niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Świat > Erika Steinbach kończy karierę

Erika Steinbach kończy karierę

Erika Steinbach kończy karierę
Data publikacji: 2015-08-15 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:46
Wywietleń: 414 12153

Kontrowersyjna posłanka CDU i długoletnia szefowa Związku Wypędzonych, Erika Steinbach, kończy karierę polityczną. W sobotę w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" potwierdziła, że w 2017 r. nie będzie się ubiegała o mandat w wyborach do Bundestagu.

"Najlepiej, gdy taką decyzję podejmujemy sami, nie czekając, aż inni podejmą ją za nas" - powiedziała 72-letnia działaczka niemieckiej chadecji.

Jako pierwsza o decyzji Steinbach poinformowała w zeszłym tygodniu agencja dpa.

Steinbach zasiada w Bundestagu od 1990 roku. W latach 1998-2014 kierowała niemieckim Związkiem Wypędzonych (BdV).

Forsowana przez nią od końca lat 90. propozycja budowy w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom spotkała się ze sprzeciwem Polski i Czech. Jej prowokacyjne wypowiedzi, sugerujące m. in. współodpowiedzialność Polski za wybuch II wojny światowej, doprowadziły w minionej dekadzie do poważnych napięć między Berlinem a Warszawą.

W rozmowie z "Die Welt" Steinbach powiedziała, że na posiedzeniu Bundestagu w środę będzie głosować wbrew większości swojego klubu CDU/CSU przeciwko pakietowi pomocowemu dla Grecji.

Deputowana CDU należy do konserwatywnego skrzydła partii. Jest zdecydowaną przeciwniczką przyznania większych praw parom jednopłciowym. "Homoseksualistów nie wolno prześladować. (...) Małżeństwo jest jednak naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety" - zastrzegła.

Steinbach powiedziała dpa, że za najważniejsze pomysły, które udało się jej zrealizować, uważa ustanowienie ogólnoniemieckiego Dnia Pamięci o Ofiarach Ucieczki i Wypędzenia oraz utworzenie federalnej fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która buduje w stolicy Niemiec ośrodek informacyjno-dokumentacyjny poświęcony przymusowym wysiedleniom w Europie w XX wieku.

Steinbach urodziła się w 1943 roku w okupowanej przez Niemców polskiej Rumii, w rodzinie niemieckiego oficera. Po wojnie zamieszkała w Hanau w Hesji. Do CDU należy od 1974 roku.(PAP)

 

Fot. https://www.cducsu.de/abgeordnete/erika-steinbach (Niemiecki Bundestag)

Komentarze

Wawrzek
Tego Steinbacha to chyba zgwałcił Kałmuk bo ona ma takie rysy jakieś dziwne. Ale dlaczego ona tak walczy o Niemcy w Gdyni?
2015-08-16 09:38:27
Foto graf,
Czyli 72 letnia Babcia z "werwa"... a zdjecie jest chyba zrobione jak Kobita miala 40 - 50 lat i byla jeszcze bez zmarszczek ??
2015-08-15 19:03:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy