poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Alkohol na bulwarach?

Alkohol na bulwarach?

Alkohol na bulwarach?
Data publikacji: 2018-04-18 21:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 3063 323427

Czy będzie można legalnie pić alkohol w wyznaczonych miejscach na szczecińskich bulwarach? Projekt uchwały w tej sprawie przygotował prezydencki klub radnych Bezpartyjni. W środę (18 kwietnia) opiniowały go dwie komisje Rady Miasta - ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności. Większość głosujących była na "nie".

"Bezpartyjni" proponują, by skorzystać z możliwości, jakie daje samorządom znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i odstąpić o obowiązującego na bulwarach zakazu. Chodzi o Bulwar Gdyński - od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej (włącznie z terenem pod Trasą) oraz o Nabrzeże Starówka.

Policja i straż miejska przekonują, że są na bulwarach często, groźnych zdarzeń związanych z alkoholem jest jednak niewiele. Jeśli legalne jego spożywanie zostanie dopuszczone, służby zapewniają, że z porządkiem sobie poradzą. W ocenie spółki Żegluga Szczecińska odstępstwo od obowiązującego zakazu w tym miejscy nie wpłynie na kwestię bezpieczeństwa. Dyscyplinujący ma być zamontowany niedawno w tym rejonie monitoring wizyjny.

- Bulwary zaczynają żyć zupełnie innym rytmem - mówił Ireneusz Nowak, prezes Żeglugi Szczecińskiej. - W 2016 roku spędzało tam czas po kilkadziesiąt osób, ale mieliśmy kilkadziesiąt aktów wandalizmu. W ubiegłym roku przychodziły tysiące ludzi i dużych szkód było znacznie mniej. Do południa spacerują rodziny, potem przychodzą grupy, by potańczyć, ale wieczorem i nocą pojawia się młodzież po alkoholu i rzeczywiście nie jest już tak elegancko. Moim zdaniem trzeba nauczyć ludzi kultury spożywania alkoholu.

- Nie jesteśmy w stanie wszystkich upilnować, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo życia młodych ludzi, nie ma nic ważniejszego - ocenia Magdalena Herczyńska (PO), przewodnicząca komisji zdrowia. - Nie będę spokojna, jeśli zagłosuję za tą uchwałą i ktoś się tam utopi.

Radny Marek Duklanowski (PiS) zwracał uwagę, że spożywanie alkoholu wiąże się nie tylko z kwestią bezpieczeństwa i porządku, ale też z profilaktyką, do jakiej zobowiązana jest gmina. Przypomniał, że problem uzależnienia zaczyna się niewinnie. Apelował, by w dyskusji nie bazować na przedwyborczych klimatach, a pamiętać o odpowiedzialności za tę decyzję.

Radny Michał Wilkocki (Bezpartyjni) powiedział, że projekt tej uchwały jest wynikiem petycji wpływających w tej sprawie do miasta. Dodał, że radni będą się musieli wkrótce się zmierzyć również z uchwałą obywatelską.

 - Przez wiele lat toczyliśmy dyskusje, gdzie powinno być serce miasta - przypomniał Krystek. - Zdecydowali o tym sami mieszkańcy, stały się nim bulwary, wyremontowane dużym nakładem finansowym. Nowa ustawa daje nam możliwość wyłączenia tego obszaru z zakazu spożywania alkoholu. Warto pokazać, że my radni, potrafimy zaufać, zwłaszcza młodym mieszkańcom, którzy tak chętnie spędzają tam wolny czas.

O swoich osobistych doświadczeniach opowiedział radny Bazyli Baran (PO).

- Znam bulwary i czułem się tam bezpiecznie - przyznał. -  Ale odkąd media nagłośniły, że w ślad za bulwarami w Warszawie Szczecin będzie miał zgodę na picie alkoholu, sytuacja się diametralnie zmieniła. Niedawno wieczorem poszedłem na Bulwar Gdyński, zastałem tam pijany tłum młodych ludzi i małolatów. Wódkę kupują w dyskontach, piją z butelek, przekazujące je sobie z rąk do rąk. Pierwszy raz widziałem w mieście takie zbiorowe pijaństwo, pływające w Odrze reklamówki "Biedronki". Pierwszy raz na bulwarze krzyczano do mnie: " Dziadku, co ty tu robisz?". Pierwszy raz czułem, że jest to sytuacja stanowiąca zagrożenie. Proszę państwa, zwolennicy picia, pójdźcie tam wieczorem i się przekonajcie. To jest wizytówka miasta.

Zdaniem radnego można popracować nad projektem uchwały i wprowadzić na jakiś czas takie zmiany na Bulwarze Gdyńskim i Nabrzeżu Starówka, przy pewnych obostrzeniach stworzyć przestrzeń, gdzie będzie można wypić piwo.

- Nie traktujmy tego jednak w kategoriach rozpoczynania kampanii wyborczej - mówił. - My tu będziemy mieszkać ze swoimi rodzinami i po wyborach.

Radni dwóch komisji zaopiniowali projekt uchwały negatywnie. Czy ma on szansę, przekonamy się na najbliższej sesji.

Anna Gniazdowska

fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Amen
Do JJ: Nie pale i nie lubie. Jedank, jak ktos spali 10 fajek na raz to najwyzej kaszlu dostanie ale jak wypije o jedno piwo za duzo a dodatkowo jest zfrustrowany bo nie ma roboty, bo ktos mu uwage zwrocil, bo milion innych powodow to nieszczescie gotowe. Kiedys pijak najczesciej sam sie usuwal z czyjejs drogi, ludzie byli jakby troche mniej agresywni. Teraz odwrotnie, idzie naladowany jakby wlasnie przeszedl na wyzszy lewel w jakims GTA. Nastepna sprawa, pijane malolaty nie maja za grosz szacunku do nikogo, ani kobiet, ani starszych, klna przy dzieciach jakby to bylo normalne (nie, nie jest to normalne). Wole palacza zamiast nieobliczalnego, niedojrzalego nastolatka z rozdmuchanym ego, ktory mysli, ze swiat powinien przed nim klekac
2018-04-20 10:35:52
jj
Nagle wielka afera że sobie młodzież i nie tylko znalazła fajne miejsce na spedzanie czasu na powietrzu zamiast w klubach czy pubach,kiedy w koncu ktos sie zajmie problemem palaczy papierosow ,ile osob w Szczecinie pali na 400 tys pewnie ze 100-200 tys tym samym trując siebie (to juz ich problem )ale trują tysiące osób wiecej biernie ,podobnie zatruwają srodowisko i powietrze, 1 kiep zanieczyszcza 1m3 wody i ziemi .Na przystankach komunikacji miejskiej od wielu lat obowiązuje ZAKAZ PALENIA NA CAŁEJ DŁUGOŚCI PRZYSTANKU -mandat do 500zl i co ?!!sa jakies mandaty ?pouczenia NIC !!!! jak ktos tylko piwo wyciagnie od razu pojawiaja sie sluzby, oczywiscie ci wszyscy palacze smierdziele takze jezdza dieslami i narzekają na smog
2018-04-19 21:26:32
wesołek
Policja i straż miejska (...) służby zapewniają, że z porządkiem sobie poradzą - ciekawe który z komendantów, którzy mają zerowe pojęcie o pracy (zwłaszcza w SM) tak palnął. W policji nie ma kto realizowac bieżących zgłoszeń, dlatego czaka się po dwa godziny na patrol, a w straży to interwencje załatwiają po dwóch lub trzech dniach, a poza tym jakieś dziadki zaczynają chodzić bez ładu i składu, jak w jakimś zakładzie pracy chronionej
2018-04-19 17:14:02
Nadmiar wolnosc prowadzi do niewoli
I nie chodzi mi o zezwolenie na sporzywanie. Malolaty mialy nadmiar wolnosci w domu, szkole i gdzie tam sie da to teraz wszyscy normalnnie zachwowujacy sie ludzie maja ograniczenie. Zamiast leczyc przyczyne czyli zmienic standardy wychowania to bedziemy mieli coraz wiecej zakazow, czyli naprawiane beda skutki
2018-04-19 14:57:18
Jarun
To nie kilku podpitych (może dobrze się bawiących ) młodzieńców na bulwarze jest zmorą tego miasta. To wy-Radni Miasta Szczecina jesteście prawdziwą zmorą i utrapieniem mieszkańców. Oprócz zakazów, nakazów i bezmyślnego wydawania pieniędzy, naszych pieniędzy, potraficie coś jeszcze? Waszym symbolem jest za 200 tys. "Fryga" na śmietniku. Winnych nie ma! Rzygać mi się chce -patrząc na was, jak stara baba z dziadem, chcą układać nasze miasto, także moje miasto - według własnego widzimisię. To nie wasz folwark!
2018-04-19 12:42:43
@Piorun do J...
Piszesz:"...potrzebna jest DUZA KULTURA (!) a Nam Polakom po bylych 70 latach (1945-2015) bardzo Duzo jeszcze w tej Materi brakuje !!" Kultura, to również umiejętność kulturalnego zamieszczania kometarzy na publicznych forach. Ciebie niestety nikt tego nie nauczył. Niestety nikt kultury wypowiedzi nie nauczył obecnych posłów, ministrów i wodzów partyjnych. Widocznie lekcje wychowania katolickiego (tzw. religii) w państwowych szkołach zamiast dobra czynią zł (vide faszsystowsko-nazistowskie pochody i burdy młodzieży katolickiej...)
2018-04-19 12:07:02
miki
Radny Dąbrowski z PiS-u zrobi tak jak mu powie biskup, a radna Herczyńska przez 3 lata nie złożyła żadnej interpelacji. Takich mamy radnych partyjnych...
2018-04-19 11:53:28
PIORUN... do Jarun-a
A "Nie po-zna-les" jeszcze tego ze: co sie mysli po trzezwemu dokonuje / robi sie bardzo czesto PO PIJANEMU... gdyz 2-a lub wszystkie 4-y "Hamulce" wtedy odpowiednio pu-szcza-ja ! Do rozwaznego i Publicznego picia Alkoholu, potrzebna jest DUZA KULTURA (!) a Nam Polakom po bylych 70 latach (1945-2015) bardzo Duzo jeszcze w tej Materi brakuje !!
2018-04-19 11:14:05
Jarun
Homosovieticus myśli tak: Ludzie to bydło, więc ciągle potrzebują nadzoru, psów do ich pilnowania, pastuchów, kamer, monitorów - inaczej na bulwarze nachleją się i będą skakać do wody (co to komu przeszkadza, niech skacze, a utopi się-selekcja naturalna) oraz bić biednych staruszków, porywać wózki dziecięce i urządzać dzikie przejażdżki oraz ...sikać z mostu, czym przysłużą się do nadmiernego zasolenia Odry. Tak myślą nasi radni. Szczecińska młodzież według radnych miasta - to zdegenerowana dzicz. Rozsądek podpowiada ta. To nie picie alkoholu jest problemem ale zachowanie się, kultura. Jednak homosovietikus (człowiek radziecki) w wychowaniu uznaje przede wszystkim zakazy, naczelną rolę komitetów i obozy reedukacyjne.
2018-04-19 10:22:36
STEFAN
BARAN MA RACJĘ, KIEPSKA UCHWAŁA, CO Z TEGO ŻE PETYCJA, TRZEBA MYŚLEĆ. MAŁOLATY IDĄ DO ŻABKI NA WYSZYŃSKIEGO,GDZIE PO ALKOHOL WIECZORAMI SĄ OGROMNE KOLEJKI I LECĄ NA BULWARY CHLAĆ ILE SIĘ DA!!
2018-04-19 08:58:14
Alicja
Panie Bazyli Baran i inni radni wiekowo plus. Nie pamięta wół jak cielęciem był. Dzieci biegające i krzyczące na podwórkach też wam przeszkadzają (na 100%). No cóż każdy wiek ma swoje prawa. Przeszkadza wam młodzież na Bulwarach, to nie chodźcie tam. Byłam ostatnio z moimi ponad 20 letnimi dziećmi zobaczyć jak jest na Bulwarach. One tam chodzą spotykać się w gronie znajomych. Atmosfera świetna. Nie widziałam pijanych tylko jeżeli już to meneli. Ale w Szczecinie najłatwiej jest robić ograniczenia dla młodych ludzi a meneli pozostawić samych sobie. Gdzie jest policja czy straż miejska? Wystarczy patrol na Bulwarach i będzie ok. Menele się wyniosą. A tak w ogóle każdy zakaz prowadzi do odwrotnych skutków. Tak to już jest. Niech radni najpierw się zajmą jak zlikwidować sikających po "bramach", usunąć pijanych meneli z parków itp. Bulwary i picie tam piwa to pikuś w porównaniu z menelami okupującymi parki Szczecina. Uważam, że to nie chodzi o picie piwa, tylko o to, że okoliczne restauracyjki na Bulwarach stracą na sprzedaży piwa, ponieważ młodzi ludzie kupią je po normalnej cenie w normalnym sklepie a nie z narzutem 200 czy 300 procent. Ot cały problem. czyj interes zatem chronią radni?
2018-04-19 07:31:33
Pl
Są służby porządkowe, umundurowane i nie, jest monitoring, i brakuje jedynie wolności, co kogo obchodzie gdzie ja wypije piwo jeśli nie przeszkadzam nikomu, a jeśli przeszkadzam to są służby porządkowe na które płacę podatek i niech zrobią ze mną porządek. Wszyscy dookoła chcą mi mówić co jest dobre a co złe, co się porobiło z wolnością !!!!!
2018-04-19 07:22:58
ciekawe
kto tam będzie sprzątał, bo teraz już nie dają rady.
2018-04-19 01:13:21
Wawrzyniec
Na bulwarach przy samym brzegu rzeki jest niebezpiecznie, szczególnie pjani ludzie ryzykują utonięciem. Nieprzyjemnie być zaczepianym przez pijanych i niekulturalnych ludzi albo słuchać awantury.
2018-04-18 22:33:27
Radni i bez-Radni
Nie rozpijacie Narodu "rownie duzo"... jak to mialo miejsce za Komuny i PO-stkomuny, gdyz tak Polacy jak i Ruskie - glownie z tego slyna ! TAK SREDNIO - zawsze najlepiej !!
2018-04-18 22:30:53
Elvis
Precz z alkoholem na bulwarach.
2018-04-18 22:23:43
Bartek
w Europie się pije w miejscach publicznych, cała ustawa o wychowaniu w trzeźwości to pic na wodę fotomontaż, taka słowiańska natura że mamy więcej żuli niż Niemcy czy Francuzi, ale nie zakazami się naród wychowa a edukacja, więc panie Duklanowski trochę rozumku proszę bo co dalej może zasłonić roletami knajpy gdzie sprzedają alkohol bo dzieci obok chodzą, albo lepiej wprowadzić szariat i całkiem zakazać, żeby nic nie bylo, ok panie Duklanowski coraz wam bliżej do Kononowicza tylko że wy tu na serio a on tam to żart.
2018-04-18 22:23:13
trzeźwo myślący
przed nami kolejne ciepłe dni , radzę skorzystać z rady Radnego B.Barana ! , a dopiero wypowiadać się na temat czy to ma sens ? . Większość obecnych alkoholików ,a nawet bezdomnych , skorzystało w młodych latach z mody i pozwolenia picia piwa z kolegami na osiedlach . Dziś zaczynają od picia na bulwarach ...
2018-04-18 22:15:16
Student
Zeby jeszcze mozna bylo kupe i siku pod filarami mostu zrobic to byloby jak u mnie na wsi w domu...
2018-04-18 21:50:07
Obs.ryver
"poszedłem na Bulwar Gdyński, zastałem tam pijany tłum młodych ludzi i małolatów....." Panie Radny, to młodzież wychowana na lekcjach religii przez katabasów i katechetki! W szlacheckiej Polsce zawsze naprzeciw kościoła budował dziedzic wespół z plebanem- karczmę! Oddawali ją w arendę Żydowi a oni brali tylko "czyste" pieniądze od Żyda. "Znam bulwary i czułem się tam bezpiecznie - przyznał...." Teraz już nie będzie bezpiecznie, bo naziści kaczystowscy zapytają o przynalezność partyjną i zaczną "nawracać" kopniakami i butelkami.... Taka katolPolska !!!
2018-04-18 21:38:41
Bartek
Duklanowski to nie ma zbyt wysokiego IQ, ludzie skąd on się wzioł, ręce opadają.
2018-04-18 21:27:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy