Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Europa nie potrzebuje Rosji

Data publikacji: 2016-02-11 23:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Europa nie potrzebuje Rosji
 

Europa nie potrzebuje Rosji – pisze w czwartek opiniotwórczy liberalny niemiecki tygodnik „Die Zeit”. Żaden inny kraj na świecie nie zwalcza tak skutecznie Europy jak właśnie Rosja – podkreśla autor eseju Bernd Ulrich.

Punktem wyjścia do rozważań jest dla niemieckiego publicysty sytuacja w Syrii, gdzie – jak pisze - Rosjanie „bombardują jak szaleni Aleppo”, aby utorować drogę irańskiej milicji i żołnierzom prezydenta Baszara el-Asada.

Precyzyjne bomby zrzucane przez lotnictwo prezydenta Władimira Putina trafiają za jednym zamachem trzy cele: „zrywają negocjacje pokojowe, wzmagają poprzez napływ uchodźców nacisk na Europę i osłabiają pozycję Merkel” – wylicza autor. Ulrich ostrzega przed demonizowaniem Putina jako „perfidnego nadstratega” co jest - jego zdaniem - równie szkodliwe jak naiwność wykazywana przez zachodnich polityków w rodzaju premiera Bawarii Horsta Seehofera. Seehofer był w zeszłym tygodniu w Moskwie, gdzie spotkał się z Putinem, co w Niemczech zostało uznane za afront wobec kanclerz Angeli Merkel.

„Putin nie musi mieć żadnego planu walki z Zachodem. Wystarczy, że uderza tam, gdzie zachodni politycy wskażą mu swoje słabości i szczeliny, gdzie objawią mu dobrowolnie swoje lęki i ambicje” – czytamy w „Die Zeit”. „Putin musiałby być głupi, żeby nie wykorzystać tego. A głupi z pewnością nie jest” – zauważa Ulrich. W Syrii – pisze publicysta – „rozpada się domek z kart zachodnich złudzeń”. „Siła i zdecydowanie Putina napędzane są słabością i wyczerpaniem Zachodu” – dodaje.

Strategiczny cel Rosji jest oczywisty – pisze Ulrich. Jego zdaniem Kreml dąży do zrównania Rosji z USA, "do Europy, którą można połknąć na śniadanie, i do osłabienia Niemiec”; chce zniszczyć wszystko, co przypomina arabską, ukraińską i rosyjską wiosnę, ponieważ Kreml widzi w niej „ziarno anarchii”.(pap)

Fot. Alvesgaspar (Wikipedia)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolo ratunkowe na przyszlosc,
2016-02-13 22:29:01
Ojjj.., byc moze tak UE jak i pozostala Europa bedzie jeszcze Rosje potrzebowala.... by nie zostala do reszty zalana IS-lamem... czyli w obronie przed IS-lamem ??
Wawrzek
2016-02-13 18:38:23
Jeżeli nie możesz pokonać wroga - uczyń go przyjacielem. Popatrzcie co zrobił przyjaciel Niemiec z Polską? nie ma Stoczni, niema przemysłu, nie ma banków, nie ma 5 milionów Polaków, nie ma polskiego przemysłu samochodowego- jest niemiecki w Polsce. Są za to czołgi niemieckie w polskiej Armii strzelające do wewnątrz kabiny.
uzytkownikNiemieckiegoSamochodu
2016-02-13 05:44:20
Niemcy to ateisci i kłamstwo dla nich to bułka z masłem. Problemy widzą nie w sobie a w innych. Kryzys UE jest spowodowany przez Merkel, bo chce zislamizowac kraj by utrzymac popyt wewnetrzny. Tak imigranci to popyt wewnetrzy, kazdemu mozna sprzedac samochod, wynajac mieszkanie. Merkel robi to co jej koncerny niemieckie rozkażą..Od 1914 roku Niemcy jako kraj idą powoli w dół((terytorialnie, politycznie). Sukcesy ekonomiczne lat 80tych idą ku schyłkowi. Rola eksportu niemieckiego będzie spadać. Dziś produkować moźna wszędzie. Proszę zacząć porównywać produkty niemieckie z innymymi pod względem jakości i ceny, i bardzo rzadko wyjdzie że niemieckie to dobre...afera typu Volkswagena, tego będzie więcej...przyjecię ISIS do Niemiec jest tym czym oszustwa volkswagena dla sprzedazy tych aut w USA
@ Myslmy dalekowzrocznie.
2016-02-12 22:29:55
Są różne wojny, propagandową i gospodarczą Polska już Rosji dawno wypowiedziała; owocem jest miłość do Banderowców, Nord Stream i miliardowe straty za niepobrane opłaty tranzytowe, najwyższe ceny płacone za gaz, gnijące jabłka, stojące Tiry i inne retorsje...to tak na razie...
Myslmy dalekowzrocznie...,
2016-02-12 11:10:18
Odp. do wpisu @ kibic ! Obecny Rzad z pewnoscia nie ma i nie bedzie mial zamiaru wypowiadac NIKOMU zadnej Wojny, wrecz przeciwnie bedzie chcial zalatwiac sprawy polubownie i Pokojowo ! A dla wlasnego bezpieczenstwa, zawsze dobrze jest byc przygotowanym i militarnie... na dzialania "kazdego wojennego szalenca" !!
@ kibic
2016-02-12 01:37:44
to tekst dla polskiej hołoty przez solidaruszą propagandę ogłupionej...ona to łyknie i nawet Rosji wojnę wypowie... To nie jest obłąkanie, tylko wyrachowanie.
Jasnowidz,
2016-02-12 01:26:38
Rosjanie pomagaja Przywodcy Syri B. el-Asadowi zniszczyc tamtejszy IS-lam, a naiwna UE i znaczna czesc Europy Zachodniej przyjmuje do siebie uciekajacyh dzisiaj z Syri IS-lamistow... krecac automatycznie bardzo duzy "bat na siebie" na przyszlosc ! Dlatego nastepnym uderzeniem Rosji moze byc w przyszlosci uderzenie... na ta czesc UE i Europy ktora stanie sie IS-lamska...! Miejmy nadzieje, ze Polska potrafi patrzec dalekowzrocznie i przyszlosciowo... i pozostanie dalej tylko Chrzescijanska !!
Odwrotnosc,
2016-02-12 01:12:40
Hmm..., za to Rosja "PO-trzebuje" PO-wiekszac sie w Europie i robi to juz dziesitki czy setki lat !!
kibic
2016-02-12 00:06:28
Eropa nie potrzebuja Rosji,ale niemcy tak,a kto od nich ciągnie rurociąg ??? ... imigranci? większej obłudy już dawno nie czytałem.czego sie spodziwać po obłąkanych lewakach ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA