piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Farage rezygnuje

Farage rezygnuje

Farage rezygnuje
Data publikacji: 2016-07-04 22:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1799 142951

Przywódca eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage powiedział w poniedziałek, że ustępuje ze stanowiska po osiągnięciu celu, jakim było wygranie referendum w sprawie Brexitu.

Na konferencji prasowej oznajmił, że jego celem było wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z UE i "misja ta została wypełniona".

- Nigdy nie byłem i nigdy nie chciałem być zawodowym politykiem. Celem pozostawania przeze mnie w polityce było wydostanie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - wyjaśnił. Jak dodał, uważa za słuszne ustąpienie obecnie ze stanowiska lidera UKIP.

- W czasie kampanii referendalnej mówiłem: "Chcę mojego kraju z powrotem". Dziś mówię: "Chcę z powrotem mojego życia" - mówił Farage.

Podtrzymał zarazem pogląd, że nowy brytyjski premier powinien pochodzić z obozu zwolenników wyjścia kraju z UE, ale odmówił poparcia konkretnego kandydata. Za faworytkę uchodzi minister spraw wewnętrznych Theresa May, która była jednak zwolenniczką pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

52-letni Nigel Farage oświadczył także, że utrzyma mandat w Parlamencie Europejskim, aby nadzorować proces negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po referendum z 23 czerwca. - Będę nadal wspierał partię i jej nowego przywódcę, będę z bardzo bliska obserwować proces negocjacji w Brukseli i od czasu do czasu zabierać głos w Parlamencie Europejskim - kontynuował.

Farage nie po raz pierwszy rezygnuje z kierowania partią, którą współtworzył w 1993 roku. Liderem UKIP był przez większość minionych ośmiu lat; ustąpił na krótko w 2009 roku, po czym w kolejnym roku został ponownie wybrany na stanowisko. Do dymisji podał się także, gdy w wyborach parlamentarnych w maju 2015 roku nie zdołał uzyskać mandatu, ale władze partii odrzuciły jego rezygnację z funkcji przewodniczącego.

Po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE, premier David Cameron zapowiedział dymisję, by nowy szef rządu mógł formalnie rozpocząć i później nadzorować procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Cameron bezskutecznie apelował w kampanii do rodaków o głosowanie za pozostaniem w UE. (pap)

Komentarze

Odnowiciel Europy
Brawo Mr Nigel Farage! Gościu z charakterem ! Przejdzie do historii i po latach nazywany będzie Nigel "Odnowiciel" jako ten który miał skuteczną odwagę sprzeciwić się jawnej głupocie trockistowskiego EuroLewactwa Altiero Spinellego i całej gromady durniów i potakiwaczy.
2016-07-07 17:12:31
chorzy psychicznie
ubaw po pachy-namieszali namieszali a teraz jak szczury uciekają z płonącego okrętu i wmawiają brednie wyborcom,że tak naprawdę byli za pozostaniem ale kultura polityczna nakazywała głosować inaczej.Chorzy ludzie-tacy są też i w polskim parlamencie,demagogia,populizm i cynizm,zachowują się tak jakby potrzebowali leczenia w szpitalu zdrowia psychicznego.
2016-07-05 17:46:14
gosc
tak sie konczy "myslenie" ludzi ograniczonych i nie majacych pojecia o polityce ,o tym co robia oraz o skutkach tego, w naszym przypadku takie same myslenie prezentuje pis,korwin,onr i kukiz, niestety panstwo jest juz zawlaszczone i bedzie co raz gorzej,o ile w ogole odbeda sie za 3,5 roku wolne wybory
2016-07-05 10:21:33
Dentysta potrzebny od zaraz
Nakręcił i uciekł. Polityka to odpowiedzialność za swoje czyny i lojalność wobec wyborców. Kto tego nie wie, nie zasługuje, aby uczestniczyć w tej zabawie.
2016-07-05 08:50:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy