sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miliardy euro dla Polski

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miliardy euro dla Polski

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miliardy euro dla Polski
Data publikacji: 2020-01-15 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-17 12:25
Wywietleń: 368 438094

Więcej niż co czwarte euro (26,7 proc.) z funduszu na sprawiedliwą transformację, w tym zwłaszcza na wsparcie regionów węglowych, ma trafić do Polski - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych. Cały mechanizm ma dać Polsce 27 mld euro.

Przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja dotycząca Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i związanego z nim mechanizmu uwzględnia postulaty regionów i miast UE w sprawie miejscowych narzędzi służących przejściu do neutralności klimatycznej - podkreśla Komitet Regionów.

- To, czy Europa stanie się neutralna dla klimatu do 2050 r. nie jest już pytaniem, lecz koniecznością. W tym celu potrzeba zasadniczej reformy strukturalnej we wszystkich regionach i miastach. Państwa członkowskie muszą okazać solidarność i wysupłać z kieszeni dodatkowe środki, które byłyby zarządzane w ramach partnerstwa między wszystkimi poziomami sprawowania rządów – powiedział przewodniczący KR-u Karl-Heinz Lambertz.

Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że z zadowoleniem przyjął komunikat Komisji Europejskiej na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Dla zrealizowania Porozumienia Paryskiego i ambitnych ograniczeń emisji dla ochrony klimatu niezbędne jest przeprowadzenie Transformacji Energetycznej w sposób sprawiedliwy oraz angażując wszystkie podmioty. Dla osiągnięcia sukcesu konieczne jest szerokie włączenie władz regionalnych i lokalnych, to one mogą najskuteczniej wprowadzać w życie i pobudzać lokalne inicjatywy i oczekiwania obywateli, przedsiębiorców - zaznaczył.

- To olbrzymie wyzwanie dla regionów węglowych, cieszę się, że otrzymamy solidarne wsparcie. W Polsce to szczególnie ważne, jakość powietrza i przestawienie gospodarki na niskoemisyjną jest olbrzymim wyzwaniem, bez europejskiej solidarności prawie niewykonalnym - dodał.

Kurier PAP

Fot. Marek Klasa

 

Komentarze

@czarne złoto
Nic dodać, nic ująć!
2020-01-17 11:05:02
stop ekoterroryzmowi
Unia chce dać 100 mld euro na transformację energetyczną dla wszystkich krajów Unii, z czego dla Polski ma przypaść 27 mld euro - tymczasem dla samej Polski jak oceniają niektórzy eksperci potrzeba 500 mld euro! Te 27 mld to jest kropla w morzu potrzeb do tego to nie ma być gotówka tylko nisko oprocentowane kredyty w niemieckich bankach - mamy się zadłużać w niemieckich bankach i kupować wiatraki od Niemców a na koniec i tak będziemy prąd kupować od Niemców bo rozwalimy sobie energetykę!
2020-01-17 11:01:24
to nie jest sprawiedliwa transformacja
wiele krajów Europy Zachodniej korzystając z braku konkurencji (wymordowanie elit technicznych, zniszczenie infrastruktury, zniszczenie zasobów) i specyficznej ochrony w postaci żelaznej kurtyny rozwijało się w uprzywilejowany sposób i w daleko bardziej rabunkowy z punktu widzenia zasobów środowiska - by transformacja była sprawiedliwa te państwa powinny ponieść koszty proporcjonalnie większe jak i powinny spłacić swój dług wobec planety. Niemcy powinny redukować swoje emisje znacznie szybciej i znacznie radykalniej niż państwa takie jak Polska, Niemcy powinny być obciążane proporcjonalnie do swojego długu środowiskowego (jako obiektywny wyznacznik długu środowiskowego powinien być np produkt krajowy od 1945 roku.
2020-01-15 21:40:41
czarne złoto
Mamy swój surowiec energetyczny jego technologię i infrastrukturę, tymczasem w imię obcych interesów osłoniętych dla niepoznaki histerią klimatyczną godzimy się tego pozbyć za rzekomo podarowane z UE pieniądze, z których 90% i tak z powrotem wróci do Niemiec i innych dostawców zamiennika technologii. Będzie tak jak z cukrowniami. Po ogłoszeniu przez UE prawdy objawionej na równi z ocipieniem klimatu, że w Europie produkuje się za dużo cukru i wprowadzeniu w związku z tym restrykcji, po zlikwidowaniu większości polskich zakładów, przejęciu niektórych i przejęciu krajowego rynku niemal w całości przez niemieckich partnerów europejskich, UE zweryfikowała swoje wcześniejsze stanowisko i uznała, że od tej pory w UE można produkować cukru ile się chce, bo go brakuje. Węgiel też przestanie ocipiać klimat zaraz po tym jak za grosze zostanie odebrany z rąk narodów, które go mają przez tych, którzy uzurpują sobie wyłączne prawo do zysków. Nam zostaną dyrdymały o europejskiej solidarności.
2020-01-15 20:32:01
bidet
A jak na tle innych regionów i miast UE bedzie wyglądać Szczecin i Zachodniopomorskie. O jakie projekty i fundusze będzie starac sie nasz region. To warto dopisać.
2020-01-15 19:35:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie