wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > KE otrzymała odpowiedź od Polski

KE otrzymała odpowiedź od Polski

KE otrzymała odpowiedź od Polski
Data publikacji: 2017-08-28 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1161 290001

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek (28 sierpnia), że otrzymała odpowiedzi na wysłane przed miesiącem uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności od Polski – podały służby prasowe KE. Komisja zapowiedziała, że będzie teraz z uwagą analizować pismo z Warszawy.

Wydane 26 lipca rekomendacje dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które – zdaniem KE – mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz o już obowiązujące prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa.

Jak podaje polskie MSZ, w swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące wątpliwości KE, mając nadzieję na dalsze prowadzenie dialogu w sposób merytoryczny i pozbawiony elementów politycznych. Strona polska przypomina, że w duchu lojalnej współpracy państwa członkowskiego z KE rzetelnie przekazuje wszelkie niezbędne informacje dotyczące sytuacji w Polsce. Podkreśliła, że podejmowane działania legislacyjne, których nadrzędnym celem jest reforma systemu wymiaru sprawiedliwości są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, dlatego bezpodstawnie budzą wątpliwości Komisji Europejskiej. 

– W swojej odpowiedzi na rekomendacje wydane w ramach procedury praworządności Polska kwestionuje kompetencje KE do oceny systemu wymiaru sprawiedliwości – poinformowały źródła w Brukseli. Polska twierdzi, że uwagi wykraczają poza kompetencje KE, bo organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich.

Pismo wysłane z Warszawy do Brukseli liczy 12 stron. Rząd powołuje się w nim na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

M.Dem.
KE oskarża słusznie. Zagrożenie praworządności to jest bardzo delikatne określenie stanu wewnętrznego w Polsce. Łamanie praw zwierząt, praw zwierząt do życia i godnego, uczlowieczonego traktowania, funkcjonowania praw w sposób pozwalający na samodecydowanie o gospodarce kraju, itp., to polska rzeczywistość. Ponadludzkie bestialstwo masakry zwierząt trwa nieprzerwanie. Upodobania zwyrodnialcow w usmiercaniu bezbronnych zwierząt nie do opanowania? Mimo ustawy o ochronie zwierząt? Sensowność finansowania inwestycji nie istnieje? Taka sytuacja jest możliwa tylko wówczas gdy sytuacja ustrojowa (decydująca o prawie i jego stosowaniu) na to przyzwala. A to już jest gestia "głowy państwa" czyli urzędu prezydenta państwa. Jeżeli trend ponadpanstwowy jest w kierunku "wola mas najwyższym prawem" (czyli ekspansja a nie blokada i rewizja linii politycznej totalitaryzmu mas, zwana tez sowietyzmem) to anomalia, nie tolerowane w UE, UK, USA, nie beda przerwane. Gdzie jest interwencja prezydenta dla rewizji tego wladztwa ponadpanstwowego, umozliwiajaca istnienie demokracji w rozumieniu UE, UK, USA? Gdzie jest interwencja prezydenta w plany zmniejszania liczby ludnosci Polski o okolo 18 mln ludzi do konca wieku (plany ONZ i inne w tym plan Gorbaczowa powalajacy z nog; plany sa dla calego swiata)? Swiat dla kogo? Czyz nieslusznie swiat zachodni uwaza totalitaryzm za strategie zaglady swiata? Czyz urzad prezydenta Polski i podporządkowane mu zarzadzanie krajem i społeczenstwem, nie współdziala w tej strategii? Czyz patologiczni oprawcy nie moga oczekiwac szczesliwego i dlugiego zycia (zamiast wyroku smierci za osobowosc kreujaca stale zagrozenie zycia ludzi i zwierzat i normalnej egzystencji prawa), w sytuacji gdy miliony ludzi do kasacji? O planach zmniejszenia ludnosci swiata mozna poczytac w internecie w temacie ONZ i zmniejszenie liczby ludnosci.
2017-09-01 07:55:50
Wawrzek
Polska powinna wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości z oskarżeniem Komisji Europejskiej o łamanie Praw i Traktatów zawartych przez państwa Unii a które obowiązują Komisję Europejską
2017-08-29 16:37:06
Duze Brawa - dla Rzadu w W-wie ! !
No to teraz Unijni "Lewaccy Experci" wraz z Panem Donaldem... beda mieli s-PO-ro do glowkowania - by te 12 stron wpierw "zrozumiec"... ??
2017-08-29 00:28:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy