piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Homofobiczne napisy

Homofobiczne napisy

Data publikacji: 2015-07-26 20:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 753 5505

Wilno. Litewski urząd ds. równych możliwości bada doniesienia o T-shirtach z homofobicznymi napisami osób uczestniczących w niedawnym zlocie turystycznym polskich organizacji na Litwie - Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i Związku Polaków na Litwie (ZPL). Na koszulkach widniało hasło: "Wilno Na Rowerach Bez Pedałów".

- Ubolewamy, że takie słownictwo jest używane na imprezach publicznych współorganizowanych przez partie polityczne finansowane z litewskiego budżetu - powiedział agencji BNS szef Litewskiej Ligi Gejowskiej Vladimir Simonko. Zdjęcia uczestników zlotu w T-shirtach z napisem, który oburzył środowiska LGBT, zamieszczono na stronie internetowej AWPL. Jej szef i eurodeputowany Waldemar Tomaszewski zapewnił, że hasło nie miało być obrazą, a cała sprawa została "wyolbrzymiona".

Kampania Przeciw Homofobii odniosła się do hasła: "Kontekst w jakim użyte zostało słowo <<pedały>> przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo <<pedał>> jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej". Jak podkreśliła organizacja, zdarzenie to wzbudza jej szczególny niepokój też z uwagi na wypowiedź prezesa Tomaszewskiego z 6 maja, w której stwierdził, że "jak w Wilnie wygrają liberałowie, to będą niebieskie ludziki, z rosyjska <<gołubyje'>>". Słowo "gołubyje", pochodzące z języka rosyjskiego, jest również wykorzystywane jako obraźliwe określenie osoby homoseksualnej. Kampania prosi o wyjaśnienie treści na koszulkach i powyższych słów. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy