalnie od paru lat przesuwamy sie na wschod, jeszcze tylko wyrzucenie z ue a potem z nato i mozecie j.rosyjski wpisac do szkoly, tak suweren wybral tak bedzie mial, bedzie druga bialorus ,wincej glosow na narodowych socjalistow i kofederatow pro rosyjskich wincej !!!!
Zgadzam się na przechowywanie moich danych osobowych na urządzeniu, z którego korzystam w formie tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych (w tym na profilowanie i w celach analitycznych) przez Kurier Szczeciński sp. z o.o. Więcej w naszej Polityce Prywatności.