sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Wysoki rangą wojskowy zbiegł z Korei Północnej

Wysoki rangą wojskowy zbiegł z Korei Północnej

Wysoki rangą wojskowy zbiegł z Korei Północnej
Data publikacji: 2016-04-12 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1130 127867

Pułkownik północnokoreańskiego wywiadu uciekł do Korei Południowej. Oficer służył w tajnej komórce prowadzącej działania przeciwko Południu - poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.

Według anonimowego urzędnika, cytowanego przez południowokoreańską agencję prasową Yonhap mężczyzna uciekł w ubiegłym roku i jest najwyższym rangą wojskowym, który kiedykolwiek zbiegł z Korei Północnej. Uważa się, że pułkownik ujawnił władzom w Seulu szczegóły na temat prowadzonych przez jego jednostkę operacji przeciwko Korei Południowej. Głównym zadaniem Biura ds. Ogólnego Rozpoznania (General Reconnaissance Bureau), w którym służył wojskowy, jest działalność wywiadowcza przeciw Południu.

Jednocześnie południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego poinformowało, że pewien wysoki rangą północnokoreański dyplomata, który był na placówce w Afryce, także w zeszłym roku wraz ze swoją rodziną uciekł do Korei Południowej.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-1953 zakończyła się jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego. Od tego czasu z Korei Północnej uciekło ponad 28 tys. osób, jednak osoby na tak wysokich stanowiskach są w tej grupie rzadkością - zauważa portal BBC News. Informacje pojawiły się kilka dni po tym, jak agencja Yonhap napisała o ucieczce do Korei Południowej 13 Północnych Koreańczyków pracujących w restauracji w Chinach. Była to pierwsza zbiorowa ucieczka północnokoreańskiego personelu, gdyż zazwyczaj pracownicy ci uciekają pojedynczo lub parami. Jak zauważa agencja AP, ucieczki wywołują napięcie w relacjach między państwami koreańskimi, a Seul nie zawsze ujawnia informacje o zbiegach.
(pap)

Komentarze

PO-dobnie bylo i u Nas,
Czyli ze ten "czerwony balon" zaczyna PO-woli pekac...!!
2016-04-12 22:05:15
Korea
Niech dokładnie sprawdzą, czy to nie koń trojański i podpucha.
2016-04-12 14:22:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy