sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Świat > Dziesiątki tysięcy hektarów spłonęło

Dziesiątki tysięcy hektarów spłonęło

Dziesiątki tysięcy hektarów spłonęło
Data publikacji: 2016-09-06 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1253 153810

W tym roku w Portugalii spłonęło już 131 tys. hektarów lasów i pól uprawnych. To aż 52 proc. wszystkich gruntów, jakie w tym roku strawił ogień w całej Unii Europejskiej.

Utrzymujące się od piątku wysokie temperatury w Portugalii, sięgające blisko 40 stopni Celsjusza, utrudniają gaszenie kilkudziesięciu pożarów występujących na całym terytorium tego iberyjskiego kraju. Organizacje zrzeszające strażaków spodziewają się, że fala upałów może jeszcze bardziej rozprzestrzenić ogień.

– Dotychczas w Unii Europejskiej spłonęło w tym roku 253 tys. hektarów, z czego około 52 proc. w samej tylko Portugalii. Tak wysoki udział naszego kraju w statystykach unijnych dowodzi, w jak narażonym na pożary kraju żyjemy – powiedział Ricardo Ribeiro, przewodniczący Stowarzyszenia Pracowników Służby Cywilnej (AsproCivil).

Z szacunków portugalskiej straży pożarnej wynika, że do końca sierpnia aż 98 proc. pożarów zostało spowodowanych przez człowieka. Około 75 proc. z nich stanowiły celowe podpalenia. Dotychczas policji udało się zatrzymać 59 osób podkładających ogień.

W piątek (2 września) portugalski rząd uznał lipcowe i sierpniowe pożary za klęskę żywiołową, deklarując, że przekaże łącznie 4 mln euro na odszkodowania dla wszystkich właścicieli obszarów rolnych, które zostały strawione przez ogień.

– Przekazana przez nas pomoc zostanie skierowana do poszkodowanych w formie bezzwrotnych subwencji – zapowiedział minister środowiska naturalnego Joao Fernandes. Przedstawiciel rządu odnotował, że wielkość terenów strawionych przez żywioł jest rekordowa w tym stuleciu w Portugalii. W tym roku w efekcie około dziewięciu tysięcy pożarów zostało strawionych przez żywioł w Portugalii około 131 tys. hektarów lasów i terenów rolnych. Podczas walki z ogniem zginęło pięć osób.

(pap)

Fot. EPA/RICARDO GRAÇA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy