Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami

Data publikacji: 2020-01-31 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-01 09:09
Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami
 

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy stan nadzwyczajny w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy. W związku z obecną sytuacją eksperci przypominają, jak każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki.

Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa, którego fachowcy nazwali "2019-nCoV", a media "koronawirusem z Wuhan" (od miasta, w którym go po raz pierwszy wykryto w grudniu 2019 r.)zatacza coraz szersze kręgi. Do 31 stycznia br.na całym świecie (w 19 krajach, głównie w Chinach) zanotowano już co najmniej 10 tys. zachorowań i ponad 200 zgonów spowodowanych przez ten patogen. Niestety, pierwsze przypadki zakażeń pojawiły się już także w Europie Zachodniej, co sugeruje, że wkrótce nowy wirus może zostać zawleczony przez podróżujące osoby także do Polski. Choć ta sytuacja może niepokoić, to jednak eksperci uspokajają, że na razie nie ma powodów do paniki, a służby sanitarne i medyczne w Polsce są odpowiednio przygotowane na pojawienie się wirusa. Ponadto,eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń.

Co robić, żeby uniknąć zakażenia wirusem

  • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol (instrukcję prawidłowego mycia rąk znajdziesz m.in. na stronie GIS)
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach,
  • Nie dotykajnieumytymi rękami oczu, nosa i ust,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
  • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
  • Zaszczep się przeciw grypie,
  • Unikaj dużych skupisk ludzi,
  • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.

Polskie służby sanitarne zalecająosobom powracającym z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłaszanie się do izbprzyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na tereniecałego kraju znaleźć można m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pozostałe osoby, u których pojawią się objawy przypominające grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Takich osób będzie z pewnością bardzo wiele, ponieważ jesteśmy akurat w środku jesienno-zimowego sezonu grypowego.

Dowiedz się, po czym można odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej

Co wiemy o nowym koronawirusie

Czas wylęgania infekcji wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie widać jeszcze objawów zakażenia, lecz wirus intensywnie się namnaża i może przenosić się na kolejne osoby.

Wirus wywołuje zakażenia układu oddechowego, m.in. z ich najcięższą postacią, czyli zapaleniem płuc, które są trudne w leczeniu (można je leczyć tylko objawowo). Typowe objawy tej infekcji to: gorączka, kaszel i duszności, którym mogą towarzyszyć bóle mięśni lub głowy.
Kilka laboratoriów na świecie zdołało już zsekwencjonować nowego koronowirusa, a także opracować test pozwalający na jego szybką identyfikację. Prowadzone są też intensywne prace nad opracowaniem szczepionki.

Nadal nie wiadomo, skąd wywodzi się nowy wirus. Jedno z podejrzeń jest takie, że może pochodzić od węży (piszący o tym „Journal of Medical Virology” zaznacza, że są to dopiero wstępne badania). Inne hipotezy wskazują, że mógł przejść na człowieka ze szczurów, nietoperzy, borsuków albo ryb.

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat wprowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej WHO, a także na stronie GIS.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Fot. PAP/J. Kamiński

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gosc
2020-02-01 08:34:53
Po co się chronic w ogole, od 2016 roku kraj jest zawierzony opiece króla wszechświata i nie straszne nam żadne wojny,wirusy ,choroby,
marecki
2020-01-31 23:49:36
Dodatkowo: 1) Nie jedz nietoperzy, węży, psów, kotów, szczurów i innych zwierząt powszechnie uznawanych za niejadalne w naszej kulturze. Wersja dla lewaków: Nie jedz żadnych zwierząt. 2) NIe podróżuj do Azji, bo po co? 3) wirus jak wirus, przy grypie też możesz umrzeć, wiec nie panikuj. 3) TVPiS kłamie 4) TVN kłamie 5) Socjalizm nie działa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA