Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Indonezja. 373 ofiary śmiertelne tsunami (akt. 2)

Data publikacji: 23 grudnia 2018 r. 08:34
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2019 r. 16:30
Indonezja. 373 ofiary śmiertelne tsunami
 

W tsunami w Cieśninie Sundajskiej między Sumatrą a Jawą po sobotnim wybuchu wulkanu Krakatau zginęło 373 ludzi, 128 uznano za zaginionych, a rannych jest niemal 1 460 - podały w poniedziałek indonezyjskie władze.

Indonezyjska agencja ds. zwalczania skutków katastrof (BNPB) nadal prowadzi w poniedziałek akcję ratowniczą, ponieważ ciągle jeszcze mogą być żywi ludzie pod gruzami. W działaniach pomagają Lekarze bez Granic (Medecins sans Frontieres), a ONZ zaoferowało pomoc humanitarną i logistyczną, głównie w postaci transportu i kuchni polowych.

Wskutek tsunami zniszczonych zostało ponad 600 domów, niemal 70 hoteli oraz 420 łodzi. 11 tys. ludzi pozbawionych zostało dachu nad głową. Wśród ofiar śmiertelnych nie ma cudzoziemców, ale bilans ofiar i poszkodowanych może jeszcze wzrosnąć.

***

168 osób zginęło, 745 zostało rannych, a 30 zaginęło w wyniku fal tsunami, które w sobotę (22 grudnia) uderzyły w wybrzeża wokół cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji - podała w niedzielę indonezyjska agencja ds. zwalczania skutków katastrof.

Bilans ofiar stale rośnie. Na razie nie ma informacji, by wśród ofiar byli obcokrajowcy - podaje japońska agencja Kyodo.

Wcześniejszy bilans mówił o 62 ofiarach śmiertelnych, 584 rannych i 20 zaginionych.

Według indonezyjskich władz i mediów przyczyną tsunami były najpewniej wstrząsy i osunięcia dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Krakatau. Słup popiołu wzniósł się wówczas na wysokość 400 metrów. Władze ostrzegły, że nikt nie powinien zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż dwa kilometry.

Według indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami uderzyły w wybrzeża cieśniny Sundajskiej, w tym na plaże w rejonie Pandeglang, Serang i Lampung w prowincji Banten na zachodnim krańcu wyspy Jawa. Są wśród nich kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Pierwszej pomocy poszkodowanym udziela policja.

Rzecznik indonezyjskiej agencji ds. zwalczania skutków katastrof Sutopo Purwo Nugroho powiedział w niedzielę, że fale poważnie uszkodziły 558 domów, 350 łodzi oraz około 60 restauracji i barów. Najbardziej ucierpiał rejon Pandeglang.

- Cały czas zbieramy dane, ale liczba ofiar śmiertelnych oraz skala zniszczeń może wzrosnąć - dodał rzecznik. Wezwał ludność, aby trzymała się z dala od wybrzeża.

Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Nadwodna część Krakatau tworzy wyspę o pow. 10,5 km kw. w cieśninie Sundajskiej. Ostatni wielki wybuch Krakatau miał miejsce w sierpniu 1883 r., powodując serię fal tsunami; w wyniku tego śmierć poniosło 36 tys. ludzi.

Cieśnina Sundajska między wyspami Jawa i Sumatra łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym.

We wrześniu br. ponad 2 tys. osób poniosło śmierć w rezultacie silnego trzęsienia ziemi w rejonie indonezyjskiej wyspy Sulawesi. Powstałe wówczas fale tsunami wyrządziły poważne zniszczenia w nadmorskim mieście Palu.

Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie będącym fragmentem tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

26 grudnia 2004 r. tsunami, które powstało na Pacyfiku wskutek trzęsienia ziemi, pochłonęło 226 tysięcy istnień ludzkich w 13 krajach regionu Azji Południowej, w tym ponad 120 tys. w samej Indonezji.

(PAP)

Fot. EPA/ADI WEDA 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA