niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Jak przetrwać Oktoberfest?

Jak przetrwać Oktoberfest?

Jak przetrwać Oktoberfest?
Data publikacji: 2015-09-19 18:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1648 21380

Tegoroczny Oktoberfest rozpoczyna się oficjalnie w sobotę, 19 września. Tego dnia w południe burmistrz Monachium z honorami otworzy imprezę, odbijając inauguracyjną beczułkę.

Po odszpuntowaniu beczki, goście mogą już zamawiać kolejki kufli pełnych złotego napoju. By wziąć udział w celebrowaniu rozpoczęcia Oktoberfest, warto przybyć nieco wcześniej. Niektórzy pojawiają się w głównym namiocie już o godzinie 8, by zająć najlepsze miejsca. Impreza trwa aż do 4 października.

Na co zwracać uwagę i jak się odnaleźć w gąszczu stoisk i beczułek? Udział w Oktoberfest to z pewnością wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, którego każdy powinien doświadczyć choć raz w życiu - nawet abstynenci. Jednak aby pozostało w pamięci jako warte powtórzenia, dobrze jest znać pewne niuanse.

Rezerwacja miejsc

Jeśli nie ma się zarezerwowanych miejsc, a można to zrobić z wyprzedzeniem przez wyspecjalizowanego operatora, trzeba się uzbroić w cierpliwość. W ciągu tygodnia, aby się dostać do niektórych namiotów, należy się ustawić w kolejce już po obiedzie. W weekendy natomiast ogonki tworzą się już od samego rana. Rezerwacja stołu nie jest wymagana, jednak znacznie ułatwia życie – w większości namiotów zamówienia wydawane są tylko osobom siedzącym.

Różne gatunki piwa

Nie ma lepszych i gorszych namiotów, wszystko jest kwestią gustu. Na Oktoberfest są miejsca poświęcone poszczególnym gatunkom piwa czy regionom, z których pochodzą. Każda strefa rządzi się swoimi prawami, stąd warto się zaznajomić z nimi wcześniej, by móc wybrać najbardziej odpowiednie miejsce dla siebie. Dla przykładu Hofbräu-Festzelt (HB) to jedyny namiot, w którym piwo serwowane jest osobom bez miejsca przy ławie (warto o tym pamiętać, kiedy nie znajdzie się go nigdzie indziej). Weinzelt jest z kolei dobry, gdy chcemy od piwa odpocząć – podaje się tam wino i szampana. Natomiast Hippodrom to jedno z najbardziej kolorowych miejsc imprezy, za którym przepadają najmłodsi uczestnicy.

Dzieci na Oktoberfest

Dzieci są mile widziane na Oktoberfest, jednak te w wieku do 6 lat powinny opuścić namioty (najlepiej z rodzicami) do godziny 20. Dniem rodzinnym podczas imprezy jest wtorek.

Euro w portfelu

Licząc na szybką i miłą obsługę, nie można żałować na napiwki dla kelnerek. Monachijskim dziewczętom zdarza się „zapominać" o tych, którzy płacą dokładnie tyle, ile wynosi kwota na rachunku.

Typową miarą pojemności na Oktoberfest jest 1 litr. Piwo podawane w kuflach „Maß” kosztuje około 10 euro, płacąc banknotem o tym nominale, lepiej nie spodziewać się reszty. (mag)

 

Na zdjęciu: Parada z zaprzęgami poprzedza Oktoberfest od 1887 roku.

Komentarze

Z ostatnich chwil...,
Polizei w Monachium juz zadzialalo w sprawie rzekomo "falszywego alarmu"... na Dworcu Kolejowym w Monachium tj. Dworcu na ktory przyjezdzaja tysiacami...i IS-lamscy Afrykanscy imigranci - na razie ubrani jeszcze PO cywilnemu ! A po drugie, musi ten KOD do wpisania... byc taki niewyrazny ??
2015-09-23 10:19:24
Kufel piwa,
No i do tego, jak sie jeszcze w ten Oktoberfest w Monachium "wmieszaja"... obecnie przybyli tam w kilkudziesieciu tysiacach Afrykanscy imigranci, to dopiero bedzie tam "Fest"...oby tylko bez zadnej wiekszej "tragedi"...??
2015-09-21 10:12:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy