sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Kamieniami w premiera

Kamieniami w premiera

Kamieniami w premiera
Data publikacji: 2015-07-15 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 910 3904

Belgrad. Władze Bośni i Hercegowiny zdecydowanie potępiły w sobotę atak z użyciem kamieni na premiera Serbii Aleksandara Vuczicia, co zmusiło go do opuszczenia obchodów 20. rocznicy masakry w Srebrenicy.

Vuczić, niegdyś ultranacjonalista serbski, postanowił reprezentować swój kraj na obchodach rocznicy masakry w jawnym geście pojednania. Jego i towarzyszące mu osoby, w tym ochronę, obrzucono kamieniami, butelkami z wodą i innymi przedmiotami. Ktoś rzucił but. Vuczić został trafiony w twarz kamieniem. Rozbito mu okulary. Po incydencie opuścił, więc miejsce uroczystości. Serbskie MSZ zażądało w sobotę od władz BiH, aby publicznie potępiły nazwany przez Belgrad "próbą zabójstwa" atak na premiera Vuczicia.

- To skandaliczny atak, muszę powiedzieć, że może to być uważane za próbę zabójstwa. Bośnia nie stworzyła nawet minimalnych warunków bezpieczeństwa dla premiera - powiedział szef serbskiego MSW Nebojsza Stefanović. Z kolei minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić oznajmił, że był to atak na Serbię, tym bardziej że "poprzez decyzję o złożeniu hołdu ofiarom serbski premier zachował się jak mąż stanu".

Władze BiH oświadczyły, iż potępiają najostrzej atak i wyrażają głęboki żal z powodu incydentu. Podkreślając wagę obecności Vuczicia na obchodach, zapowiedziały śledztwo w celu najszybszego zidentyfikowania sprawców. O staranne zbadanie sprawy zaapelowała do władz w Sarajewie także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która nazwała "historyczną" decyzję udania się serbskiego premiera na obchody masakry w Srebrenicy.

Serbia i bośniaccy Serbowie odrzucają określenie "ludobójstwo" na masakrę w Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawie chronionej przez żołnierzy ONZ, gdzie w lipcu 1995 r. siły Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. W sobotę na cmentarzu Potoczari w BiH odbył się pochówek 136 niedawno zidentyfikowanych ofiar. U boku ich krewnych pojawił się m.in. Bill Clinton, prezydent USA w czasie, gdy doszło do masakry. Z uznaniem wypowiedział się o premierze Vucziciu, który jako pierwszy szef serbskiego rządu osobiście zjawił się na rocznicowych obchodach.

(pap)

Na zdjęciu: Aleksandar Vuczić

Fot. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie