Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Kolejna szczepionka przeciw Covid-19 bliska zatwierdzenia

Data publikacji: 2020-12-30 20:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-30 20:55
Kolejna szczepionka przeciw Covid-19 bliska zatwierdzenia
Fot. AstraZeneca  

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca przedłożył Europejskiej Agencji Leków (EMA) pełną dokumentację dotyczącą swojej szczepionki na Covid-19. Na podstawie tych materiałów EMA może podjąć decyzję o ewentualnym dopuszczeniu preparatu na rynek - podał w środę rzecznik firmy.

Dodał, że AstraZeneca dostarczała dane stopniowo, w miarę rozwoju prac nad szczepionką i będzie ściśle współpracować z EMA, aby mógł się rozpocząć formalny proces rozpatrzenia wniosku firmy o zaaprobowanie jej preparatu.

Również w środę szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui poinformował, że USA planują zatwierdzenie szczepionki koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego do użytku w kwietniu. Podkreślił, że regulatorzy rynku w USA uznają, że należy jeszcze sprawdzić skuteczność stosowania tej szczepionki u osób starszych.

Wcześniej w środę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19 koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Preparat ten jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji, bowiem nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 100 mln dawek tej szczepionki, a media na Wyspach Brytyjskich podają, że jej podawanie mogłoby się rozpocząć 4 stycznia.

21 grudnia EMA zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia zgodę na dopuszczenie preparatu do obrotu wydała Komisja Europejska.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ