środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Dzień Polski w Mediolanie

Dzień Polski w Mediolanie

Dzień Polski w Mediolanie
Data publikacji: 2015-09-13 20:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1723 20170

Od rana w niedzielę na wystawie światowej EXPO w Mediolanie trwał Dzień Polski. Towarzyszyły mu pokazy kulinarne, wystawy sztuki użytkowej i wzornictwa oraz koncerty.

Mimo panującej niepogody, polska prezentacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Owacje gości wywołało przejście orkiestry Wojska Polskiego główną aleją wystawy. Z uwagą przyjęto poświęconą polskiemu wzornictwu wystawę „Stół polski”, poświęconą produktom polskiego wzornictwa przemysłowego związanym z kulturą stołu i jedzenia.

Dzień Polski zainaugurowali wicepremier Janusz Piechociński oraz włoski minister środowiska Gianluca Galletti. Wiceszef polskiego rządu przypomniał o przemianach gospodarczych ostatniego ćwierćwiecza, które spowodowały, że Polska stała się szóstą pod względem wielkości gospodarką Europy. Zwrócił również uwagę, że Polska wciąż potrafi przyciągać inwestycje, również włoskie, a mimo kryzysów – utrzymać wzrost gospodarczy. Piechociński wspomniał także o polskim rolnictwie, które wpisuje się w temat tegorocznego EXPO: „Wyżywienie planety, energia dla życia”.

– Niech o sile naszych dokonań świadczy wynik zeszłorocznego eksportu: 21,5 mld euro eksportu polskiej żywności. W tym 6,5 mld to nadwyżka handlowa – mówił.

Z kolei włoski minister nawiązał nie tylko do związków historycznych, gospodarczych i kulturowych, a podkreślił też, że w Polsce działa 1,3 tys. włoskich firm, reprezentujących niemal wszystkie sektory gospodarki. Włosi są piątym pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym Polski.

* * *

Pawilon Polski – czwarty co do wielkości pawilon na EXPO 2015 – od 1 maja odwiedziło już ponad 920 tys. osób. Od kilku dni przychodzi po 20 tys. osób dziennie. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. To wyjątkowa okazja do promocji gospodarki, kultury i turystyki. Nieodłącznym elementem polskiej wystawy są także koncerty chopinowskie. Oprócz producentów porcelany użytkowej, takich jak Ćmielów i Krosno, są także sztućce Hefry, czy dzieła młodych projektantów. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszy się pociąg z czekolady. Wystawę będzie można oglądać do 27 września. (pap)

Na zdjęciu: Polski pawilon, podczas inauguracji obchodów Dnia Polskiego w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Jego elewacja nawiązuje do skrzynek na jabłka, których Polska jest największym eksporterem w świecie. Gościom rozdano już kilka ton jabłek.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy