czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Jacek Saryusz-Wolski poza Europejską Partią Ludową

Jacek Saryusz-Wolski poza Europejską Partią Ludową

Jacek Saryusz-Wolski poza Europejską Partią Ludową
Data publikacji: 2017-03-06 13:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1477 221009

Wykluczony z PO europoseł Jacek Saryusz-Wolski ogłosił w poniedziałek (6 marca), że zrezygnował z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej. Szef tego ugrupowania Joseph Daul poinformował, że to EPL wykluczyło polskiego polityka.

– Po 26 latach współpracy z EPL, wprowadziwszy swego czasu Platformę Obywatelską do tej rodziny politycznej, której członkiem duchowym pozostaję, złożyłem dziś wizytę pożegnalną w kwaterze głównej (EPL), składając na ręce przewodniczącego Daula rezygnację wobec zaistniałej sytuacji – powiedział Saryusz-Wolski dziennikarzom w Brukseli.

Szef Europejskiej Partii Ludowej poinformował w specjalnym oświadczeniu, że EPL wykluczyła Saryusz-Wolskiego w związku z tym, że przyjął od PiS ofertę kandydowania na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

– Głęboko żałuję nielojalności i braku szacunku Saryusz-Wolskiego wobec jedności i wartości jego własnych partii Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej – oświadczył Daul.

Jak wyjaśnił, Saryusz-Wolski, który był wiceszefem EPL, automatycznie stracił to stanowisko i przestał być członkiem Europejskiej Partii Ludowej, po tym jak został wykluczony wcześniej z Platformy Obywatelskiej. Źródła PAP w EPL podkreśliły, że w poniedziałek do Brukseli wpłynęła oficjalna notyfikacja wykluczenia Saryusz-Wolskiego z PO, co zgodnie z art. 11 statutu EPL umożliwiło wykluczenie polskiego europosła.

Jak podkreślił Daul, stanowisko EPL jest jasne i niezmienne: ugrupowanie jednoznacznie wspiera obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Spotkanie Daula i Saryusz-Wolskiego trwało około 45 minut. Polski polityk stawił się w kwaterze głównej EPL po godz. 11 z bukietem biało-czerwonych kwiatów, które zostawił swoim już byłym kolegom partyjnym na pożegnanie.

W sobotę należąca do EPL Platforma Obywatelska wykluczyła ze swych szeregów Saryusz-Wolskiego po ogłoszeniu decyzji polskiego rządu o zgłoszeniu jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej. W niedzielę szef frakcji EPL w europarlamencie Manfred Weber poinformował, że jeśli polski eurodeputowany podtrzyma chęć kandydowania zostanie wykluczony z chadeckiej grupy parlamentarnej.

* * *

Na unijnym szczycie 9-10 marca w Brukseli przywódcy państw UE mają zdecydować, czy obecny szef RE Donald Tusk pozostanie na tym stanowisku na kolejną 2,5-roczną kadencję. Do czasu zgłoszenia kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

(pap)

Na zdjęciu: Jacek Saryusz-Wolski

Fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ 

 

 

Komentarze

upadek Jacka Saryusz-Wolskiego
Oto przykład jak można się sprzedać dla pieniędzy i władzy. Od bohatera do zera. Wstyd Panie Jacku.
2017-03-07 14:13:52
@a propo Tuska
Tusk to mały Pikuś przy Karolu Wojtyle. Idąc tokiem Twojego rozumowania, Karol Wojtyła porzucił własny kraj, rodaków ciemiężonych przez komunistów, żeby służyć Włochom...
2017-03-07 12:32:26
a propo Tuska
Pokażcie innego polityka Europie który porzucił stołek premiera i własny kraj dla mamony i służenia Niemcom.
2017-03-07 11:33:10
Zdradził Polskę
więc wyleciał z hukiem, co w tym niezwykłego ?
2017-03-07 10:10:10
Zdrowie
Pisariusz z Wolski ma 69 lat i widoczne problemy ze zdrowiem (otyłość). Wszyscy wiedzą, że z otyłością brzuszną wiąże się miażdżyca, co z kolei powoduje szybsze zmęczenie, bóle nóg, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Należałoby panu pomóc, a nie wykorzystywać jego niedyspozycję. Ale PiS się przed niczym nie cofnie. Nawet chorego wykorzysta, byle tylko zaszkodzić Polsce.
2017-03-07 07:49:19
Dziwne...
Zeby tak prosty Wniosek "wyciagnac" to PO-trzeba az 26 lat...??
2017-03-07 00:23:58
Do PO-nizszego @ "dobra rada"...
To co opisujesz... to ci sie ostatnio PO godzinie 24.00 "przysnilo"...? Jesli tak, to "watpliwe" masz marzenie...??
2017-03-07 00:20:35
Wyraznie PO-kazuja...
PO-stkomunistyczno-Socjalistyczna Unia w Brukseli, PO-kazuje co raz wyrazniej... Kogo Non-Stop Foruje... a mianowicie tylko Swoich !!
2017-03-07 00:13:35
dobra rada
"Pan Tusk jest obywatelem Polski i ma narodowość polską.Jest aktualnie najwybitniejszym , rozpoznawalnym POLAKIEM w całym świecie polityki." - pan Tusk to kundelek Merkelowej nic więcej, człowiek dla którego polskość to nienormalność który od zawsze wysługiwał się Niemcom jednym słowem zdrajca i sprzedawczyk który nie jest godzien aby mu nawet w mordę napluć!
2017-03-06 20:45:51
Jarun
Ryży jest jak z bajki o lisie. Był raz sobie lis cwaniaczek, (ogon pyszny i kubraczek) Chwalił się przed każdą kurką piękną swoją lisią skórką. -W moim domu wprost luksusy - niech no która sprawdzi, ruszy. Miejsca zawsze pod dostatkiem, lubię życie lekkie, gładkie
2017-03-06 18:54:42
@"dobra rada"
Piszesz:"Ten volksdeutsch Tusk powinien przyjąć obywatelstwo niemieckie..." Dlaczego, smarku, piszesz bzdury których nie rozumoesz? Przeczytaj w Wikipedii hasło:volksdeutsch" i zobacz "obywatelstwo niemieckie". Pan Tusk jest obywatelem Polski i ma narodowość polską.Jest aktualnie najwybitniejszym , rozpoznawalnym POLAKIEM w całym świecie polityki. Nikt,z Plaków, przed nim nie miał takiej rangi. Król Jan III Sobieski był znany i ceniony ale tylko w Europie i części Azji. Zatem, niedouku, trochę pokory, bo ty nawet butów nie jesteś mu godzien czyścic.
2017-03-06 18:47:12
Wolski...
...okazał się du.pkiem . Z PiSdzielcami kariery nie zrobi, bo IV liga podwórkowa.
2017-03-06 18:35:57
dobra rada
Ten volksdeutsch Tusk powinien przyjąć obywatelstwo niemieckie i się więcej nie krygować bo od lat szkodzi Polsce!!
2017-03-06 15:32:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy