poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Świat > Francja. Front Narodowy nie wygrał w żadnym regionie

Francja. Front Narodowy nie wygrał w żadnym regionie

Francja. Front Narodowy nie wygrał w żadnym regionie
Data publikacji: 2015-12-13 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1597 54536

W oczekiwanej z napięciem drugiej turze wyborów regionalnych we Francji skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) Marine Le Pen najwyraźniej nie wygrał w niedzielę w żadnym z regionów, mimo zwycięstwa w pierwszej turze w skali kraju - wynika z sondaży exit polls.

Według prognozy TNS Sofres w niedzielnym głosowaniu w skali kraju zwyciężyli konserwatyści z partii Republikanie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Za nimi plasują się rządzący socjaliści i FN.

Z sondaży wynika, że skrajnie prawicowy i antyimigracyjny Front Narodowy przegrał w trzech kluczowych dla siebie regionach. Agencja AFP komentuje, że jest to cios dla trzech głównych polityków FN: szefowej Marine Le Pen, która przegrała na północy, jej siostrzenicy, Marion Marechal-Le Pen, która została pokonana na południowym wschodzie, i głównego stratega FN Floriana Philippot, który startował na wschodzie Francji.

Republikanie odnieśli zwycięstwo w co najmniej pięciu z 13 regionów, podobnie socjaliści. Wyniki ze wszystkich regionów będą znane późnym wieczorem. Politolog Jean-Yves Camus uważa, że wyniki drugiej tury "potwierdzają, iż Front znalazł się w impasie - to świetna partia pierwszej tury, która jednak nie potrafi pójść dalej". "W pewien sposób jest to pyrrusowe zwycięstwo" - dodał.

Aby utrudnić zwycięstwo Frontu, socjaliści ogłosili "blokadę republikańską", czyli wycofanie się w wyścigu w dwóch regionach - na północy i południowym wschodzie. Wzywali swych zwolenników do głosowania na partię Sarkozy'ego.W niedzielę w północym regionie Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, Republikanie i ich centroprawicowi sojusznicy zdobyli 57,5 proc. głosów. Startująca tam Marine Le Pen otrzymała 42,5 proc. głosów - wynika z exit poll Ifop Fiducial.

Według tej prognozy, przeprowadzonej na zlecenie iTELE, "Paris Match" i radio Sud, na południowym wschodzie Francji (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), gdzie o zwycięstwo walczyła Marion Marechal-Le Pen, Republikanie otrzymali 54,5 proc., a FN - 45,5 proc.

W tych dwóch regionach frekwencja wyniosła ponad 61 proc., o wiele więcej niż w pierwszej turze.

Na wschodzie kraju, w trzecim kluczowym dla FN regionie (Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia), z którego socjaliści się nie wycofali, centroprawica zdobyła 48,4 proc., a FN 36,4 proc. - wynika z innego badania TNS Sofres-One Point.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, będzie to wielkie rozczarowanie dla Marine Le Pen, która liczyła na umocnienie swej pozycji przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku - wskazują obserwatorzy.

W pierwszej turze 6 grudnia najlepszy wynik w skali kraju uzyskał FN (28 proc.). Republikanie zdobyli 27 proc. głosów, a Partia Socjalistyczna (PS) 23 proc.

W niedzielę do głosowania uprawnionych było 44,6 mln wyborców. Francuzi wybierali władze 13 regionów (dotychczas było 22) we Francji kontynentalnej oraz czterech z pięciu francuskich regionów zamorskich. Po uchwalonej pod koniec 2014 reformie regionalnej, nowo utworzone regiony mają zacząć funkcjonować z początkiem 2016 roku.

Wyłoniono w sumie blisko 1757 członków rad regionów. Rady te mają znaczne kompetencje w dziedzinie finansowania działań lokalnych: decydują o budowie i utrzymaniu publicznych szkół średnich, organizacji transportu regionalnego, zagospodarowaniu przestrzennym. Dysponują budżetem w wysokości 29 mld euro rocznie.

Były to ostatnie wybory we Francji przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku.

(PAP)

Komentarze

No to czas jeszcze pokaze...,
Czyzby wiec Francuskie Lewactwo... doprowadzilo Francje jak na razie, do za malych jeszcze tragedi... ze strony IS-lamskiego Daesh ??
2015-12-15 00:15:50
Do tego prowadzi lewactwo
Drugi? Chyba poza podium.
2015-12-14 09:49:00
Jaki jest drugi najbardziej popularny język we francji ?
Francuski
2015-12-14 08:54:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie