czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Jacek Saryusz-Wolski poza Europejską Partią Ludową

Jacek Saryusz-Wolski poza Europejską Partią Ludową

Jacek Saryusz-Wolski poza Europejską Partią Ludową
Data publikacji: 2017-03-06 13:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1477 221009

Wykluczony z PO europoseł Jacek Saryusz-Wolski ogłosił w poniedziałek (6 marca), że zrezygnował z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej. Szef tego ugrupowania Joseph Daul poinformował, że to EPL wykluczyło polskiego polityka.

– Po 26 latach współpracy z EPL, wprowadziwszy swego czasu Platformę Obywatelską do tej rodziny politycznej, której członkiem duchowym pozostaję, złożyłem dziś wizytę pożegnalną w kwaterze głównej (EPL), składając na ręce przewodniczącego Daula rezygnację wobec zaistniałej sytuacji – powiedział Saryusz-Wolski dziennikarzom w Brukseli.

Szef Europejskiej Partii Ludowej poinformował w specjalnym oświadczeniu, że EPL wykluczyła Saryusz-Wolskiego w związku z tym, że przyjął od PiS ofertę kandydowania na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

– Głęboko żałuję nielojalności i braku szacunku Saryusz-Wolskiego wobec jedności i wartości jego własnych partii Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej – oświadczył Daul.

Jak wyjaśnił, Saryusz-Wolski, który był wiceszefem EPL, automatycznie stracił to stanowisko i przestał być członkiem Europejskiej Partii Ludowej, po tym jak został wykluczony wcześniej z Platformy Obywatelskiej. Źródła PAP w EPL podkreśliły, że w poniedziałek do Brukseli wpłynęła oficjalna notyfikacja wykluczenia Saryusz-Wolskiego z PO, co zgodnie z art. 11 statutu EPL umożliwiło wykluczenie polskiego europosła.

Jak podkreślił Daul, stanowisko EPL jest jasne i niezmienne: ugrupowanie jednoznacznie wspiera obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Spotkanie Daula i Saryusz-Wolskiego trwało około 45 minut. Polski polityk stawił się w kwaterze głównej EPL po godz. 11 z bukietem biało-czerwonych kwiatów, które zostawił swoim już byłym kolegom partyjnym na pożegnanie.

W sobotę należąca do EPL Platforma Obywatelska wykluczyła ze swych szeregów Saryusz-Wolskiego po ogłoszeniu decyzji polskiego rządu o zgłoszeniu jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej. W niedzielę szef frakcji EPL w europarlamencie Manfred Weber poinformował, że jeśli polski eurodeputowany podtrzyma chęć kandydowania zostanie wykluczony z chadeckiej grupy parlamentarnej.

* * *

Na unijnym szczycie 9-10 marca w Brukseli przywódcy państw UE mają zdecydować, czy obecny szef RE Donald Tusk pozostanie na tym stanowisku na kolejną 2,5-roczną kadencję. Do czasu zgłoszenia kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

(pap)

Na zdjęciu: Jacek Saryusz-Wolski

Fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ 

 

 

Komentarze

upadek Jacka Saryusz-Wolskiego
Oto przykład jak można się sprzedać dla pieniędzy i władzy. Od bohatera do zera. Wstyd Panie Jacku.
2017-03-07 14:13:52
@a propo Tuska
Tusk to mały Pikuś przy Karolu Wojtyle. Idąc tokiem Twojego rozumowania, Karol Wojtyła porzucił własny kraj, rodaków ciemiężonych przez komunistów, żeby służyć Włochom...
2017-03-07 12:32:26
a propo Tuska
Pokażcie innego polityka Europie który porzucił stołek premiera i własny kraj dla mamony i służenia Niemcom.
2017-03-07 11:33:10
Zdradził Polskę
więc wyleciał z hukiem, co w tym niezwykłego ?
2017-03-07 10:10:10
Zdrowie
Pisariusz z Wolski ma 69 lat i widoczne problemy ze zdrowiem (otyłość). Wszyscy wiedzą, że z otyłością brzuszną wiąże się miażdżyca, co z kolei powoduje szybsze zmęczenie, bóle nóg, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Należałoby panu pomóc, a nie wykorzystywać jego niedyspozycję. Ale PiS się przed niczym nie cofnie. Nawet chorego wykorzysta, byle tylko zaszkodzić Polsce.
2017-03-07 07:49:19
Dziwne...
Zeby tak prosty Wniosek "wyciagnac" to PO-trzeba az 26 lat...??
2017-03-07 00:23:58
Do PO-nizszego @ "dobra rada"...
To co opisujesz... to ci sie ostatnio PO godzinie 24.00 "przysnilo"...? Jesli tak, to "watpliwe" masz marzenie...??
2017-03-07 00:20:35
Wyraznie PO-kazuja...
PO-stkomunistyczno-Socjalistyczna Unia w Brukseli, PO-kazuje co raz wyrazniej... Kogo Non-Stop Foruje... a mianowicie tylko Swoich !!
2017-03-07 00:13:35
dobra rada
"Pan Tusk jest obywatelem Polski i ma narodowość polską.Jest aktualnie najwybitniejszym , rozpoznawalnym POLAKIEM w całym świecie polityki." - pan Tusk to kundelek Merkelowej nic więcej, człowiek dla którego polskość to nienormalność który od zawsze wysługiwał się Niemcom jednym słowem zdrajca i sprzedawczyk który nie jest godzien aby mu nawet w mordę napluć!
2017-03-06 20:45:51
Jarun
Ryży jest jak z bajki o lisie. Był raz sobie lis cwaniaczek, (ogon pyszny i kubraczek) Chwalił się przed każdą kurką piękną swoją lisią skórką. -W moim domu wprost luksusy - niech no która sprawdzi, ruszy. Miejsca zawsze pod dostatkiem, lubię życie lekkie, gładkie
2017-03-06 18:54:42
@"dobra rada"
Piszesz:"Ten volksdeutsch Tusk powinien przyjąć obywatelstwo niemieckie..." Dlaczego, smarku, piszesz bzdury których nie rozumoesz? Przeczytaj w Wikipedii hasło:volksdeutsch" i zobacz "obywatelstwo niemieckie". Pan Tusk jest obywatelem Polski i ma narodowość polską.Jest aktualnie najwybitniejszym , rozpoznawalnym POLAKIEM w całym świecie polityki. Nikt,z Plaków, przed nim nie miał takiej rangi. Król Jan III Sobieski był znany i ceniony ale tylko w Europie i części Azji. Zatem, niedouku, trochę pokory, bo ty nawet butów nie jesteś mu godzien czyścic.
2017-03-06 18:47:12
Wolski...
...okazał się du.pkiem . Z PiSdzielcami kariery nie zrobi, bo IV liga podwórkowa.
2017-03-06 18:35:57
dobra rada
Ten volksdeutsch Tusk powinien przyjąć obywatelstwo niemieckie i się więcej nie krygować bo od lat szkodzi Polsce!!
2017-03-06 15:32:31