Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Entuzjazm na Ukrainie po decyzji PE w sprawie zniesienia wiz

Data publikacji: 2017-04-06 23:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Entuzjazm na Ukrainie po decyzji PE w sprawie zniesienia wiz
 

Na Ukrainie z entuzjazmem przyjęto w czwartek (6 kwietnia) wyniki głosowania Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za zniesieniem wiz dla obywateli tego kraju. Decyzja PE ucieszyła władze oraz Ukraińców, którzy omawiali ją w serwisach społecznościowych.

„Właśnie otrzymałem informację, że za zniesieniem wiz dla Ukrainy było 521 głosów w Europejskim Parlamencie. Gratuluję ci ukraiński narodzie, gratuluję ci Ukraino!” – oświadczył prezydent Petro Poroszenko podczas X Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. 

Szef państwa podkreślił, że stanowisko PE nie oznacza jeszcze ostatecznej decyzji o likwidacji obowiązku wizowego i zapewnił, że władze uczynią wszystko, by proces ten nie był opóźniany, ani odkładany. W ocenie Poroszenki debata w PE na ten temat pokazała, że próbują do tego doprowadzić – jak się wyraził – „proputinowscy przedstawiciele” w UE.

Wyniki głosowania w PE ucieszyły także premiera Wołodymyra Hrojsmana. „Długo czekaliśmy na tę decyzję. Ukraina zrobiła wiele, by wizy zostały zniesione, ale ja zawsze wierzyłem, że tak się stanie” – powiedział. 

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze zwróciła uwagę, że sukces, który Ukraina odniosła w czwartek w Strasburgu nie spodoba się skonfliktowanej z nią Rosji. „Jakikolwiek sukces Ukrainy będzie wywoływał rozdrażnienie politycznego kierownictwa Rosji i doskonale to rozumiemy” – powiedziała. 

Z kolejnego, ważnego kroku na rzecz zniesienia wiz ucieszyli się ukraińscy użytkownicy sieci społecznościowych, którzy gratulowali sobie wzajemnie oznaczając wpisy na ten temat hashtagiem #Bezwiz. W internecie przypominano także, że integracja europejska była głównym hasłem tzw. rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku, która doprowadziła do obalenia prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. 

Komisja Europejska już w kwietniu 2016 roku zaleciła zniesienie wiz dla Ukraińców, jednak kraje UE zwlekały z decyzją. Pomimo pozytywnych rekomendacji KE decyzja została zablokowana w Radzie UE na kilka miesięcy, głównie ze względu na stanowisko Niemiec i Francji. Sprawa liberalizacji wizowej dla Ukrainy związana była z problemem zniesienia wiz dla obywateli Turcji i stała się zakładnikiem obaw związanych z imigracją. 

Przegłosowane przez europosłów porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Jeśli państwa członkowskie nie będą tego blokować powinno ono wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BOSS
2017-04-10 05:54:29
MI DOM BUDOWALI, SZYBKO I SPRAWNIE, NIE PILI SUPER EKIPA
Pela
2017-04-09 18:55:59
Bez likwidacji banderyzmu jako odmiany faszystowskiego nacjonalizmu nie wolno znosić wiz
Do... Brak rak do pracy,
2017-04-08 21:55:01
W Polsce nie brakowalo i dalej dzieki 500 + nie bedzie brakowalo rak do pracy - tylko CHECI i CHETNYCH DO PRACY... "dzieki" znacznej Pomocy MOPS-u i MOPR-u !!
Brak rąk do pracy
2017-04-08 20:50:50
Jak Ukraińcy nas opuszczą, a opuszczą na pewno, bo tu im znacznie mniej płacimy niż np. w Niemczech, to będzie dramat. Szkoda, że wysiłki pani premier i prezesa PiS, którzy jeździli do Londynu nic nie dały i nie udało im się odzyskać ani jednego Polaka. Powinni skuteczniej zabiegać o zwrot Polaków Polsce.
"Konkurencja"...
2017-04-07 23:01:21
Oby teraz w "Odwecie" za ulatwienia Ukrainie, Turcja nie wyslala droga wodna do UE... czyli Wloch i Grecji - okolo 3-ch milionow Is-lamistow z Syrii i Azji ??
Gdzie 2-ch sie bije... tam 3-ci bedzie korzystal,
2017-04-07 12:26:53
A jak teraz porozjezdzaja sie po Europie... to Komu przyjdzie bronic "jeszcze" Ukrainskich Regionow Donbasu i Luganska ?? Chyba ze o to "chodzi"... by ulatwic Silniejszemu ??
no i dobrze niech przyjeżdzają
2017-04-07 07:35:25
potrzeba w Polsce dobrych fachowców do pracy
Dziwne
2017-04-07 07:04:35
Jeśli ktokolwiek był na Ukrainie to widzi, jak ona wygląda. Luksusowe samochody i sklepy we Lwowie, czy Kijowie, to widok znany turystom. Po wjeździe na ukraińskie wsie pojawia się obraz trzeciego świata, do którego dochodzi postsowiecka mentalność Ukraińców, nie wspominając o ich stosunku do Polaków. Trochę zbyt wczesna ta decyzja, ale widać, że ktoś ma w tym interes.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA