niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Fiasko kolejnej próby rakietowej

Fiasko kolejnej próby rakietowej

Fiasko kolejnej próby rakietowej
Data publikacji: 2016-05-31 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1369 136027

Najprawdopodobniej niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba rakietowa podjęta we wtorek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną - poinformowały południowokoreańskie źródła wojskowe.

Z informacji tych wynika, że Korea Północna próbowała wystrzelić z ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju niezidentyfikowany pocisk, ale próba ta najprawdopodobniej zakończyła się niepowodzeniem. Południowokoreańska agencja Yonhap podała, że chodziło o rakietę balistyczną średniego zasięgu typu Musudan. Podjęte w kwietniu trzy próby wystrzelenia rakiety tego typu także zakończyły się fiaskiem. Jak pisze Associated Press, rakieta typu Musudan teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku.

Wtorkową próbę potępiły japońskie władze.

- Wielokrotne wystrzeliwanie rakiet przez Koreę Północną stanowią prowokacyjne działania wymierzone we wspólnotę międzynarodową, w tym w Japonię, i są absolutnie nie do przyjęcia - powiedział szef japońskiego MSZ Fumio Kishida.

Rzecznik rządu Yoshihide Suga zaznaczył, że wtorkowa najpewniej nieudana próba rakietowa Korei Północnej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii. Z kolei japoński minister obrony Gen Nakatani ocenił, że Tokio jest przygotowane, aby radzić sobie z jakąkolwiek sytuacją.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec tego kraju. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego. (pap)

 

Fot. EPA/KCNA

Komentarze

Na co czekamy...?
A nie mozna w Korei Poludniowej zamontowac Tarcze... ktore by juz dzisiaj, te Ich probne pociski i rakiety od razu zestrzeliwaly...??
2016-06-01 00:47:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy