Środa 16 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Dzień Polski w Mediolanie

Data publikacji: 2015-09-13 20:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Dzień Polski w Mediolanie
 

Od rana w niedzielę na wystawie światowej EXPO w Mediolanie trwał Dzień Polski. Towarzyszyły mu pokazy kulinarne, wystawy sztuki użytkowej i wzornictwa oraz koncerty.

Mimo panującej niepogody, polska prezentacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Owacje gości wywołało przejście orkiestry Wojska Polskiego główną aleją wystawy. Z uwagą przyjęto poświęconą polskiemu wzornictwu wystawę „Stół polski”, poświęconą produktom polskiego wzornictwa przemysłowego związanym z kulturą stołu i jedzenia.

Dzień Polski zainaugurowali wicepremier Janusz Piechociński oraz włoski minister środowiska Gianluca Galletti. Wiceszef polskiego rządu przypomniał o przemianach gospodarczych ostatniego ćwierćwiecza, które spowodowały, że Polska stała się szóstą pod względem wielkości gospodarką Europy. Zwrócił również uwagę, że Polska wciąż potrafi przyciągać inwestycje, również włoskie, a mimo kryzysów – utrzymać wzrost gospodarczy. Piechociński wspomniał także o polskim rolnictwie, które wpisuje się w temat tegorocznego EXPO: „Wyżywienie planety, energia dla życia”.

– Niech o sile naszych dokonań świadczy wynik zeszłorocznego eksportu: 21,5 mld euro eksportu polskiej żywności. W tym 6,5 mld to nadwyżka handlowa – mówił.

Z kolei włoski minister nawiązał nie tylko do związków historycznych, gospodarczych i kulturowych, a podkreślił też, że w Polsce działa 1,3 tys. włoskich firm, reprezentujących niemal wszystkie sektory gospodarki. Włosi są piątym pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym Polski.

* * *

Pawilon Polski – czwarty co do wielkości pawilon na EXPO 2015 – od 1 maja odwiedziło już ponad 920 tys. osób. Od kilku dni przychodzi po 20 tys. osób dziennie. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. To wyjątkowa okazja do promocji gospodarki, kultury i turystyki. Nieodłącznym elementem polskiej wystawy są także koncerty chopinowskie. Oprócz producentów porcelany użytkowej, takich jak Ćmielów i Krosno, są także sztućce Hefry, czy dzieła młodych projektantów. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszy się pociąg z czekolady. Wystawę będzie można oglądać do 27 września. (pap)

Na zdjęciu: Polski pawilon, podczas inauguracji obchodów Dnia Polskiego w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Jego elewacja nawiązuje do skrzynek na jabłka, których Polska jest największym eksporterem w świecie. Gościom rozdano już kilka ton jabłek.

Fot. PAP/Paweł Supernak

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ