Wtorek, 14 stycznia 2025 r.  Imieniny Feliksa, Hilarego i Martyny
REKLAMA

KE: Decyzja ws. pięciu pytań prejudycjalnych SN w Polsce należy do TSUE

Data publikacji: 03 sierpnia 2018 r. 14:16
Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia 2018 r. 17:18
KE: Decyzja ws. pięciu pytań prejudycjalnych SN w Polsce należy do TSUE
 

Decyzja w sprawie pięciu pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego w Polsce należy do Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała w piątek rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

SN poinformował w czwartek, że przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. W czwartek w odpowiedzi na decyzje SN Kancelaria Prezydenta poinformowała, że działanie Sądu Najwyższego polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta ani jakiegokolwiek innego organu.

O tę kwestię była pytana w piątek na konferencji rzeczniczka Komisja Europejska.

- Śledzimy rozwój wypadków w Polsce. Dotarły do nas informacje o pytaniach prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. KE przedstawiła swoje stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, która obniża wiek emerytalny z 70 do 65 lat, wobec której trwa procedura naruszenia unijnego prawa. Sprawa (pytań prejudycjalnych - PAP) jest teraz w rękach Trybunału Sprawiedliwości UE, którego niezależność szanujemy - powiedziała Bertaud.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała stanowiska TSUE w tej sprawie.

Źródło w KE powiedziało w piątek PAP, że Komisja nie zamierza włączać decyzji SN o zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN do trwającej procedury naruszenia unijnego prawa. - Obserwujemy to, co się dzieje w Polsce. Jednak nie zamierzamy włączać decyzji SN do naszej procedury naruszeniowej. To zupełnie inne kwestie. Uruchomiona przez KE procedura trwa i dotyczy wieku emerytalnego sędziów - powiedziało PAP źródło.

Procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja Europejska uruchomiła 2 lipca. Uznała, że obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat narusza zasadę nieusuwalności sędziów, a przepisy mają też zastosowanie do pierwszej prezes SN, której sześcioletnia kadencja miałaby zostać przedwcześnie zakończona. Dała Polsce miesiąc na odpowiedź.

Polski rząd w czwartek przekazał KE odpowiedź, w której odrzucił zarzuty Komisji. W przekazanym dokumencie, do którego dotarła PAP, poinformował, że nie ma podstaw, by uznać, że kwestionowana przez KE nowelizacja ustawy o SN naruszyła zasadę nieusuwalności sędziów.

W piątek Bertaud powiedziała, że trwa analiza polskiej odpowiedzi. - Nie będę wchodziła w szczegóły otrzymanej przez nas odpowiedzi. Najpierw musimy ją przeanalizować - powiedziała.

Źródło w KE poinformowało PAP, że Komisja zamierza przeanalizować polską odpowiedź "szybko". - Trudno jednak ocenić, czy podejmiemy decyzje w tej sprawie jeszcze w sierpniu. Chcemy jednak zrobić to możliwe szybko - zaznaczyło.

W odpowiedzi przekazanej w czwartek KE polski rząd wskazuje również, że rozwiązania przyjęte w nowelizacji ustawy o SN nie naruszają zasady niezawisłości, a sędziowie SN mają wszelkie gwarancje systemowe potrzebne do orzekania w sposób całkowicie wolny od nacisków zewnętrznych.

KE może - i zdarza się to często - wszczynać procedurę o naruszenie unijnego prawa, jeśli uzna, że w danym kraju doszło do naruszenia prawa UE, unijne przepisy nie są wdrażane albo zostanie złożona skarga w sprawie ich naruszenia. Postępowanie obejmuje trzy przewidziane w traktatach etapy: KE początkowo zwraca się do rządów krajowych o usunięcie naruszenia prawa ("wezwanie do usunięcia uchybienia"), w kolejnym kroku daje krajom określony czas na zmiany ("uzasadniona opinia"), a w następnym etapie może pozwać państwo do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

(pap)

 Fot. G. Fessy/TSUE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PIS-bolszewia ciągle skamle
2018-08-06 02:07:44
Skoro nie podoba się wam UE to wynoch na Białoruś albo do Rosji. Daleko nie macie pisowscy lewacy z bolszewickimi gębami.
Czyli ze...
2018-08-03 22:55:46
PO raz kolejny Lewacka Unijnosc broni jak moze... by dalej PO-dtrzymac w obecnej juz Polsce roku 2018-go... Stare Lewackie Struktury z lat Komunizmu i PO-stkomunizmu !!
sce
2018-08-03 17:36:09
Do tego tam trybunału nalezy rozstrzyganie o tym ile toalet / wg. każdej wymyślnej płci , nie-płci ppowinno być na stacji w Pierdulszczewicach !
lol
2018-08-03 16:26:56
do TSUE nie należy żadna decyzja bo o tym decyduje tylko polskie prawo a nie brukselskie lewactwo!
Halo
2018-08-03 15:44:12
Skróty w tytule. Do przedszkola.
czyt
2018-08-03 14:45:38
Moze zrezygnujmy z wyborów do ... czegokolwiek w Polsce , skoro jesteśmy niewolnikami poddanymi woli "prawodawcow" z ue ?Cieszmy się ,że łaskawie państwo ewroposłowie daja nam coś z naszych składek .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA