czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miliardy euro dla Polski

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miliardy euro dla Polski

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miliardy euro dla Polski
Data publikacji: 2020-01-15 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-17 12:25
Wywietleń: 831 438094

Więcej niż co czwarte euro (26,7 proc.) z funduszu na sprawiedliwą transformację, w tym zwłaszcza na wsparcie regionów węglowych, ma trafić do Polski - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych. Cały mechanizm ma dać Polsce 27 mld euro.

Przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja dotycząca Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i związanego z nim mechanizmu uwzględnia postulaty regionów i miast UE w sprawie miejscowych narzędzi służących przejściu do neutralności klimatycznej - podkreśla Komitet Regionów.

- To, czy Europa stanie się neutralna dla klimatu do 2050 r. nie jest już pytaniem, lecz koniecznością. W tym celu potrzeba zasadniczej reformy strukturalnej we wszystkich regionach i miastach. Państwa członkowskie muszą okazać solidarność i wysupłać z kieszeni dodatkowe środki, które byłyby zarządzane w ramach partnerstwa między wszystkimi poziomami sprawowania rządów – powiedział przewodniczący KR-u Karl-Heinz Lambertz.

Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że z zadowoleniem przyjął komunikat Komisji Europejskiej na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Dla zrealizowania Porozumienia Paryskiego i ambitnych ograniczeń emisji dla ochrony klimatu niezbędne jest przeprowadzenie Transformacji Energetycznej w sposób sprawiedliwy oraz angażując wszystkie podmioty. Dla osiągnięcia sukcesu konieczne jest szerokie włączenie władz regionalnych i lokalnych, to one mogą najskuteczniej wprowadzać w życie i pobudzać lokalne inicjatywy i oczekiwania obywateli, przedsiębiorców - zaznaczył.

- To olbrzymie wyzwanie dla regionów węglowych, cieszę się, że otrzymamy solidarne wsparcie. W Polsce to szczególnie ważne, jakość powietrza i przestawienie gospodarki na niskoemisyjną jest olbrzymim wyzwaniem, bez europejskiej solidarności prawie niewykonalnym - dodał.

Kurier PAP

Fot. Marek Klasa

 

Komentarze

@czarne złoto
Nic dodać, nic ująć!
2020-01-17 11:05:02
stop ekoterroryzmowi
Unia chce dać 100 mld euro na transformację energetyczną dla wszystkich krajów Unii, z czego dla Polski ma przypaść 27 mld euro - tymczasem dla samej Polski jak oceniają niektórzy eksperci potrzeba 500 mld euro! Te 27 mld to jest kropla w morzu potrzeb do tego to nie ma być gotówka tylko nisko oprocentowane kredyty w niemieckich bankach - mamy się zadłużać w niemieckich bankach i kupować wiatraki od Niemców a na koniec i tak będziemy prąd kupować od Niemców bo rozwalimy sobie energetykę!
2020-01-17 11:01:24
to nie jest sprawiedliwa transformacja
wiele krajów Europy Zachodniej korzystając z braku konkurencji (wymordowanie elit technicznych, zniszczenie infrastruktury, zniszczenie zasobów) i specyficznej ochrony w postaci żelaznej kurtyny rozwijało się w uprzywilejowany sposób i w daleko bardziej rabunkowy z punktu widzenia zasobów środowiska - by transformacja była sprawiedliwa te państwa powinny ponieść koszty proporcjonalnie większe jak i powinny spłacić swój dług wobec planety. Niemcy powinny redukować swoje emisje znacznie szybciej i znacznie radykalniej niż państwa takie jak Polska, Niemcy powinny być obciążane proporcjonalnie do swojego długu środowiskowego (jako obiektywny wyznacznik długu środowiskowego powinien być np produkt krajowy od 1945 roku.
2020-01-15 21:40:41
czarne złoto
Mamy swój surowiec energetyczny jego technologię i infrastrukturę, tymczasem w imię obcych interesów osłoniętych dla niepoznaki histerią klimatyczną godzimy się tego pozbyć za rzekomo podarowane z UE pieniądze, z których 90% i tak z powrotem wróci do Niemiec i innych dostawców zamiennika technologii. Będzie tak jak z cukrowniami. Po ogłoszeniu przez UE prawdy objawionej na równi z ocipieniem klimatu, że w Europie produkuje się za dużo cukru i wprowadzeniu w związku z tym restrykcji, po zlikwidowaniu większości polskich zakładów, przejęciu niektórych i przejęciu krajowego rynku niemal w całości przez niemieckich partnerów europejskich, UE zweryfikowała swoje wcześniejsze stanowisko i uznała, że od tej pory w UE można produkować cukru ile się chce, bo go brakuje. Węgiel też przestanie ocipiać klimat zaraz po tym jak za grosze zostanie odebrany z rąk narodów, które go mają przez tych, którzy uzurpują sobie wyłączne prawo do zysków. Nam zostaną dyrdymały o europejskiej solidarności.
2020-01-15 20:32:01
bidet
A jak na tle innych regionów i miast UE bedzie wyglądać Szczecin i Zachodniopomorskie. O jakie projekty i fundusze będzie starac sie nasz region. To warto dopisać.
2020-01-15 19:35:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie