Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Dżihadyści niszczą zabytki

Data publikacji: 2015-10-06 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Dżihadyści niszczą zabytki
 

UNESCO oficjalnie potępiło zburzenie starożytnego łuku triumfalnego w syryjskiej Palmyrze przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa wezwała do osądzenia sprawców przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

O wysadzeniu łuku w Palmyrze poinformował dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamun Abdulkarim. Łuk powstał w latach 193-211 n.e. Był jednym z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmyra.

Bokowa skomentowała, że takie działania bojowników IS pokazują, "jak bardzo boją się oni historii i kultury".

- Budowle w Palmyrze symbolizują różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy, czyli to, czego najbardziej obawiają się ekstremiści - powiedziała Bokowa. Dodała, że w tym wypadku nie może być mowy o bezkarności "zbrodniarzy wojennych", a sprawcy zniszczeń muszą zostać osądzeni i ukarani przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Państwo Islamskie niszczy w Palmyrze budowle, które uważa za obrazę islamu. Przeprowadza tam także masowe egzekucje. Już wcześniej dżihadyści zburzyli tam m.in. trzy grobowce wieżowe i dwie świątynie. Zamordowali także jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w Palmyrze, 81-letniego Chaleda al-Asaada. Jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

na POhybel
2015-10-06 23:33:53
To są ci "źli" islamiści. Tych "dobrych" Kopacz zaprosiła do przyjazdu do Polski.
Polakom PO-d rozwage,
2015-10-06 22:36:59
A dzieki UE w Brukseli... i My w Polsce, mamy czesc takiego "dziczu" przyjac ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA