poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Entuzjazm na Ukrainie po decyzji PE w sprawie zniesienia wiz

Entuzjazm na Ukrainie po decyzji PE w sprawie zniesienia wiz

Entuzjazm na Ukrainie po decyzji PE w sprawie zniesienia wiz
Data publikacji: 2017-04-06 23:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:50
Wywietleń: 903 234786

Na Ukrainie z entuzjazmem przyjęto w czwartek (6 kwietnia) wyniki głosowania Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za zniesieniem wiz dla obywateli tego kraju. Decyzja PE ucieszyła władze oraz Ukraińców, którzy omawiali ją w serwisach społecznościowych.

„Właśnie otrzymałem informację, że za zniesieniem wiz dla Ukrainy było 521 głosów w Europejskim Parlamencie. Gratuluję ci ukraiński narodzie, gratuluję ci Ukraino!” – oświadczył prezydent Petro Poroszenko podczas X Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. 

Szef państwa podkreślił, że stanowisko PE nie oznacza jeszcze ostatecznej decyzji o likwidacji obowiązku wizowego i zapewnił, że władze uczynią wszystko, by proces ten nie był opóźniany, ani odkładany. W ocenie Poroszenki debata w PE na ten temat pokazała, że próbują do tego doprowadzić – jak się wyraził – „proputinowscy przedstawiciele” w UE.

Wyniki głosowania w PE ucieszyły także premiera Wołodymyra Hrojsmana. „Długo czekaliśmy na tę decyzję. Ukraina zrobiła wiele, by wizy zostały zniesione, ale ja zawsze wierzyłem, że tak się stanie” – powiedział. 

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze zwróciła uwagę, że sukces, który Ukraina odniosła w czwartek w Strasburgu nie spodoba się skonfliktowanej z nią Rosji. „Jakikolwiek sukces Ukrainy będzie wywoływał rozdrażnienie politycznego kierownictwa Rosji i doskonale to rozumiemy” – powiedziała. 

Z kolejnego, ważnego kroku na rzecz zniesienia wiz ucieszyli się ukraińscy użytkownicy sieci społecznościowych, którzy gratulowali sobie wzajemnie oznaczając wpisy na ten temat hashtagiem #Bezwiz. W internecie przypominano także, że integracja europejska była głównym hasłem tzw. rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku, która doprowadziła do obalenia prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. 

Komisja Europejska już w kwietniu 2016 roku zaleciła zniesienie wiz dla Ukraińców, jednak kraje UE zwlekały z decyzją. Pomimo pozytywnych rekomendacji KE decyzja została zablokowana w Radzie UE na kilka miesięcy, głównie ze względu na stanowisko Niemiec i Francji. Sprawa liberalizacji wizowej dla Ukrainy związana była z problemem zniesienia wiz dla obywateli Turcji i stała się zakładnikiem obaw związanych z imigracją. 

Przegłosowane przez europosłów porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Jeśli państwa członkowskie nie będą tego blokować powinno ono wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

BOSS
MI DOM BUDOWALI, SZYBKO I SPRAWNIE, NIE PILI SUPER EKIPA
2017-04-10 05:54:29
Pela
Bez likwidacji banderyzmu jako odmiany faszystowskiego nacjonalizmu nie wolno znosić wiz
2017-04-09 18:55:59
Do... Brak rak do pracy,
W Polsce nie brakowalo i dalej dzieki 500 + nie bedzie brakowalo rak do pracy - tylko CHECI i CHETNYCH DO PRACY... "dzieki" znacznej Pomocy MOPS-u i MOPR-u !!
2017-04-08 21:55:01
Brak rąk do pracy
Jak Ukraińcy nas opuszczą, a opuszczą na pewno, bo tu im znacznie mniej płacimy niż np. w Niemczech, to będzie dramat. Szkoda, że wysiłki pani premier i prezesa PiS, którzy jeździli do Londynu nic nie dały i nie udało im się odzyskać ani jednego Polaka. Powinni skuteczniej zabiegać o zwrot Polaków Polsce.
2017-04-08 20:50:50
"Konkurencja"...
Oby teraz w "Odwecie" za ulatwienia Ukrainie, Turcja nie wyslala droga wodna do UE... czyli Wloch i Grecji - okolo 3-ch milionow Is-lamistow z Syrii i Azji ??
2017-04-07 23:01:21
Gdzie 2-ch sie bije... tam 3-ci bedzie korzystal,
A jak teraz porozjezdzaja sie po Europie... to Komu przyjdzie bronic "jeszcze" Ukrainskich Regionow Donbasu i Luganska ?? Chyba ze o to "chodzi"... by ulatwic Silniejszemu ??
2017-04-07 12:26:53
no i dobrze niech przyjeżdzają
potrzeba w Polsce dobrych fachowców do pracy
2017-04-07 07:35:25
Dziwne
Jeśli ktokolwiek był na Ukrainie to widzi, jak ona wygląda. Luksusowe samochody i sklepy we Lwowie, czy Kijowie, to widok znany turystom. Po wjeździe na ukraińskie wsie pojawia się obraz trzeciego świata, do którego dochodzi postsowiecka mentalność Ukraińców, nie wspominając o ich stosunku do Polaków. Trochę zbyt wczesna ta decyzja, ale widać, że ktoś ma w tym interes.
2017-04-07 07:04:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy