czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Kandydaci do pokojowego Nobla

Kandydaci do pokojowego Nobla

Kandydaci do pokojowego Nobla
Data publikacji: 2016-02-03 16:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 459 115679

Ścigany przez USA za ujawnienie tajnych informacji o masowej inwigilacji były współpracownik amerykańskiego wywiadu Edward Snowden, jazydka, która zbiegła z seksualnej niewoli dżihadystów, czy mieszkańcy greckich wysp, którzy pomagali uchodźcom - to niektórzy z kandydatów do pokojowego Nobla. Minął termin zgłaszania nominacji.

- 2016 może będzie wreszcie rokiem Edwarda Snowdena... Ujawnione przez niego przecieki odniosły pozytywny skutek - wyraził nadzieję szef norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Kristian Berg Harpviken. Podkreślił, że Snowden otwiera jego listę typów do Pokojowej Nagrody Nobla w tym roku. Jak uzasadnił, w wyniku ujawnienia przez Snowdena zakresu inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez USA wiele krajów w taki sposób reformuje teraz prawo, żeby ograniczyć gromadzenie danych.

Jeden z norweskich deputowanych nominował Nadię Murad, jazydkę, która przebywała w seksualnej niewoli dżihadystów i stała się rzeczniczką innych pokrzywdzonych przez Państwo Islamskie. Natomiast anglikański biskup z RPA Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1984 roku, zgłosił papieża Franciszka w uznaniu "jego zasług dla zrównoważonego rozwoju".

Zbiorową kandydaturą są mieszkańcy greckich wysp, którzy pomagali uchodźcom z Syrii i innych krajów. Globalna organizacja obywatelska Avaaz zebrała 635 tys. wirtualnych podpisów za nagrodą dla wyspiarzy, którzy "otworzyli przed uchodźcami domy i serca". Zwraca się jednak uwagę, że jednoznaczne wskazanie ewentualnych greckich kandydatów może być trudne, a sam fundator nagrody, zmarły w 1896 roku wynalazca dynamitu Szwed Alfred Nobel, w swoim testamencie powierzył norweskiemu parlamentowi coroczny wybór maksymalnie trzech osób lub organizacji za ich zasługi dla ludzkości.

Według obserwatorów nie bez szans są także negocjatorzy historycznego porozumienia z Iranem ograniczającego jego program nuklearny - amerykański minister energetyki Ernest Moniz i szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi.

118 włoskich deputowanych zgłosiło narodową afgańską kobiecą drużynę kolarską. Chcą w ten sposób promować "najbardziej demokratyczny środek transportu dla całej ludzkości". (pap)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Polski elektryk,
Pewne nagrody Nobla... przyznaje sie bez sesu i bez dalekowzrocznosci...
2016-02-06 11:10:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy