niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Jacek Międlar i Piotr Rybak zatrzymani na lotnisku w Londynie

Jacek Międlar i Piotr Rybak zatrzymani na lotnisku w Londynie

Jacek Międlar i Piotr Rybak zatrzymani na lotnisku w Londynie
Data publikacji: 2017-06-24 16:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1442 272087

Były ksiądz katolicki i aktywista narodowy Jacek Międlar poinformował w sobotę na Twitterze, że został zatrzymany przez brytyjskie służby graniczne na lotnisku Luton pod Londynem. Jak wynika z informacji PAP, zatrzymano również Piotra Rybaka.

Według nagrań zamieszczonych na Facebooku Międlarowi w momencie zatrzymania towarzyszyło dwóch innych mężczyzn. Według informacji PAP są to Piotr Rybak, w przeszłości prawomocnie skazany na trzy miesiące więzienia za spalenie kukły Żyda podczas manifestacji Obozu Radykalno-Narodowego (wykonanie wyroku zostało wstrzymane; sąd penitencjarny rozpatrzy jego wniosek o dozór elektroniczny 26 czerwca), oraz Krzysztof Małkiewicz.

Międlar, Rybak i Małkiewicz mieli wziąć udział w sobotę w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham, zorganizowanej przez radykalnie prawicowy ruch Britain First (BF), który zasłynął w przeszłości m.in. planem wprowadzenia "chrześcijańskich patroli" w miejscowościach, w których mieszka także mniejszość muzułmańska.

W programie wyborczym BF podkreślono, że członkowie partii są "przeciwko doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję", oraz chcą "ochronić ten kraj przed politycznie poprawnym multikulturowym szaleństwem Unii Europejskiej".

Pytane w piątek o planowany przyjazd Międlara, brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało PAP, że nie komentuje pojedynczych przypadków, jednak "oczekuje, że osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą szanowały nasze wspólne wartości".

O zatrzymanie Międlara i Rybaka apelowała także m.in. brytyjska organizacja Hope Not Hate walcząca z mową nienawiści.

Międlar został także zatrzymany w lutym br., kiedy odmówiono mu wjazdu do Wielkiej Brytanii na lotnisku Londyn Stansted i zmuszono do powrotu do Polski.

- Uważamy, że planowane przez Pana działania w Wielkiej Brytanii stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa i mogą zwiększyć napięcia między lokalnymi społecznościami - napisały wówczas służby graniczne w oficjalnym liście, tłumacząc przyczyny decyzji.

Jak dodano, "dostępne informacje potwierdzają, że wcześniej angażował się Pan w (radykalnie prawicowe - PAP) działania w Polsce, które skutkowały zakłóceniem porządku publicznego na dużą skalę i zwiększonymi napięciami społecznymi".

W kwietniu 2016 roku ksiądz Międlar odprawiał mszę świętą z okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, w kazaniu nazwał on narodowo-katolicki radykalizm "chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski".

Po tych uroczystościach ks. Międlar dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

W listopadzie 2016 roku podczas przemówienia we Wrocławiu nawoływał do wojny z "lewactwem, żydostwem i komunizmem, które wciąż panoszy się po naszej ojczyźnie". - Czy to przypadek, że Mark Zuckerberg (współzałożyciel Facebooka - PAP) jest Żydem i kasuje patriotyczne, katolickie i narodowe profile? Czy to jest przypadek? - pytał.

(pap)

Na zdjęciu: Jacek Międlar

Fot. Facebook

Komentarze

abc
Jak tam milowanie blizniego swego jak siebie samego-Radom czerwiec 2017 ?
2017-06-25 18:02:24
....
Buhaha moze powinni starac sie o status uchodzcy to ich wpuszcza albo z kierowcami tirow pogadac moze jakas podwózka @olaboga -nie ma jak ojciec inkasent a jak tam afera na dominikanie z innymi duchownymi cos cicho
2017-06-25 15:40:10
Olaboga
Nie były tylko aktualnie KSIĄDZ a były Misjonarz, piszą że ich syjoniści nie wpuścili do Wielkiej Brytanii - to już i tam ONI rządzą?. Nie ma to jak ksiądz Sowa nie?
2017-06-25 13:35:20
adi
Wstyd że takie cymbały są Polakami.
2017-06-25 11:51:14
Uk
Chorzy ludzie, sami na siebie kręcą bat i jeszcze się z tym nie kryją.
2017-06-24 19:16:15
Międlar to psychopata
Człowiek chory z nienawiści do innych ludzi
2017-06-24 19:09:17
sid
Chłopcy z polskiego hitlerjugend. Ten Miedlar i Rybak są jeszcze niebezpieczniejsi niż islamiści
2017-06-24 17:15:19
pok
Bardzo dobrze, ba aktywność takich osób walkę z terroryzmem zamienia w wojnę religijną.
2017-06-24 16:16:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy